» Poradna » Počítačové sítě

Ethernet + Wifi

Čau,potřebuju poradit. Mám notebook s Windows 10, který používám a jsem připojen na internet přes wifi. Pak mám druhý notebook, kde mám Debian 10 a chci tyto dva notebooky připojit LAN kabelem, abych mohl velké soubory tahat mezi těmito dvěma počítači a zároveň být připojen na internetu. Ve windows funguje wifi a kabel zároveň a vše jde. Ovšem v Debianu po připojení kabelu je sice wifi připojena, ale internet žádný. Lan kabel nejspíš "překrývá" wifi, potřebuji aby na obou PC fungovala jak wifi, tak přenos souborů po kabelu. Díky za pomoc.

Odpovědi na otázku

Ve stejné síti přenášej data po síti, je k tomu určená. Jestli je wifi b/g tak připoj oba NTB kabelem ke switchi nebo routeru, bude to rychlejší.Aby fungoval Eth. kabel mezi NTB a má zároveň fungovala wifi, musíš správně nastavit adresy, aby se nepřekrývala síť na kabelu s wifi sítí.

Už jsem to vyřešil, stačila nastavit metrika bezdrátové sítě. Každopádně díky za odpověď.

Možná by bylo dobré, kdybys popsal co je to metrika a jaký má dopad na routovací tabulku, potažmo volbu default gateway, aby případný další hledač z tohoto tématu mohl něco užitečného načerpat. Byl to i můj tip, že to bude tím, ale nejsem linuxář, takže to určitě někdo bude umět popsat líp bez tápání.

to co si napisal samozrejme technicky fungovat bude, ale je to kravina. Oba notebooky pripoj kablom na switch/router a prenasaj data so subeznym surfovanim.

Občas nastávají situace, kdy se skutečně hodí mít počítače propojené napřímo (například domácí síť nemá gigabitový switch a já chci tahat velké objemy dat) a pak se toto nastavení může hodit.