» Poradna » Programy

Excel datum a čas do samostatných sloupců

Mám v Excelu stovky zápisů datum a čas v jedné buňce. Formát: 1.8.2019 14:30 Potřebuji oddělit čas do samostatného sloupce.Ideálně v Excelu, protože je jich cca 9000 záznamů.Díky

Odpovědi na otázku

Převeď Text do sloupců, oddělovač mezera. Nastav u sloupců vhodné formáty.

Nebo můžeš použít vzorec¨=HODNOTA.NA.TEXT(A1;"hh:mm")*1

Jednorázově nebo dynamicky. V prvním případě použít "tex do sloupců" s vhodně zvoleným oddělovačem (mezera). Druhý případ je snad ještě jednodušší, ve vedlejším sloupci si nechte spočítat celou část a desetinnou část (myslím, že se to dělá přes modulo (mod), jestli si to nepletu s matlabem, ale v nejhořším odečíst od čísla celou část taky neni tak složité) a získaná čísla (zobrazí se jako čísla i když reprezentují datum a čas) formátovat jako datumy a časy. Předpokladem pro druhý způsob je, že excel ten vstup správně poznal jako datum a čas, a ne jako text. Škoda že nemám zrovna po ruce žádný sešit, kde jsem to řešil (většinou to řeším v jednom několikrát tam a zpátky někdy i s časem na setiny nebo tisíciny sekundy), přiložil bych ho.

Jste si jist, že to opravdu chcete?Ztratíte unikátní informaci o čase a místo toho budete mít dva nezávislé sloupce.