» Poradna » Programy

Excel-dialog v makre - ako na to

Zdravím,

potreboval by som pri behu makra v Exceli, aby mi vyskočila rozhodovacia tabuľka s tlačítkami napr. MM, FX a Cancel. Ja by som potom kliknutím na príslušné tlačítko urobil príslušný úkon.
Ako to urobiť?
MsgBox, pokiaľ viem, zobrazuje len nejaké predvolené tlačíka ako Yes, No, Abort, Retry a pod., podobne je na tom InputBox. Ako by sa dalo urobiť, aby sa na tlačítkach zobrazil nápis, ako chcem ja?
Dík moc za každý užitočný tip.

Odpovědi na otázku

pouzit UserForm>CommandButton, kde si muzes nadefinovat vlastni text, font, barvu fontu a pozadi, tvar tlacitaka,... a vyhodnotit stisk tlacitka dle potreby

Obávam sa, že CommandButton sa používa na liste (nie v makre), aj keď v konečnom dôsledku sa ním makro púšťa. Možno ale ako inšpirácia by to nebolo zlé...

Příklad: vytvoříš si UserForm, obsahující tři CommandButtons a jedno Label (skryté). Při stisku tlačítka se nastaví text v objektu Label (přes vlastnost Caption) a formulář se zavře. Kód pro ty tři tlačítka bude vypadat asi nějak takhle:

Private Sub CommandButton1_Click()
Label1.Caption = "1"
UserForm1.Hide
End Sub

Private Sub CommandButton2_Click()
Label1.Caption = "2"
UserForm1.Hide
End Sub

Private Sub CommandButton3_Click()
Label1.Caption = "3"
UserForm1.Hide
End Sub

V sešitu si vytvoříš normálně vlastní makro, které spustí ten UserForm, zjistí si text v tom Labelu a podle toho bude pokračovat, nějak takhle:

Sub dialog()
UserForm1.Show
text = UserForm1.Label1.Caption
if text="1" then ...
if text="2" then ...
if text="3" then ...
End Sub

neco k uziti UserForm je zde:
www.pcsvet.cz ...
nebo
www.officir.ic.cz ...

Dík moc.