» Poradna » Programy

Excel-datumová řada

Prosím o radu. V excelu mám řádky a buňky111 1.1.2021 15.1.2021111 16.1.2021 31.1.2021222 1.1.2021 15.1.2021222 18.1.2021 31.1.2021Jedná se o číslo a datum vyúčtování od do.Řádky s číslem 111 mají vyúčtování za celý měsíc.Ale u řádků s číslem 222 chybí vyúčtování za dny 16.1. a 17.1.Jakou použít funkci, aby zjistil, že je tam mezi daty díra?Děkuji

Odpovědi na otázku

Formát buňky "datum" je vlastně číslo, které udává vzdálenost od počátečního data. Pouze navenek se zobrazuje jako datum. Datum tedy můžeš sčítat, odčítat, porovnávat...

chtěl bych použít jeden vzorec pro všechny řádky, takže aby porovnával datumy v dané číselné řadě (111, zvlášť 222,....), ale to nevím jak udělat.

A bude to vzdycky takhle serazene? Pak staci vzdycky porovnat rozdil bunek B[N] a C[N-1]. Treba ve vedlejsim sloupecku. Kdyz to bude vetsi nez 1(buhvi jak to excel pocita), tak je tam dira.

ale to by znamenalo dávat vzorec na každý řádek protože řada 111 může být celkem 10 řádků, řada 222 můžou být 3 řádky,.....

No vzdyt jo. Ten vzorec das do dalsiho sloupce a roztahnes pres vsechny radky. Jenom to musis mit serazene.

je na to funkce DATEDIF

no jo, ale to bude porovnavat druhý a třetí řádek z mého zadání a ty spolu nemají nic společného. Zvlášť musí být srovnání pro řádky s řadou 111, s řadou 222,...a těch bude stovky a nebudu pro každou řadu psát nové vzorce nebo přetahovat. Chtělo by to do toho vzorce dát vazbu na označení řady, aby srovnával jen datumy v té dané řadě.

No a jdou ty cisla 111 a 222 postupne, nebo je to zamichane? Jsou datumy serazene vzestupne? Jestli jo, tak si tam akorat pridej podminku, aby to nezobrazovalo nic, kdyz se lisi to tvoje 111 od predchoziho radku. Ja ti nabidl mozna nejjednodussi reseni. Jestli s tim chces delat nejake slozite kejkle, tak budes muset programovat.

Díru mezi daty zjistíš jednoduše. Odečteš dvě buňky od sebe a pokud je rozdíl větší než den, je tam díra.

já nechápu zadání - mám přece indikátor 222 kterej říká, že je tam ta díra ... víc nepotřebuju

Dobře, když to zadání upravím111 1.1.2021 15.1.2021111 16.1.2021 31.1.2021222 1.1.2021 15.1.2021222 18.1.2021 20.1.2021222 23.1.2021 28.1.2021333 14.1.2021 16.1.2021333 18.1.2021 20.1.2021333 24.1.2021 27.1.2021444 28.1.2021 30.1.2021555 6.1.2021 8.2021a těch řádku bude tisíc, když tam dám jednoduchý vzorec na rozdíl dvou hodnot, tak z toho vyjdou nesmysly, protože se porovnají data s řadou 444 a 333.....Ale já chci porovnávat jen v rámci jedné řady a pak té druhé řady....

Vzdyt uz jsem ti to psal. Ten rozdil vypises jenom, pokud se nelisi ten identifikator. A pripadne vysledek jeste schovas, pokud tam ta dira nebude. To mas dva ify v sobe a ten datedif. Primitivni vzorec, tak co porad vymyslis?

Nešlo by ten vzorec napsat? Děkuji

Pokud ti to někdo napíše, je vůl. Neuvěřitelná lenost a neschopnost.

až ti bude 60, tak třeba pro tebe také nebude vše jasné

Nevím, jestli to to pomůže, ale mně je 70...

=IF(IF(A3=A4,DATEDIF(C3,B4,"d"), 0)>1,"DIRA!","")Vyzkouseno v google sheets, excel nemam.

zkoušel jsem to jak v excelu, tak google sheets, ale hlásí mně to chybu. Když použiji pouze část DATEDIF(C3,B4,"d"), tak to funguje, ale jak přidám ostatní části vzorce, tak už to nefunguje.

Funguje, super, díky moc. Musel jsem čárky nahradit středníkem

Může být takto? Asi jo =KDYŽ(A2=A1;B2-C1;1)

2 nesouhlasí. Jak to tedy má být?

Jaká dvojka nesouhlasí?

2 osoby daly mínus

Ani bych to dál nezkoumal. Myslím, žes to trefil už včera ve 20:04.

Možná by byla zajímavá i otázka, odkud se Vám do toho Excelu ty záznamy takto berou?

pořizuji je ručně

Takže už při vkládání díry mezi daty vidíš.

no jo, ale když tam bude 1000 řádků? A navíc nebude vkládáno s daty po sobě, ale napřeskáčku

Že na sousední konečné datum nenavazuje zadávané počáteční, vidíš i při vkládání napřeskáčku. Změn strukturu tabulky tak, abys s ní zvládal pracovat.

Změň...