» Poradna » Programy

Excel: dvě číselné řady - splynutí uprostřed?

Zdraím,titulek je možná matoucí, ale problém je následující:Mám v Excelu dvě řady hodnot v časové ose. Pro zjednodušení budu problém prezentovat na zjednodušeném příkladě:První řada je:pondělí - 1úterý - 1středa - 1čtvrtek - 1pátek - 1Druhá řada:pondělí - 10úterý - 10středa - 10čtvrtek - 10pátek - 10Pondělí v první řadě (hodnota 1) a pátek v druhé řadě (hodnota 10) jsou pevně dané a neměnné. Potřeboval bych nějakou funkci, která mi pozmění zbylé dny v obou řadách tak, aby se na prostředku (tedy středa) nějak PLYNULE setkaly s hodnotou 5 (aby se jakoby vytvořila třetí řada, založená na daných dvou. Čili minimální odchylka od první řady v úterý (hodnota třeba 1,3), ve středu oproti první řadě třeba 1,8, atd. A zase to úterý oproti druhé řadě už bude odchylka velká, protože ve druhé řadě je neměnná hodnota v pátek. Tak, teď aby se v tom čert vyznal.Samozřejmě ve skutečnosti jsou obě řady mnohem složitější a delší (cca o 5000 hodnotách, které nejsou stejné a různě kolísají (rostou i klesají)).Nejasnosti se pokusím dovysvětlit.Díky!

Odpovědi na otázku

Zdravím, pochopil jsem to tak, že se snažíte vytvořit jakoby třetí řadu, která v čase postupně přejde z hodnot jedné řady do hodnot druhé řady a v polovině časového intervalu bude na půl cestz (průměru) těchto dvou řad. Toto je spíše o matematice a lze to vyřešit váženým průměrem hodnot těchto dvou řad. Rád vám s tím pomůžu, pokud si objednáte moji mikroslužbu http://www.stovkomat.cz/job/6986/