» Poradna » Windows (a jiné OS)

Elementary OS

Dobrý večer, neviete kde stiahnem Verziu tohto OS Freya v i verzii namiesto AMD64?Amd64 mi nechce nainstalovat.. Vďaka

Odpovědi na otázku

Vůbec nerozumím tomu cos to vlastně napsal, ale je nějaký důvod proč nepoužít poslední verzi Loki?

Lebo mi nejde nainstalovat verzia amd64 ale ja potrebujem froya i368 nejak tak...Loki je zatiaľ iba amd64

Dole na DOWNLOAD a vyber si kterou verzi potřebuješ. Někdy trvá trochu déle než se download spustí http://linux.softpedia.com/get/System/Operating-Syst...

Vďaka.. Keby niečo nešlo napíšem :)

No, to bys musel ale napsat trošku víc že "to nejde", z toho nic nevyvěští ani Rumburak

Dobrý večer stiahol som ďalší už bol skoro na konci aj ten intel a zrazu havaroval..co s tym ked nejde ani jedna inštalačka?

- napsat trošku víc že "to nejde" ... ?

Bude to boj no

Na co to instaluješ?

Asus x200ma -2gb ram,500gb harddisk najnovší bios 506 vsetko išlo v pohode len som zatuzil mať elementary na tom lebo sekal Windows..Help

tak, to bychom měli a teď napiš JASNĚ a SROZUMITELNĚ z čeho instaluješ a co se ti nedaří.

5 min. ... - že by tak dlho hľadal model svojho HW?

Tak pardon no

Instalujem z instalacky urobenej s rufusom,Mam dve jedna je amd64 a druhá i368 nejak tak..amd64 je na usb 16gb a i368 na 2GB.. Vsetko nastavim a instalacka nakopiruje a ked pride na nastavenie užívateľa bum instalacka havarovala.. Nič viac

Co to znamená "instalacka havarovala"? Sekne se to a instalace nepokračuje, restartne se to, nastane BSOD, něco to napíše ... co?

Instalacka normalne funguje a zrazu vypíše chybu ze inštalačka havarovala a ze to poslu preskumat niekde...A potom ma to da ako keby som dal vyskusat elementary

ISO máš ověřený přes MD5, že je OK?

To ISO som sťahoval z oficiálnej stránky + kopirovanie na usb prebehlo bez problému.. A čo je md5?

to znamená, jestli se to ISO stáhlo správně - občas se "cestou" může poškodit. Potřebuješ:http://portableapps.com/apps/utilities/winmd5sum_... rozbalíš, spustíš, řekneš tomu, kde je to tvoje ISO.Zjistíš tzv. MD5 součet (MD5 sum) pro tvoje ISO - buď je to napsané někde poblíž odkazu na stažení ISO, nebo je tam link na stažení.Ten kód pak vložíš do výše uvedeného SW a porovnáš (Compare). SW ti řekne, zda jsou kódy stejné a pokud ne, tak je ISO špatné.

Rufus mi ohladom toho niečo pisal ze mam md5 v pohode a pytal sa ma či chcem iso alebo ten druhy format..dal som iso lebo je odporucane

nevím podle čeho by Rufus poznal, že je MD5 v pohodě, když musíš porovnat MD5 tvého staženého ISO s "oficiálním" MD5 od výrobce ISO.

ooops, na to jsem úplně zapoměl :-o To je velmi důležitý krok, díky.

Já teď přesně nevím jak je to u Elementary, ale vzhledem k tomu že je to postavené na Debianu, resp. na Ubuntu, tak ten postup bude zřejmě velmi podobný; když zadáváš místo kam se ma Elementary instalovat, necháváš tu particii formátovat? Nastavils tam přípojný bod "/"?

Scum zvolil som aby to zmazalo disk a nainstalovalo elementary..nič viac..napisalo ze dačo prepíše dal som ok.. Nič viac

Jo, to by mělo být vpořádku; tedy minimálně natolik že bys to měl vpohodě nainstalovat. Postupoval alespoň přibližně podobně? - https://elementary.io/cs_CZ/docs/installation

Tu kontrolu som nespravil...A isiel som cez rufus..nenapises mi ako mam rozdeliť ten hdd? Nech to skusim aspoň tak?

pokud jsi volil možnost použití celého disku, tak Elementary si určitě stejně jako všechny *buntu umí disk rozdělit automaticky. Což pro začátečníka je fajn.

Jak píše níže kolega AI Wintermute. Zatím se nepouštěj do žádných větších akcí, instalačka si to přebere sama.

Jo; tu kontrolu bych určitě udělal.

Já nevím proč sis vybral zrovna Elementary a rozhodně to není řešení tvého problému, ale nechceš vyzkoušet něco trošku "robustnějšího"? Třeba Linux Mint? Ten je prověřený, existuje i české forum s podporou; to by tě jako začátečníka mohlo zajímat a mohlo by ti to dost pomoct, pouvažuj

Ale proste uz to dnes chcem hotove a mint by ma drzal a nepáči sa mi jeho dizajn.

tak udělej tu MD5 kontrolu, protože jestli máš "nabořené" ISO, tak to nikdy úspěšně nenainstaluješ, ani kdyby ses na hlavu postavil.

