» Poradna » Programy

Excel - opakování funkce KDYŽ

Dobrý den,V práci jsem vytvořil sčítací formulář a u jednoho vzorce potřebuji, aby počítal až cca do 150.Př: =KDYŽ(D319-G319>62;"63"; KDYŽ(D319-G319>63;"64") Tímto způsobem jsem fungoval vzestupně od 0 do 64 kde je limit pro opakování Funkce. Jsem samouk a řešení je možná snadné, ale zatím se nemůžu dopátrat alternativy, co jiného použít.

Odpovědi na otázku

A nestačilo by ti ta čísla jen zaokrouhlit nahoru?=ZAOKR.NAHORU(D319-G319;1)

Buňka G je skladová zásoba a pokud je skladová zásoba větší, než já potřebuji objednat, tak chci, aby mi vyšel výsledek nula/prázdná buňka.

Tak mám jedné buňce skladovou zásobu, v druhé kolik potřebuju obejdnat a to porovnávám. Na to stačí jeden IF...nebo tvůj požadavek nechápu.Obecně v pseudokódu:když "sklad">"požadavek, potom výsledek=0. Proč to porovnáváš s 64, 63 a tak dál?

Dobrý den, je to naprosto jednoduché, prostě se další "KDYŽ" přidává a vypadá to asi takhle. =KDYŽ($X$1=2018;D31;KDYŽ($X$1=2019;D32;KDYŽ($X$1=2020;D33;KDYŽ($X$1=2021;D34;KDYŽ($X$1=2022;D35;KDYŽ($X$1=2023;D36;KDYŽ(1=2024;D37)))))))a návody jsou zde:https://office.lasakovi.com/excel/funkce-logicke/kdyz...

Takže až dosáhnu 64 opakování a jsem u limitu, tak mám pokračovat dál akorát s jiným zápisem ? Na odkazované fórum už jsem koukal, ale tam je pouze popis vnořování KDYŽ a neřeší se problém, pokud potřebuju víc než 64 vnoření.

Možná by spíš pomohlo kdybys napsal, o co se snažíš. Výsledek 63 nejspíš zobrazí pro jakékoliv číslo >62, takže např. i pro rozdíl D319-G319=70.

Velice blbě se ten problém popisuje. Máme sčítací objednávkový formulář pro objednávání zboží. My prodáváme v kusech a náš dodavatel nám dodává v celých kartonech. Proto jsem udělal sčítací formulář, který si sám porovná číslo (kolik potřebuju) a (skladovou zásobu) z toho mu vyjde, jestli má objednat, nebo ne (a háček je v tom, že různé položky jsou po různých kusech. Něco je jedna dóza, něco je bedna po 3 kusech atd...) Proto je na každou položku přesně upravený vzorec aby počítal vzestupně třeba po 1, po 2, po 3, po 10ti, po 15 atd...

ides na to zle. Idealne je urobit k tomu makro, ale da sa to aj inak. na dalsi list si vytvor "ciselnik" kde si zadas nazov (napr. 3kusy, 5kusov..), kolko kusov je v baleni (3,5,10...). a potom len upravujes vzorec, ktory ti dopocita podla toho aky nazov zadas do poctu kusov v baleni. a potom len pouzijes vzorce pre najdenie najmensieho nasobku cisla, ktore je sucet kusov. A takto ti bude stacit pri konkretnych polozkach len menit nazov toho balenia.

Takže skladová evidence v Excelu...

Kvůli tomu přece nepotřebuješ rekurzivně volat if! Obávám se, že tvůj problém není neznalost Excelu, ale základní matematiky. Přidáš si sloupec Velikost balení a pak ti stačí jediný vzorec:Kolik_baleni_objednat = zaokrouhli_nahoru((potřebuji - mám_skladem)/velikost_balení)=ROUNDUP((B2-A2)/C2;0)sloupec A - skladová zásobasloupec B - objednávka, mám dodatsloupec C - počet kusů v balení od dodavateleJen vyeleminuješ záporné výsledky, což je v případě, že někdo chce méně než máte skladem a tedy nemusíš nic objednávat.

