» Poradna » Programy

Excel - zamezení kopírování formátu bunky

Potřeboval bych poradit pokud to jde jak uiživateli zabránit kopírovat s buňkami i jejich formát.

Mám sdílenou tabulku v Excel 2007 do které zapisuje asi 10 uživatelů. Pole k vyplnění jsou odemčená a ostatní prvky aplocha jsou zamčené. Pár jedinců místo vypisování mi obsah kopíruje a přenáší tím i formát a tabulka pak vypadá šíleně. Nevíte jak tomu zabránit?

Odpovědi na otázku

a co to obejít tím, že uživatelé budou data zapisovat do jiné buňky, jejíž obsah se pak pomocí odkazu přenese do buňky

... příslušné buňky

Elegantnější asi bude makro

Sub ZrusCopy()
EnableControl 21, False
EnableControl 19, False
EnableControl 22, False
EnableControl 755, False
Application.OnKey "^c", ""
Application.OnKey "^v", ""
Application.OnKey "+{DEL}", ""
Application.OnKey "+{INSERT}", ""
Application.CellDragAndDrop = False
End Sub

Zapnutí:
Sub PovolCopy()
EnableControl 21, True
EnableControl 19, True
EnableControl 22, True
EnableControl 755, True
Application.OnKey "^c"
Application.OnKey "^v"
Application.OnKey "+{DEL}"
Application.OnKey "+{INSERT}"
Application.CellDragAndDrop = True
End Sub

dik za ochotu, ale makra jsou pro mě trochu složitá - používám jen základní funkce.
Jak funguje uvedené makro? Kdy se uvedené makro spouští?

Přesun bunek z jiné vstupní tabulky se mi taky moc nelíbí pro složitost.
Základní tabulka má listů jako je v kalendářním roce týdnů 52. Při duplicitě vstupních tabulek by to bylo už 104
to je z důvodu přehlednosti moc

OK, dáme si to krok po kroku a aby se to automaticky spustilo i vypnulo se sešitem:
1. Zazálohuj
2. Zavři všechny Excely a spusť pouze ten sešit, kde chceš omezit kopírování
3. Jdi do Visual Basic editoru - karta vývojář, nebo Alt+F11
4. V levém sloupci si najdi název toho sešitu, rozbal plusem podnabídky a najdi položku ThisWorkBook
4. Na ThisWokbook dej pravé tlačítko a položku View Code
5. Nakopíruj celý následující text:
Option Explicit

Sub EnableControl(Id As Integer, Enabled As Boolean)
Dim CB As CommandBar
Dim C As CommandBarControl
For Each CB In Application.CommandBars
Set C = CB.FindControl(Id:=Id, recursive:=True)
If Not C Is Nothing Then C.Enabled = Enabled
Next
End Sub

Private Sub Workbook_Activate()
EnableControl 21, False ' cut
EnableControl 19, False ' copy
EnableControl 22, False ' paste
EnableControl 755, False ' pastespecial
Application.OnKey "^c", ""
Application.OnKey "^v", ""
Application.OnKey "+{DEL}", ""
Application.OnKey "+{INSERT}", ""
Application.CellDragAndDrop = False
End Sub

Private Sub Workbook_BeforeClose(Cancel As Boolean)
EnableControl 21, True ' cut
EnableControl 19, True ' copy
EnableControl 22, True ' paste
EnableControl 755, True ' pastespecial
Application.OnKey "^c"
Application.OnKey "^v"
Application.OnKey "+{DEL}"
Application.OnKey "+{INSERT}"
Application.CellDragAndDrop = True
End Sub

Private Sub Workbook_Deactivate()
EnableControl 21, True ' cut
EnableControl 19, True ' copy
EnableControl 22, True ' paste
EnableControl 755, True ' pastespecial
Application.OnKey "^c"
Application.OnKey "^v"
Application.OnKey "+{DEL}"
Application.OnKey "+{INSERT}"
Application.CellDragAndDrop = True
End Sub

Private Sub Workbook_Open()
EnableControl 21, False ' cut
EnableControl 19, False ' copy
EnableControl 22, False ' paste
EnableControl 755, False ' pastespecial
Application.OnKey "^c", ""
Application.OnKey "^v", ""
Application.OnKey "+{DEL}", Ukázat celý příspěvek

Z toho co popisuješ by to chtělo spíš zkusit nějaké základy Accesu a udělat databázi, 52 listů musí být pěkně nepřehledný maglajs na obsluhu i na správu

Tak PS2: Ještě jednou stručně, co to vlasně udělá - při otevření souboru to zakáže veškeré kopírování a vkládání (Ctrl+c, Ctrl+v, nabídky přes pravé tlačítko).
Ponechání kopírování a zakázání je kopírování s formátem zkusím vykoumat, ale není teď čas

Je to super - dík za Makro.
Jsem zvědav jak se na to budou tvářit naši hříšníci.

Rád jsem pomohl, kdyby něco, tak napiš na mail, nelezu sem moc pravidelně

To je divné, zkusila jsem si to udělat, přesně krok za krokem, všechno se mi uložilo, s koncovkou .xlsm, ale kopíruju i s formáty vesele dál... Čím to může být?

Musíš mít hlavně povoleno spouštění maker. Pokud to tak nemáš vyjede ti tabulka Bylo zakázáno a musíš je povolit. - platí pro Ofice 2007Makro se musí spustit při startu sešitu jinak to nafunguje

Změnila jsem nastavení "Zakázat všechna Makra s oznámením" na "Zakázat všechna Makra bez oznámení" a stejně se žádné oznámení neobjevilo a pustilo mě to kopírovat a vložit. Pak jsem povolila všechna Makra bez omezení a už to funguje. Je to bezpečné?

Dobrý dendobré rady, jenže já bych uvítal aby ctr+c a ctr+v, resp. přetažení v buňkách fungovalo, ale nezměnilo to formáty....???

Michale super díky za Marko... ale mám otázku zda jde toto aplikovat jen na určité oblasti buněk nebo jednotlivé buňky. záměr je část tabulky nechat s možností kopírování a část jen vpisování dat ručně.a drobnost CTRl+D stále pracuje

Ctrl + D jsou už přidal jen to vztáhnout na oblast sešitu

Slo by toto udelat pouze na zamceny list? Tak abych mohl po jeho odemceni stim pracovat normalne pracovat?

Parádní věc kterou hledám. Jen se chci zeptat jak to udělat tak aby to bylo zakázané pouze když je list uzamčený. Jedná se mi o to abych v době cílené úpravy (vzorců, formátů a dalšího...) mohl copy a paste používat.Předem děkuji za odpověď