» Poradna » Programy

Excel - podmíněné výpočty na základě vybarvení buňky

Zdravím, potřeboval bych radu, zda existuje nějaký způsob, jak vynásobit buňky v Excelu na základě barvy buňky.Mám tu soubor, kde je přibližně 2000 řádku s daty, je to kombinace zadaných dat, která jsou v buňkách se žlutým vybarvením a mezi nimi je jsou řádky s buňkami s bílým vybarvením, které jsou součty žlutých buněk. Potřeboval bych u všech "žlutých" buněk změnit znaménko, což přes -1 - vložit jinak - násobit, zabere hodně času.Existuje nějaký způsob jak nastavit podmínku, aby se násobily jen žluté buňky?Předem dík za radu.

Odpovědi na otázku

Ano, přes funkci Cell (myslím, že "Políčko" v CZ verzi). Jednodušší je ale vyfiltrovat podle barvy, vybrané vynásobit -1 a je to. Akce na 20 sekund.

Ahoj, bohužel přes filtrování podle barvy to nejde, protože bych musel znovu označit jednotlivé žluté řádky. Pokud bych to označil plošně, tak se vynásobí i v tu chvíli skryté řádky s bílou barvou.Pokud se pletu, tak se omlouvám.

Vyfiltruj podle barvy, označ celý sloupec, zmáčkni alt-; a tím se označí jen viditelné buňky. Pak lze najednou modifikovat jen potřebné buňky.

Funkce Políčko neumí dát výsledek barvu buňky. Jeden z možných parametrů je sice "barva", ale výsledkem je "Hodnota 1, pokud má buňka nastavenu barvu pro zobrazení záporných hodnot; v ostatních případech vrátí hodnotu 0".

Žádným vzorečkem ani filtrováním se to na 99% nevyřeší.- žádná funkce nevrací barvu buňky (viz Petr75)- máš pravdu, že akce "vložit jinak" změní všechny buňky v rozsahu, bez ohledu na filtr.Jediné řešení půjde přes makro:- cyklus přes všechny buňky- otestuješ barvu (vlastnost Cell.Interior.Color)- dle výsledku testu buď necháš beze změny nebo vynásobíš -1

Na výběr buněk podle barvy ju nutné použít VBA .https://proexcel.cz/soucet-bunek-dle-barvy/

Potřebuji to jen občas, takže hodnotu násobení si dám do buňky stejně obarvené (zde bude -1 ve žluté) a Ctrl+C. Dál Ctrl+F, Formát, Zvolit formát z buňky, Najít vše, Ctrl+A označit nalezené, Zavřít. Vložit jinak, Násobit.

Díky za radu, funguje. Ušetřilo mi to spoustu času

Jasně, za málo.

Nevím, jak vypadá celá tabulka, ale pomocí filtru by se toho možná dalo docílit. Nedávej si filt podle barvy, ale seřazení podle barvy. Potom můžeš všechny žluté označit a pomocí "vložit jinak" to pronásobit.Ale podmínkou je, abys to dokázal pomocí filtru zase setřídit do původní podoby. To by šlo vytvořením pomocného sloupce, kde si dáš vzestupnou řadu čísel, tedy očísluješ řádky, a po pronásobení těch žlutých to podle tohoto sloupce setřídíš vzestupně a následně ho smažeš.

Jde to i bez psaní kódu ve VBA.Existuje funkce O.POLÍČKU https://www.rjurecek.cz/excel/navody-a-postupy-pr... Ale bude potřeba udělat "stínovou" tabulku, protože funkce se nemůže odkazovat sama na sebe.Ale sešit se pak musí uložit s podporou maker (funkce je relikt historie, v podstatě si volá makro). Mnohem více doporučuji "seřvat" uživatele, že barvičky se nepoužívají a pokud má barva značit nějakou informaci, tak vždy až přes podmíněné formátování na základě opravdové hodnoty v buňce.

