» Poradna » Programy

Excel - vzorec, který počítá položky za vybraný měsíc.

Zdravím, poradíte prosím někdo se vzorečkem excel? Na Sheet1 mám ve sloupic O - celé datumy formát: 10.12.2021 atd.Ve sloupci M jsou položky k sečtení za daný měsíc. Vzorec s výsledek chci mít na Sheet2. Vše mi funguje, pokud použiji pouze COUNTIF, ale nevím jak ten vzorec napsal aby mi to spočítalo položky pouze za měsíc prosinec 2021 například.Níže je vzorec, který zkouším, ale nefunguje mi to. Asi mám blbě zapsaný to datum. Potřebuji aby mi to počítalo za daný měsíc. Poradíte prosím někdo?=IF('Sheet1'!O:O="11.2021";"";COUNTIF('Sheet1'!M:M;"Koloběžka"))Děkuji.

Odpovědi na otázku

Ten COUNTIF se má vykonat, když podmínka neplatí? Pokud ne, máš to opačně:=IF('Sheet1'!O:O="11.2021";COUNTIF('Sheet1'!M:M;"Koloběžka");"")

Použil bych SUMIFS např. =SUMIFS(List1!M:M;List1!O:O;">30.11.2021";List1!N:N;"koloběžka")

Pokud chceš jen sečíst kolik těch položek bylo, pak jen zaměníš za COUNTIFS.

Tak jsem použil nakonec vzorec s tím COUNTIFS a funguje to, ale pouze když zadám konkrétní celé datum co je v buňce tzn. 10.12.2021, 13.12.2021 atd., ale když zadám jen "12.2021" tak to nic nebere. Potřeboval bych ještě poradit co napsat do těch uvozovek aby to počítalo s daty například za prosinec atd.? Jak to správně zapsat?

Číst zvládneš, ne?

Ano zvládnu, ale co jsi napsal ty to nefunguje. Počítá to všechna data i za říjen, listopad atd., takže to máš napsaný špatně.

Teď jsem to v excelu zkusil a funguje to jak má - =COUNTIFS(B:B;"kolo";C:C;">=1.12.2021";C:C;"<=27.12.2021")

Ale tys napsal tohle prvně: SUMIFS(List1!M:M;List1!O:O;">30.11.2021";List1!N:N;"koloběžka")Teď píšeš něco jinýho.

No jo, tak jsem špatně předpokládal, že třeba chceš součet prodaných kolobrnd a ne v jaké dny se prodaly. Má chyba. Každopádně v obou variantách je správný zápis.

Využij funkce MONTH a YEAR.

Do pomocného sloupce si dej datumy počátků měsíců (naformátuj třeba jako "mmmm") a v countifs je použij jako kriterium ">="&počátek;"<="&eomonth(počátek;0).