» Poradna » Programy

Excel - jak vložit prázdný sloupec, když mám data ve schránce

Neustále mě irituje následující problém MS Excel (aktuálně mám verzi 2007).Když mám nějaké buňky zkopírované ve schránce, tak nějaký MS genius vymyslel, že skryje možnost vložení prázdných buněk a zobrazí jen "Vložit kopírované buňky". Jak mám pak například vytvořit nový sloupec, do kterého kopírované buňky chci vložit? Je to neuvěřitelná idiocie....

Odpovědi na otázku

Asi nerozumím dotazu - pokud např. zkopíruju sloupec "B"... a následně hodnoty chci vložit do sloupce "E" (přičemž v současné době mám data ve sloupcích "A" až "G")... pak právě volba "Vložit kopírované buňky" po kliknutí na záhlaví slouce "E" udělá to že v jednom kroku:1) vloží prázdný sloupec2) vloží do něj hodnoty zkopírované ve sloupci "B"nově tedy mám data ve sloupcích "A" až "H" . Vložit prázdný sloupec tedy není třeba - Excel si to udělá sám.Obdobně pokud nechci kopírovat celý sloupec ale jen nějakou část je postup shodný - po volbě "Vložit kopírované buňky" so objeví dialogové okno "Vložit" s možností výběru zda chci současné buňky posunout vpravo nebo dolů.Jinými slovy to "vložení prázdných buněk" si udělá Excel vždy sám.

Mám dva sešity. V jednom zkopíruji buňky B3-B200. Ve druhém sešitu nyní potřebuji vložit nový sloupec, protože do buněk B1 a B2 potřebuji dopsat vlastní text...Pokud vlezu na buňku B3 a dám vložit, tak mi to sice nabídne možnost posunutí, ale jaksi nevloží sloupec a jen posune buňky... Vložit sloupec prostě nijak nemůžu.... Respektive možná ano, ale jak??

Řešení je několik - 1) vložit sloupec předem jak píše níže "albi"2) v prvním sešitu nekopíruj oblast B3:B200 ale zkopíruj celý sloupec B, vlož ho do druhého sešitu a pak si uprav buňky B1 a B2... 3) vlož sloupec pomocí ikony z pásu karet "Domů - Vložit - Vložit sloupce listu" (ale pak si budeš muset znovu "zkopírovat" to B3:B200 (jinými swlovy je to jen jinak provedená varianta 1))

Přesně, stačí jen přemýšlet trochu dopředu. Zbytek už jsou jen 2 nebo 3 dvojhmaty na klávesnici.

Díky, bod 3 je užitečný... Smysl ztráty obsahu schránky mi i tak uniká, ale aspoň dokážu vložit sloupec.Jakékoliv přepisování atd je otrava a vložit sloupec předem je rada sice hezká, ale ve chvíli, kdy několik hodin kopírujete mezi řadou souborů, tak prostě je otrava tahle promýšlet předem a navíc se pak člověk i uklikne...

To není idiocie, jen neumíš s Excelem. Máš označenou oblast, takže se snaží vložit označenou oblast. Když víš, že budeš potřebovat prázdný sloupec/řádek, vlož ho před označením kopírované oblasti.

No idiocie to samozřejmě je.... Protože mě nenapadá jeden jediný důvod, proč by nemohlo být v možnostech současně "Vložit prázdné buňky" a "Vložit kopírované buňky"... Tj. ta první volba pořád a ta druhá by se zobrazila, když mám něco ve schránce...A teď například dělám s 5 soubory současně, mezi kterými kopíruji data. Stačí zapomenout, že zrovna budu muset udělat sloupec a jsem nahraný...