» Poradna » Programy

Excel - kopírování buněk se vzorci

Nevíte někdo, zda je možné nějakým jednoduchým způsobem zkopírovat buňky na jiné místo, které obsahují vzorce (občas i složité a dlouhé) tak, aby byly ve stejném tvaru jako v orginálu? T.j. jako když je přesouvám, taky se nemění. Nebo jako kdyby obsahovaly $ (ale ony neobsahují). Pokud toho mám více, tak to řeším tak, že nejdříve udělám kopii listu, v té kopii to přesunu tam kde chci a pak to přenesu z kopie do původního listu. To je ale takové neohrabané, nezná někdo něco lepšího, třeba nějaká kouzelná tlačítka CTRL Shift Alt a cosi?
Díky za rady.

Odpovědi na otázku

Takze chces absolutni adresovani bunek, ale pouzivas relativni. Proc?
Pokud bys tam absolutni adresy mel, muzes bez problemu vzrce kopirovat.

Bohužel, tím jsi mi nepomohl. Samozřejmě, pokud předem vím, že budu potřebovat vzorec s absolutními odkazy, tak jej tak vytvořím, ale standardně tvořím vzorce relativní. Můj dotaz ale směřoval jinam, ne jak tvořit vzorce.

oznac v radku vzorcu celou funkci, Ctrl+C, Enter !!, vyber cilovou bunku, do radku vzorcu vloz kopirovany obsah Ctrl+V, Enter

Pre 1 bunku: f2 Shift+Home Crtl+C ... presun na cielovu bunku Ctrl+V

Děkuji, to tak také používám, pokud jde o několik buněk, pokud jich je ale více, tak ztrácím trpělivost a říkám si, že není možné, aby pan Excel na toto nepamatoval a nevymyslel nějaké usnadnění. Ale asi to vadí jenom mě, tak se s tím nedá nic dělat. Mě šlo třeba o řešení typu:
když táhnu myší buňku, tak se vzorec přesune a zůstane beze změn,
když táhnu a držím CTRL, tak se zkopíruje s relativními odkazy
no a
když táhnu a držím CTRL a třeba ALT, tak zůstanou vzorce stejné, jako v orginálu.
Lidi já už pomačkal všechny klávesnice i z opačné strany a nic tak nefunguje.

A pouzivas moznost Vlozit jinak? Ja sice uplne presne nerozumim co vlastne Excel neumi, ale tohle pouzivam v Excelu pri prenosu vzorcu nebo dat bez omezeni mnozstvi dat ralativne casto.

Na to "vložit jinak" nestačí.Jde o to, že má například v buňce B1 napsáno "=A1" a chtěl by to zkopírovat do buňky B3, jenže když dá kopírovat (i v případě použití "vložit jinak") se prostě vzorec přepočítá, takže se tam nevloží zápis "=A1", ale vloží se tam "=A3". Když buňku přenese, tak se přenese skutečně to co v ní je napsáno, když se kopíruje, tak se změní odkaz, pokud ten původní byl zadán jako relativní (bez $). Pokud byl zadán s $, tak se nezmění. Samozřejmě existují cesty použitelné pro pár buňek, ale jde o to, že potřebuje takto zkopírovat třeba 100 buněk. Já bych také docela rdá našel nějakou snadnou cestu, ale zatím nic.

Napada mi uz len napisat makro, ktore zopakuje uvedeny postup vo vyznacenej oblasti a Formicka, kde sa definuje zdrojova oblast, lava horna bunka cielovej oblasti a spusti sa makro...