» Poradna » Programy

Emulace zobrazení 4:3 na širokoúhlém monitoru

Pořídil jsem si širokoúhlý monitor LG L194WT a mám problém s tím, že některé starší programy nemají možnost nastavení rozlišení 1440x900, ale jen rozlišení v poměru 4:3 a výsledné zobrazení je pak nekoukatelné.

Existuje nějaký emulátor zobrazení 4:3, který by na obrazovce vytvořil např. zobrazení s černými pruhy po stranách a teprve z něho by se spustil požadovaný program?

Popřípadě, jak to řešit jinak? Radu "starší programy nepoužívat" za řešení nepovažuju.

Odpovědi na otázku

Pokud je monitor zapojeny pres DVI a grafika je od nvidie, tak se da v nvidia control panelu zapnout orez cernymi pruhy. Jestli to umi ATI nebo integrovane graficke chipy nevim, ale asi ne. Lidi se na to tady v poradne obcas ptaji, ale bez odpovedi.

Ano, je zapojený přes DVI a grafika je nVidia 6200, ovladače verze 93.71 (novější verze nefungují pro DVI správně).

Můžete mě navést, kde to v tom panelu hledat? Popřípadě i jak to co nejvíce zautomatizovat pro člověka, který umí zapnout počítač a spustit ten program?

Děkuji.

Presne to bohuzel nevim (jsem u jineho pocitace), je to ale takhle:
1. pravym mysitkem kliknout na plochu - vlastnosti.
2. Prava zalozka "nastaveni" a volba upresnit
3. Zalozka "geforce 6200" (nebo podobne) - spustit nvidia control panel (je na nej myslim tlacitko)
4. A ted musite najit polozku co se myslim jmenuje "nastaveni digitalniho panelu". Jsou tam u ni tri nebo ctyri volby i s nakresy jak se ruzna nastaveni projevi. vyberte "Zachovat pomer stran" (nebo 1:1, nebo je vyzkousejte vsechny).
Volbu staci potvrdit a ovladace si to nastaveni pamatuji. Pokud se pak spusti program co ma jinej pomer stran nez lcd tak se automaticky orizne.
Presneji si to nepamatuju, ale takhle by to melo fungovat.

Děkuji, vyzkouším večer. Taky jsem u jiného PC.

Podle mě by měly LCDčka mít ve vlastním menu volby, jak se má chovat při jiném formátu obrazu. Bohužel těm obyčejným (z práce znám Acer, Samsung) to chybí a vždy si obraz roztahujou na celou obrazovku (takový nastavování BIOSu v 16:9, to je žrádlo). Jak je to u dražších značek nemám potuchy, ale bojím se, že stejně.

LG to bohužel nemá. Přesněji, tuto možnost jsem nikde nenašel.

Kup si lepsi monitor.

mluviti stříbro, mlčeti zlato