Děkuji za odpovědi, odpoledne k tomu zasednu a pokusím se ho trochu překopat.

Vzorec jsem vyzkoušel a nefunguje. Zatím nevím proč.

Mě ten vzorec funguje. Pokud nedodáš podrobnosti (kde, jak, co, proč, ...) nelze lépe poradit.

Dal by jste mi na sebe kontakt ? Třeba Fb, nebo Whats up. Aby byla komunikace rychlejší. Pošlu video, nebo foto.

Nepošlu, nic takovýho nevedu. Navíc tak bys byl omezený jen na jednoho rádce, tady Ti může radit více lidí.Obrázek můžeš vložit třeba na https://ctrlv.cz/, dokument třeba na UložTo.

Vzorec funguje, pouze v případě, že nechci objednat nic, mi buňka hází chybu #NUM! Je to pouze kosmetická vada, ale nechci jí tam.

Chyba #NUM se mi vyvolat nepodařila.Obecně můžeš chyby odchytit pomocí kombinace podmínky KDYŽ a funkce JE.CHYBA - viz https://office.lasakovi.com/excel/funkce-informace/JE... Například pro výše uvedený vzorec:=KDYŽ(JE.CHYBA(ROUNDUP((B2-A2)/C2;0)); ""; ROUNDUP((B2-A2)/C2;0))Možná by ta podmínka mohla být jednodušší, to závisí na konkrétní příčině té chyby.

V mém případě nastává chyba když neuvedu žádný výrobek. Ta buňka neví, co má dělat. Př: pokud chci například 4ks na skladě jsou 2ks, funkce zprávně spočítá, že musí objednat dva kusy a že jsou v kartonech po dvou takže výsledek bude 1(jedná bedna po dvou kusech) všechno to šlape. Ale v případě, že u dané položky nechci objednat nic buňka je prázdná, tak mi jako výsledek vyhodí právě tuto chybu. Je to protíná, vzorec dělá to co chci. Jen bych se rád zbavil té chyby, když nepotřebuju žádný výrobek.

Neuvedeš kam? Do B2? To mi spočítá záporný výsledek - viz https://ctrlv.cz/Efg1Když chceš poradit, musíš být konkrétní, uvědom si, že na Tvůj monitor nevidíme!A jak to ošetřit (metodou "hrubá síla"), už jsem tu napsal.

Vzorec mi funguje, pouze potrebuji poradit s jednou drobností.

sloupečky bez hodnot ošetřit podmínkou nebo nastavit formát buněk ve sloupcích na číslo, a zároveň bys měl ošetřit záporný výsledek (skladem víc než potřebuješ).

=KDYŽ(JE.PRÁZDNÉ(A1);"-";A1)

Správný dotaz v sobě má popis problému, nutná vsupní data a chtěný výsledek. Nikoli opravu nějakého nepodařeného řešení (které může být buď úplně špatně, nebe neefektivní), ke kterému se přiliš upínáš.Prostě napiš, čeho chceš dosáhnout, jaké jsou vstupní hodnoty a jaké očekáváš výstupní hodnoty.

Potřebuji zjistit, jakým způsobem překonat limit opakování funkce KDYŽ který je teď 64 opakování.

V jediném vzorci ten limit Excelu prostě nemůžeš překonat. Možnosti:a. použít několik pomocných buněkb. řešit to pomocí makrac. zamyslet se, analyzovat logicky problém a navrhnout jiné řešení, které nebude požadovat nesmyslné vnořování více než 64 podmínekNápověda: c. je správně

Pane 😃 jak jsem napsal, jsem amatér a nelpím na překonání 64 podminek. Dotaz jsem položil, abych se od zkušenějších lidí dozvěděl, jestli je možné ho překonat a pokud ne, tak jaké jsou alternativy.Co nedokážu pochopit je, že někdo obětuje svůj čas a rejpe do amatéra, místo aby podal rozumnou odpověď. Dále se vámi nebudu zaobírat,hezký den.

