» Poradna » Programy

Excel - generator nahodnych cisiel

Ahoj vsetci,
Mozete mi prosim poradit ohladne xls? Neviem ci to je vobec mozne. Potrebujem do Office 2003 a 2007 dostat generator nahodnych cisiel.
- Od 1 do 500 - nastavenie zakladneho parametru, z kolkych sa bude generovat. Napriklad mam zatial plnych 80 buniek, tak zadam cislo 80

- Je potrebne zadat kolko cisiel sa ma vygenerovat - napr 25, tzn ze z 80 sa mi vygeneruje 25 nahodnych. Tzn 25 cisiel od 1 do 80.

- Parameter, ktory mi zabrani, aby sa 3 x za sebou opakovali tie iste cisla.

Mozete mi prosim pomoct?

Dakujem moc

Odpovědi na otázku

Dejme tomu, ze tvych 80 cisel je ve sloupci A1:A80. Ve vedlejsim sloupci vloz do bunky B1: =NÁHČÍSLO() a kopiruj az do B80. Do bunky C1 vloz: =RANK(B1;$B$1:$B$80;1), taktez kopiruj dolu. Do bunky D1 vloz: =POZVYHLEDAT(ŘÁDEK(1:1);$C$1:$C$80;0) a kopiruj az po bunku D25. v D1:D25 bude 25 nahodnych cisel z cisel v A1:A80. Klavesa F9 prepocte list.
Pokud tato cisla potrebujes pro dalsi pouziti, pak vybrat D1:D25, Ctrl+c a Upravy>Vlozit jinak>Hodnoty

Trochu jednoduseji a vyber muze byt z nesouvisle rady cisel.
V V1:V80 jsou cisla (retezce), ze kterych ma byt vybrano n cisel (retezcu).
Do W1 vlozit: =NÁHČÍSLO() a kopirovat dolu, do X1 vlozit: =INDEX($V$1:$V$80;POZVYHLEDAT(SMALL($W$1:$W$80;ŘÁDEK(1:1));$W$1:$W$80;0)) a kopirovat po radek n - tedy kolik ma byt vybrano cisel (retezcu).

Dakujem velmi pekne, no mam lokalizovany office. Neviete kde by som mohol najst tie prikazy v SK?
Diky

Nájdeš na microsoft online, alebo v exceli.

Ve slovenske lokalizaci Excelu jsou pouzity anglicke nazvy funkci, zde je odkaz na cesko-anglicky seznam: http://excelplus.net./excel-funkce-list.php...

NÁHČÍSLO() - RAND
RANK() - RANK()
POZVYHLEDAT() - MATCH()
ŘÁDEK() - ROW()
INDEX() - INDEX()
SMALL() - SMALL()