» Poradna » Programy

Excel - ukotvení hodnot

Dobrý podvečer,chtěla bych se zeptat na řešení jednoho mého problému.Vytvářím tabulku a z ní vzorce. Když chci ale změnit pořadí řádků tabulky, změní se výsledky mých vzorců. Nechci aby se můj vzorec ukotvil na určité místo pomocí $, ale aby se ukotvil na buňku, kterou mohu posouvat. Existuje něco takového?Jinak budu muset vzorce překopírovat na výslednou hodnotu a už se nebudou aktualizovat podle změn v buňkách.Děkuji

Odpovědi na otázku

Snad to správně chápu - při návrhu tabulky u vzorců používám místo = náhradní znak např. # (Alt+x). Po konečném rozmístění pak jednoduše hromadně nahradím # za =.

Bohužel ne.Myslím to jako například když udělám vzorec =SUMA (B2;B4) a pak buňku B2 posunu na B5 a buňku B4 posunu na B7. Chci aby se můj vzorec automatiky změnil na =SUMA (B5;B7).

To je samozřejmě blbost. Nemůžeš "posouvat" (Ctrl+X, Ctrl+V) buňky s hodnotami zcela mimo rozsah buněk ve vzorci. Maximálně funguje "přesun" jedné buňky na okraj rozsahu ve vzorci, tj. šlo ti přemístit B2 na B5.Nechápu, proč chceš buňky přesouvat, nedává to vůbec žádný smysl .

Mám tabulku o rozsahu stovky řádků. Když dělám vzorec, změním si pořadí řádků abych mohla vybrat všechny naráz a ne si to klikat po jednom mezi středníky. Tím se mi ale právě změní číselné označení buňky a vzorce z jiného pořadí už jsou neplatné.

Já pracuji s 40 mil. řádky, ale nikdy by mě nenapadlo nějak řádky posouvat. Vše se řeší ve vzorci, výběrem dat podle nějakých kritérií .

myslím, že na to jdeš jenom blbě ... nikdy jsem nepotřeboval posouvat řádky - vždy sje řešení ve vzorci ...

vyveďte mě z omylu ...

Vždyť si sám odpovídáš: 'nikdy jsem nepotřeboval posouvat řádky'. Sára je zjevně z nějakého důvodu posouvat potřebuje. Z jakého, to už není naše věc.

Sara položí dotaz a jedna věc je odpovědět na dotaz, druha věc je donutit člověka se zamyslet. Rád bych viděl příklad použití přesouvání řádků jiným způsobem než vzorcem nebo fitrem

Zas tak moc bych to dál neřešil. Jsou tu i nesmyslnější dotazy. Sára se od neděle neozvala, možná už našla pro její účely úplně jiné řešení.

Aha. Škoda, žes příklad neuvedla hned v dotazu. To samozřejmě udělat jde, jen si musíš všechny odkazované buňky/rozsahy pojmenovat. Ve vzorcích pak používáš místo adres buněk/rozsahů jejich jména.

Děkuju moc, vyzkouším to.