Jen jsi zapomněl dodat, že tahle funkce není v základu Excelu, ta je součástí doplňku RJTools toho Radka Jurečka a vlastně to volá jím vytvořenou funkci ve VBA.

Ne, tahle funkce je v základu Excelu. Nedávno jsem tady o ní psal. V anglické verzi je to Get.Cell.

Aha, tak to je pro mě novinka, v mém Excelu (verze 2013) není...

Verzi 2013 neznám, ale tato funkce byla už ve verzi 2003.

V Excelu 2013 ji mám. (Ale automatické doplňování ji nenabízí a ani v nápovědě o ní není zmínka).

Funkciu Get.Cell som v zozname funkcií Excelu nenašiel.https://support.microsoft.com/en-us/office/excel-functi...

Použij funkci VBA, jak jsem uvedl nahoře. Funguje v pohodě .

Tak funkci nehledej v seznamu. Prostě ji zkus použít.

Vyskúšané na dvoch rôznych PC, na jednom Excel 2010, na druhom Excel 2016. Rovnaký výsledok - neznáma funkcia. Asi niekde robím chybu.A pre mínusárov - chápem, že kliknúť na mínus je jednoduchšie ako dať link na nejakú dokumentáciu, ale aspoň nejakú námahu ste si mohli dať.https://i.ibb.co/25NLXJ5/GetCell.png

A nejaký blbec dal zasa mínus namiesto dokumentácie.Trochu som teda ešte pogooglil a vyskočili mi tieto dva návody, podľa ktorých sa dá táto funkcia nastaviť. Každopádne to nie je štandardná funkcia v Exceli a nikoho to nenapadlo spomenúť.https://www.youtube.com/watchhttps://www.mrexcel.com/board/threads/info-only-g...

A po vyskúšaní konštatujem, že to možno nejako aj funguje, ale radšej by som použil VBA.

XL4 makra jsou standardní funkce Excelu od verze 2000 (možná dokonce 97). Před několik lety dokonce vyšel jejich komplexní seznam s více než 650 stránkami.

Ten zoznam som nakoniec našiel na tejto stránke:https://exceloffthegrid.com/using-excel-4-macro-funct... Až tak dlho Excel nepoužívam, takže som Excel 4 makrá nepoznal, ale asi ani Microsoft nechce, aby to ľudia používali - na tej stránke to zhrnuli do poznámky:Don’t rely on Excel 4 MacrosMicrosoft replaced Excel 4 Macros with VBA in 1993, so it is amazing they still work in Excel 2016 (released 23 years later). The lack of support and documentation should be taken as a clear sign that Microsoft could remove this functionality at any point. Even if you find an awesome little feature within these Macros, it would be unwise to make it a key part of any process.

V Excelu 2016 funkce GET.CELL / O.POLÍČKU nefunguje. Hlásí to chybu "Tahle funkce není platná". Funguje pouze funkce O.PROSTŘEDÍ

Dobré ráno, stará mama. O tom som písal hore.Nejde o štandardnú excelovskú funkciu (aj keď tvrdí albi opak), ale dá sa vyvolať cez Správcu názvov (odkaz na youtube vyššie).

Pak ale nechápu tuhle dlouhou diskuzi o ničem... Požadovanou funkci snadno řeší krátký kód ve VBA viz odkaz výše

S Excelem pracuji asi od roku 1997 běžně programuji ve VBA i větší aplikace, ale o XL4 makrech slyším poprvé...

Jak píše nad tebou Tomáš - je zbytečné zrovna tady tohle pitvat. I když jsou XL4 makra zabudované v Excelu už 23 let, každý na ně narazit nemusel. Původní dotaz považuji za vyřešený. Hlavně proto, že tazatele už tohle zřejmě třetí den nezajímá.

Kdo v tabulkovým procesoru chce používat podbarvení jako data, plete si Excel s čtverečkovaným papírem.

Tabulkový procesor má se čtverečkovým papírem dost společného.