» Poradna » Programy

Excel: import dat z cvs

Ahoj, mám excel protokol s tlačítkem, do kterýho importuju data z csv. Ale to csv má pokaždé jiný název listu, který budu importovat a ten list v tom csv je pouze jen jeden. O co mi jde: 1. jak napsat, že má vybrat list ať má jakýkoliv název?2. v tom csv je výstup dat, který má 3 sloupce do jednoho sloučeného a já ho chci rozdělit na 3 samostatný sloupce a ty importovat do toho protokolu. Sub Generate()With Application .ScreenUpdating = False .DisplayAlerts = FalseEnd WithApplication.DisplayAlerts = False With Application.FileDialog(msoFileDialogFilePicker) .InitialFileName = "C:\" .Title = "Choose trace export" .Filters.Add "Soubory Excelu (xls/xlsx/csv)", "*.xl*", 1 .Show If .SelectedItems.Count = 0 Then MsgBox "No files loaded": Exit Sub ElseIf .SelectedItems.Count > 1 Then MsgBox "Choose only one file!": Exit Sub Else zdrojovy_soubor = .SelectedItems(1) End If End With Workbooks.Open (zdrojovy_soubor) docasna = ActiveWorkbook.Worksheets("pokaždé je jiný název listu").Range("A2:") ActiveWorkbook.Close ThisWorkbook.Activate Worksheets("pokus").Range("A3") = docasna Application.DisplayAlerts = TrueEnd Sub

Odpovědi na otázku

ohledně makra ti fakt neporadím, ale:"v tom csv je výstup dat, který má 3 sloupce do jednoho sloučeného a já ho chci rozdělit na 3 samostatný sloupce a ty importovat do toho protokolu"tam bude záležet na tom, jaké oddělovače CSV používá pro sloupce a taky, aby to nekolidovalo s desetinným oddělovačem čísel nebo znaky v textových polí - pak se to totiž často totálně při importu rozsype.

Zasa niekto, kto vobec netusi ktora bije. Motas piate cez deviate.Nieco si o tom nastuduj. CSV je cisto textovy format, do ktoreho sa da ale ulozit iba excel ktory ma iba 1 list.Prave preto, ze v CSV iba zoznam hodnot stlpcov z jednotlivych riadkov oddelenych oddelovacim znakom, defaultne to byva strednik ";"Takze v CSV ziadny nazov listu nie je.T.j. riadok vyzera asi takto Honza Novy;Praha;16000;Dejvicka.Este moze byt, ze prvy riadok v subore su nazvy stlpcov a nie ciste data.Ak su v nejakom stlpci sdruzene data, tak na to musis napisat nejaky kod, ktory tie data sprave rozdeli - najpravdepodobnejsie pomocou substring.

"CSV iba zoznam hodnot stlpcov z jednotlivych riadkov oddelenych oddelovacim znakom, defaultne to byva strednik ";""Samotný název "CSV" znamená "Comma Separated Values" tj. hodnoty oddělené čárkou, takže "defaultní" oddělovač je čárka a desetinný oddělovač tečka. Samozřejmě, že v našich končinách, kde se používá desetinná čárka, se pro oddělení sloupců v takovém případě použije ten středník.To jen na upřesnění. Tipuju, že výchozí nastavení pro import/export u různých databází je stále klasika oddělená čárkou a desetinná tečka.

Píše, že jeho 'csv je výstup dat, který má 3 sloupce do jednoho sloučeného', takže by tam žádný oddělovač snad ani být neměl.

mno, otázka je, co myslí tím "do jednoho sloučeného" - už jsem zažil, že tím lidi mysleli to, že v Notepadu je to všechno "dohromady" na řádku (páč Notepad prostě tabulku nevykreslí ). A pokud tam fakt nejsou oddělovače, tak jak to teda chce rozdělit.

No právě. Myslím, že tazatele přesně vystihl kolega nahoře: Zasa niekto, kto vobec netusi ktora bije...

Máš pravdu, nevim která bije a proto se tady ptám, od toho snad poradna je ne? Kdybych měl čas to studovat, číst a probírat se tím do detailu, tak bych sem nepsal anebo se zeptal jinak nebo na něco jiného. Ten čas prostě teď nemám, ale to nemůže nikdo vědět, ale zase očekávám konstruktivní komentáře a ne komentáře typu "něco si přečti, proč sem píšeš, když nic nevíš" a další komentáře podobnýho typu.Díky.

