» Poradna » Programy

Excel - vyhledávací funkce

Dobrý den,
potřeboval bych poradit s funkcí, která mi vrátí číslo řádku, na kterém se nacházi definovaná kombinace dat v listu. Řekněme, že mám v listu následující data:

Sloupec A - seznam značek automobilů
Sloupec B - typy těchto automobilů
Sloupec C - barva těchto automobilů
Sloupec D - cena těchto automobilů

Funkci bych zadal tyto parametry:

Značka - Škoda
Typ - Octavia
Barva - Modrá
Cena - 150 000 Kč

Funkce by mi vrátila číslo řádku, ve kterém se tato kombinace nacházi. Přivítám jakékoliv řešení, ať už pomocí standardních excelovských funkcí nebo pomocí VBA.

Děkuji

Odpovědi na otázku

Hledání podle vícenásobných kritérií, nasadíš maticový vzorec:
=POZVYHLEDAT("Škoda" A2:A5 0)

Pozor, vzorec neodklepneš pouze Entrem ale kombinací Ctrl-Shift-Enter.
Tím se vzorec ohraničí složenými závorkami a začne fungovat jako maticový.

Hint:
Do vyhledávacích kritérií bych dal adresy buněk, které obsahují požadované vyhledávací parametry. Tady jsou z učebních důvodů přímo parametry jako řetězce.

=POZVYHLEDAT("Škoda"amp"Octavia"amp"Modrá"amp"150000";A2:A5ampB2:B5ampC2:C5ampD2:D5;0)

Druhý pokus, systém zmršil vzorec.
Ve vzorci nahraď text amp znakem ampersand, nachází se na klávese, kde je "ý" a "7".

Krásné, funguje to! Moc děkuju.