» Poradna » Programy

Excel data

Ahoj.. mám zapeklitý problém, kdy potřebuji upravit hromadu dat (cca 30.000 řádku) a z IT mi nedokáží přizpůsobit data v tabulce mým potřebám. Představte si že máte nějaká dataKod Datum zadosti Mesic Datum zrizeni Mesicu zrizeni1111 6.2.2013 2 5.12.2012 0:00 21111 15.4.2013 4 5.12.2012 0:00 41111 6.2.2013 2 5.12.2012 0:00 2Potom z toho vytvořím kontingenční tabulku, kde ve sloupcích mám měsíce 1 - 12 a v řádcích je "Kod" 1111. A například mám potom u jednoho řádku 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 121111 2 1tudíž, že za únor se mi vrátili 2 hodnoty a za duben jen jedna. To je ok.. ale já bych potřeboval data upravit tak, aby mi to třeba ještě v měsících 3 a 5 napsalo 0, protože období sběru dat bylo 2 - 5.. Snad se vyjadřuji dost jasně Asi se to ale nijak rozumně vyřešit nedá.. nebo nevím. Díky za každou pomoc! :)

Odpovědi na otázku

Hmm, moc tě nechápu a navíc nevím jestli kontingenční tabulka zvládá tak velké množství dat. Taky nechápu proč řešíš ostatní měsíce, když tebe zajímají jen 2-5. Ten kód se asi pořád mění ne? Nechápu sice co přesně děláš a co od toho očekáváš, ale já bych použil funkci SUMIF se sloučením kritérií Kód+Mesic a pomocnym sloupcem D, kde by byla jen hodnota "1". Výsledek by byl na druhém listě. Existuje víc možností a tato je možná nejkrkolomnější, ale IMHO nejjednodušší.

Co do obsahu, tak to kont. tab. zvládá perfektně :) tak jde spíš o to, že ta data by to chtělo nějak upravit.. jsou to choulostivá data, takže nevím jak konkrétně to popsat, protože je to zároveň komplikovaný.. Zkusím to se SUMIF, případně nějakou jinou metodou. Každopádně díky za radu! ;)

Pravý klik do kontingenční tabulky - Možnosti KT - Rozložení a formát - Pro prázdné buňky zobrazit: 0

Na toto jsem už také přišel :) Ale já potřebuji mít v některých sloupcích 0 a v některých potom "něco", pro ty prázdné buňky.

Ty zřejmě potřebuješ rozlišit nulové a žádné hodnoty podle toho, zda v daném období proběhl sběr dat nebo ne. To si pak musíš tam, kde to chceš vyhodnocovat dát podmínku, která to bude řešit. Do KT to zřejmě nedostaneš, vypnutí měsíců, kdy se neměřilo, ti asi taky nevyhoví..Bez bližší znalosti zadání se dá například kopírovat celá KT do předpřipravené šablony, kde budou potřebné podmínky. Ale taky záleží, jak je proměnlivá struktura KT.

A) V IT oddělení jsou telata, telata a ještě jednou telata, že jim to vzkazuju. Jenže česká nátura znamená držet hubu a krok, že ano? A řešit pak dvě hodiny přes VBA, co mají v IT oddělení za 5 minut. Česká neschopnost si prosadit správné vstupy je do nebe volající.B) Až dokážete zpracovat pořádné zadání a ne rozsypaný čaj z čísel, tak vám možná tady někdo pomůže.

Add A) S tím se určitě neztotožňuji. Na IT nám dělají perfektní a vstřícní lidé. To že se kdysi dávno přebral od externí firmy nějaký program se špatnými skripty a nyní je to potřeba předělat, není jejich chyba Každopádně nejspíš nemáte dobré zkušenosti.Add B) Bohužel jsou data dosti složitá s mnoha podmínkami. Byl bych schopen to sem rozepsat, ale to mi snad zabere méně času řešení problému.