1) zjistit si něco málo o datech se kterými pracuješ považuju nejen za vhodné, spíš nezbytné2) CSV je text, žádný "list" tam není, Excel to nejspíš "nalije" do listu pojmenovaného jako soubor ze kterého načítá - to ale dělá Excel, to v datech CSV nikde dané není. Otevři si nějaká ta data v Poznámkovém bloku a uvidíš co tam je.3) pokud sem nedáš ukázku dat (otevři v Poznámkovém bloku a kus sem zkopíruj) tak ti asi sotva může někdo poradit, protože v CSV může být leccos. Pokud máš v datech jména a adresy, tak si to v ukázce přepiš na něco vymyšleného - jen nezasahuj do formátování (čárky, středníky)

Ibaze pokial nevies, ktora bije, tak nad tym pravdepodobne stravis nasobne viac casu nez ked si zistis zakladne info.Pretoze takto ani nevies co mas vlastne na google hladat alebo na co sa presne pytat. O ukazke "kodu" ani nehovoriac.V takom pripade su 2 varianty:1) bud to nerob Ty ale daj si to spravit niekomu kto tomu rozumie, i ked to bude pravdepodone za peniaze. Vo finale to bude efektivnejsie, bude to stat menej penazi, nez ked si na peniaze prepocitas svoj cas straveny na danom probleme.2) chces si to spravit sam, pretoze to chces vediet ako sa to robi, resp. robit na tom neskor dalsie upravy, zmeny. A v tom pripade je nevyhnutne aby si vedel, co robis, t.j. je nutne si nastudovat aspon zakladne veci, nech vies co hladat a na co sa pytat, ked mas problem.Ad nemam cas, mrhas casom nas vsetkych lebo sa nevies ani spravne spytat,A ked niekto poradi tuto konkretnu vec, tak o chvilu tu budes s dalsou otazkou lebo zasa narazis, kedze nevies co robis.

Máš pravdu - protože nevíš, která bije, ptáš se hloupě. Když se v problému neorientuješ, nepomůže ti žádná odpověď. A Poradna neslouží jako dálkový kurz.

Kvalita odpovědi je přímo úměrná kvalitě otázky a když se ty ptáš jak kokot, tak nečekej nějakou perfektní odpověď.

Dobrý, chápu vás a beru vaše názory, ale respektujte zase vy mě i když o tom nic nevim. Stačí začít větou" Heleď, abychom ti pomohli, tak máme málo informací a napsal jsi to špatně nebo nám pošli soubory". Mě se fakt nelíbí, že hned někdo vyjede o tom, že nic nevim a v podstatě se na tom vykašlat. Taky jsem na x foréch a skupinách, kde dokážu lidem poradit, ale taky z nich nedělám blbce.Díky za názory, ale radši si udělám čas a dám si to dohromady sám.

Jak chceš importovat data z csv, když nevíš co je csv?Pochop, že každý kdo někdy programoval Tě má za trotla.

My z Teba nerobime blbca ale ocakavame, ze ked nieco potrebujes spravit, tak tomu venujes aspon nejaky cas a nebudes ocakavat, ze napriek tomu, ze ani nevies presne napisat, co chces, tak ocakavas, ze to vyriesime za Teba.

Jo souhlasím, jen jsem prostě spěchal a nedošlo mi, že to asi bude chtít víc informací.

je moc hezké, že tak aktivně reaguješ na údajné urážlivé komentáře, ale je dost smutné, že na konstruktivní snahu ti pomoc nereaguješ vůbec... To dost sráží další snahu ti nějak pomáhat.

Pracuju na templatu, který bych sem mohl nahrát. Samozřejmě že si vážím lidí, kteří mají zájem pomoct, i když jsem to ještě nenapsal. Jen nestíhám, mám fofr...

Nevím, proč máš tři mínusy. Za mě plus. Udělat si čas a dát si to dohromady sám, je nejlepší způsob, jak se něco nového naučit. A žádný 'templat' sem ani nemusíš nahrávat.

Z tebe ale blbce nikdo dělat nemusí. To zvládneš s přehledem sám, bezmozku.

Dobrý den,import dat lze poměrně elegantně řešit i pomocí součásti Excelu PQ (power query).Data - Načíst a transformovat ...Dále pak s daty pracovat krok po kroku a připravit si vlastní výstup dle potřeby.Neříkám, že jde o zcela triviální záležitost, avšak přidaná hodnota tohoto modulu je vysoká.

Pokud ma nekdo zajem mi s tim pomoct, tak tady je odkaz.Tim nerikam, ze to dam dal nezkousim.Dekuji.https://uloz.to/file/V9zF9EjdWJDA/15234

Diky moc, v Pondeli na to kouknu.

Děkuju za ochotu, funguje to perfektně.

chápu to správně, že to má teda část oddělovačů středník a část čárku? Nebo ty čárky oddělují v rámci sloupce?

Ty carky by meli oddelovat sloupce, jestli si to spravne pamatuju, v Pondeli se na to podivam.