» Poradna » Programy

Excel - výpočet pravděpodobnosti

Drazí kolegové koumáci, přicházím za Vámi s prosbou o pomoc. Když můj Tým A (který hraje doma jako domácí tým) má šanci na výhru doma 60%, prohru doma 25% a remízu doma 15% a můj Tým B (který hraje venku jako hostující tým) má šanci na výhru venku 50%, prohru venku 20% a remízu venku 30%, tak jak vypočítám reálnou pravděpodobnost Týmu A vyhrát doma, Týmu B vyhrát venku a nebo že padne remíza?Mockrát děkuji za případné odpovědi, s pozdravem Jirka

Odpovědi na otázku

Špatně jsi tu domácí úlohu opsal z tabule, žáku (odhaduji) sedmé třídy. Takhle to nedává žádný smysl. Pravděpodobně tam mělo být "jaká je pravděpodobnost, že A vyhraje proti B když se hraje u A". Protože odpovědi na otázky položené tak, jak je máš napsané jsou obsaženy v zadání.

Aha. No to máte pravdu. Zajímá mě jaká je pravděpodobnost výhry každého týmu a pravděpodobnost remízy, když se hraje u A, nebo když se hraje u B. Jak na to? Mockrát děkuji za opravu a reakci

Na to se z toho zadání nedá odpovědět.

Aha a co by tedy bylo ještě potřeba vědět? Eviduju jestli ty týmy hrají / hráli doma. Mám daleko více dát akorát nevím která musím použít.

To jsou údaje k ničemu, protože jdou proti sobě a navzájem se vyvrací.Pokud má tým A "pravděpodobnost" výhry 60 % a hraje proti týmu, který má "pravděpodobnost" prohry 20 %, tak si můžeš udělat tak leda průměr. Sice to bude hodnota vycucaná z prstu, ale nic lepšího neuděláš.Případně to můžeš ještě tohle:0,6 * 0,2 = 0,120,15 * 0,3 = 0,0450,25 * 0,5 = 0,1250,12 / (0,12 + 0,045 + 0,125) = 0,12 / 0,29 = 0,414 = 41,4 %Je ti sice taky nesmysl, ale vypadá to složitěji, tak na to třeba někdo skočí.

To ale není pravda. Ty údaje nejdou proti sobě. Předpokládá se existence dalších týmů takže ty podmínky mohou být současně bez problémů splněny. Nechci tady mladému psát přímo řešení, ať si na to přijde sám. Tvoje řešení je ale každopádně chybné což ti snadno dokážu. Jděme od konkrétních čísel, které byly v tom příkladu do abstrakce.PA - pravděpodobnost výhry A doma, PB pravděpodobnost prohry B venku.hledáme funkci f(PA,PB), která pro všechny vstupní hodnoty vrátí hodnotu z intervalu <0,1> kromě f(1, 0) a f(0, 1) pro které musí být hodnota nedefinována (když se setká doma tým, který doma vždy vyhraje s týmem, který venku nikdy neprohraje (nebo naopak) tak o výsledku nejde nic prohlásit). Už tady vidíš, že tvá řešení jsou chybná protože nesplňují tuto podmínku. Když si uvědomíš, jak se musí ta funkce chovat na krajích (když se PA nebo PB blíží 1 nebo 0) a jaká je hodnota ve středu f(0.5, 0.5) musí být 0.5, f(1,1)=1, f(0,0)=0 dále že musí být ve všech bodech (kromě těch nedefinovaných) hladká a tedy mít obě derivace, že tam musí být symetrie třeba f(x,y) = 1-f(1-x, 1-y) ... tak ti z toho vypadne, jaká ta funkce vlastně je a ani nemusíš nic vědět o statistice

Jen tak mimochodem, co má ta úloha z matematiky společného s Excelem?

Nic, napsal to tam jen proto, aby to mohl nacpat do PC poradny...

bayes

To nemá s IT nic společného, tam stačí si přečíst něco o pravděpodobnosti a prostě to spočítat... třeba https://matematika.cz/pravdepodobnost

Hoši logicky jsem to sem napsal pod Excel protože s tím v Excelu pracuju, tak mě zajímalo jak to v něm vypočítat. Jestli jsem Vás tím pohoršil tak bohužel. Jinak díky za odpovědi, cením si toho.