» Poradna » Programy

Excel-kopírování

Ahoj, Pracuji každý den s excelem, nepřipadám si jako nějaký master, ale něco s tím umím. Ale teď mě zarazila jedna maličkost se kterou si nevím rady. Používám dost často funkci náhodné číslo a když dám rozkopírovat podél všech hodnot v sloupci tak se mi všude rozkopíruje ta stejná hodnota. To samé platí když do tabulky dám 1 a na normálním excelu když tu 1 potáhnete dolů tak se píše 2 - 3 - 4 - 5 jak potřebujete. Nevíte čím to je? jak to dám pryč, aby to fungovalo?Děkuji moc!

Odpovědi na otázku

Čemu říkáš normální Excel? Takhle je v pořádku. Aby se seznam tažením doplňoval automaticky, musíš zadat dvě hodnoty začátku řady.

Asi si nerozumíme. Když dáš normálně do bunky A1 1 a táhneš směrem dolů, tak se do A2 dá 2, do A3 dá 3 a tak dále. Normálně když mám funkci =NÁHČÍSLO() tak se mi vygeneruje náh.číslo to je v pořádku, ale když funkci roztáhnu směrem dolů, tak se mi tam kopíruje to samé číslo nikoliv další náhodné číslo.

Čistě teoreticky si neuvědomuješ, že když dáš do A1 číslo 1 a roztáhneš dolů, tak se ti tam opravdu doplňuje 2, 3, 4... atd ale to je protože držíš CTRL :)U toho náhodného čísla, nemáš třeba vypnuté přepočítávání?

Tak děláš něco špatně, mně to funguje normálně - t.j. co buňka, to jiné náhodné číslo. Mimochodem - když otevřeš některou další buňku, máš v ní funkci =NÁHČÍSLO() nebo jen číslo?

Ještě - nepoužil jsi při vkládání do řádku vzorců klávesu F9? To ti totiž vloží jen hodnotu náhodného čísla a to se pak zákonitě kopíruje do dalších buněk.

Mám u toho právě =NÁHČÍSLO() ale zobrazuje se mi stále stejná hodnota

Tak se podívej do Soubor > dole Možnosti > Vzorce > Možnosti výpočtů > Přepočet sešit sešitu > nastav Automaticky. Pokud tam máš Ručně, tak nepřepočítává.

V Calcu obdobná funkce funguje normálně.

Díky moc, opravdu to bylo tím. Jen nechápu, proč se to změnilo na ručně, když celou dobu se to dělalo automaticky. Děkuji moc !

Není zač, uvědomil jsem si to náhodou, kdysi se mi stalo to samé.

Není zač, uvědomil jsem si to náhodou, kdysi se mi stalo to samé. Pro tvorbu určité tabulky jsem vypnul automatický výpočet, pak jsem na to zapomněl, no a po dlouhé době jsem se divil, proč to nepočítá.

A k čemu nám tato informace bude?