"...a pokud ne, tak jaké jsou alternativy." - A tady někde vidím problém směřování celé diskuse. Fakt, že se takový limit objeví svědčí obvykle o nevhodnosti použití dané funkce. Ale samo zadání nedává moc prostoru řešit ty alternativy. Z toho plyne frustrace přispěvatelů. Víme, že je to nejspíš blbě, ale po logické stránce nevíme dost na návrh řešení.

Alternativy se tu už objevili, lidé kteří jen blbě nekecají a něco se snaží vymyslet mi pomáhají 😃 nevím, co máte z toho, mě tu poučovat o neadekvátnosti popsání příspěvku. Pokud jste normální, zkušený v problematice a rád poradíte, jednou větou se zeptáte na podrobnosti, které rád přidám a poradíte (jako většina z lidí, co tu psali). Pokud jste mektal co se nudí a potřebuje si honit ego nemáte tu co dělat.

Jediná rozumná alternativa je právě taková, že logicky analyzuješ problém a vymyslíš nové řešení. Pokud bys sem dal i přesný popis současného stavu a čeho chceš dosáhnout (nejlépe umožnit stažení XLS souboru se vzorovými daty a komentáři), možná by ses dočkal i té logické analýzy.

Amatér znamená, že máš nejakou činnost rád, že ji rozumíš, jen za to nejsi placen, děláš to ve svém volném čase pro radost. Spousta amatérů strčí profesionály do kapsy. Člověk se o něco může zajímat desítky let ve svém volném čase a dosáhl téměř dokonalosti. Kam se na něj hrabe kdejaký profesionál, který sotva vylezl školu.Profesionál znamená, že jsi za něco placen.Laik znamená, že něčemu nerozumíš a ani na to nemáš vzdělání.

Udělal bych si pomocné sloupce. V jednom bys měl výsledek toho rozdílu a v druhém hodnotu kterou chceš pro ten výsledek zobrazit. S funkcí svyhledat.Kdybys někam nahrál ten soubor, tak tu třeba máš za pár minut výsledek.

Super, děkuji. Potřeboval jsem nějaké alternativy a ty se mi tu vynořují.

Začal bych něčím jednoduchým. Postupné výpočty. Sloupeček za sloupečkem kde bude vidět postup. A až bude v tom posledním správný výsledek, začít vzorečky slepovat až se dostaneš zase na začátek. Tohle je třeba jeden z mých otřesných vzorečků a začínal jsem na pár když :) Primitivní, ale plně funkční v jakékoli verzi excelu i bez makra.=KDYŽ(ČÁST(A1;3;1)="L";KDYŽ(ČÁST(A1;5;1)<>"_";ČÁST(A1;3;3)&"-"&ČÁST(A1;6;3)&"-"&ČÁST(A1;9;50);ČÁST(A1;3;2)&" "&ČÁST(A1;6;50));KDYŽ(NEBO(ČÁST(A1;3;2)="CP";ČÁST(A1;3;2)="PP");KDYŽ(JE.ČISLO(HODNOTA(ZPRAVA(A1;1)))=PRAVDA;ČÁST(A1;3;2)&" "&ČÁST(A1;6;2)&"-"&ČÁST(A1;8;DÉLKA(A1)-13)&"-"&ČÁST(A1;DÉLKA(A1)-5;2)&"-"&ZPRAVA(A1;4);ČÁST(A1;3;2)&" "&ČÁST(A1;6;2)&"-"&ČÁST(A1;8;DÉLKA(A1)-14)&"-"&ČÁST(A1;DÉLKA(A1)-6;2)&"-"&ZPRAVA(A1;5));KDYŽ(JE.ČISLO(HODNOTA(ČÁST(A1;3;1)))=PRAVDA;ČÁST(A1;3;2)&"."&ČÁST(A1;5;2)&"."&ČÁST(A1;7;100);ČÁST(A1;3;HLEDAT("_";A1;1)-3)&" "&ČÁST(A1;HLEDAT("_";A1;1)+1;50))))

třeba ti pomůže nápověda od microsoftuhttps://support.office.com/cs-cz/article/funkce-kdy%...

A co Lukáši např. toto: https://uloz.to/file/pSKopaJYlR0w/priklad... V rychlosti jsem něco vytvořil.