OK, tvoje volba, takže jak je psano, překontrolovat kontrolní součty ISO, znovu vytvořit instalačku a pak postupovat dle návodu.

Ale je tu problém nemam ziadny iny pc doma..A ten mint je dobrý? Mam tu možnosť že si ho nainstalujem cez mobil do pc..

A nemate aj nejaky návod na zaciatok k tomu mintu?Vďaka

Všechno co k Mintu potřebuješ najdeš zde https://www.linux-mint-czech.cz/

Na co proboha přes mobil? Stáhneš instalačku, vyrobíš flashku, instaliješ, tak jak jsi to dělal s Elementary ne? Dobrý nedobrý; já vím houby co na tom PC chceš dělat, tak těžko říct, ale doporučil jsem ti ho, protože jsi evidentně Linuxem naprosto nepolíbený a Mint má skvělou podporu, tak proto. Elementary má prd.

Lenže ja nemam cez čo urobiť boot usb a tak preto chcem cez aplikaciu v mobile ktorá mi uz viac krat pomohla nainstalovat mint

O tom jak vyrobit instalačku "v mobilu" nic nevím, nemám zkušenost, lituju.

a v čem jsi vyrobil to elementary?

Hele, a to Elementary ti bootuje jako live systém? Pokud ano, tak i v rámci live systému by měl jít nainstalovat přes správce balíčků Unetbootin a vyrobit instalační flash disk z jiného ISO podobně jak ve Windows.

pre autora aj pre ostatných... toto je známa chyba a vôbec to nesúvisí so správnosťou ISO súboru. ja som na to narazil tiež. jediný spôsob ako sa mi to nainštalovalo správne je počas inštalácie nemeniť nič, alebo len minimum nastavení. Samozrejme že časť ohľadom rozdelenia disku zmeniť podľa potreby ale rozhodne odporúčam nemeniť jazyk inštalácie a hlavne nezaškrtávať "nainštalovať aktualizácie po čas inštalácie" a "nainštalovať softvér tretej strany" (presné znenie tých políčok si nepamätám). pretože keď skončí inštalácia s chybou a chcete poslať oznámenie autorom tak to vypíše že to nie je možné pretože sa chyba prejavila v balíčku ktorý nie je podporovaný autormi. je to divné ale je to tak. a ešte je dobré mať počas inštalácie pripojenie na internet. pretože to je zase známa chyba, že inštalátor sa pokúša počas inštalácie stiahnuť súčasti zavádzača grub a keď sa mu to nepodarí tak to tiež skončí s chybou, že sa mu nepodarilo nainštalovať zavádzač. keď dodržíš tieto kroky tak som si na 100% istý že sa to nainštaluje úspešne...tieto chyby sa tiahnu touto distribúciou snáď od prvej verzie a autori s tým bohužiaľ nič nerobia...

To je vtipný, by člověk řekl, že když je to založené na *buntu a má to dost možná ubuntí instalátor, tak by se to stát nemělo. Co mám zkušenost, tak minimálně u Kubuntu a Lubuntu s tím problém nikdy nebyl.

Vyskusam a dam vedieť :) vdaka :)

Já si taky pamatuju že tam byla jakási bota u té instalace (cca půl roku zpět jsem zkoušel), ale už si fakt nepamatuju o co tam šlo. Faktem je, že když jsem to nainstaloval a odzkoušel, tak jsem vůbec nechápal co na tom kdo vidí (myslím že tehdy nad tím obdivně křepčil Ježek z Diit, ale ten křepčí vesměs nad pitomostma).

Asi to pôjde lebo je uz dalej ako to skončilo.. Fakt nemam net a islo to dalej.Cize vďaka za radu..Mna proste bavi to prostredie..prvý krát ho inštalujem na notebook..

No, však uvidíš jak se ti to bude, kromě prostředí, líbit dál

Paráda zabralo to :) ide už vďaka za pomoc :)

A ako doinštalujem wine,firefox atd?

Wine? Do Elementary? Mno, to Ti fakt radit nebudu, to je tak na průser a co se FF týče, pokud to nemají u Elementary v repository, tak nijak (ne že by to nešlo, ale bylo by to hodně dlouhou debatu). zatím si to osahej ať pochopíš alespoň základní věci a pak, pomalu, se pusť do dalších akcí

Ale ja už ten systém poznám.. Len sa velmi nevyznam do depozitorou atd..prosim ako mam nainstalovat wine a Firefox? Dik

podívej se do toho, co má elementary místo nabídky start a tam bude něco jako správce balíčků nebo centrum software. Odtud se to nakliká a nainstaluje. Jde to i přes příkazovou řádku, ale není to tak pohodlné.

Lenze v tom obchode je tam prd..

Přesně tak Ale je dobře že jsi vytrval a přišel na to sám. No a teď se můžeš vklidu věnovat takové distribuci, kterou jsi schopen se svými znalostmi zvládnout, respektive která má už v základu vše, co bys (pravděpodobně) pracně instaloval do Elementary a která je, mírně řečeno, v základu fakt akorát tak na parádu. Například již výše zmíněnému Mintu Tam dokonce možná přijdeš i na to, že Wine netřeba

... a nebo si můžeš z toho milionu distribucí vybrat jinou http://distrowatch.com/