» Poradna » Ostatní

Elektrotechnika - dotaz (na web)

Zdravím, existuje nějaký web, kde bych se mohl zeptat na pár věcí ohledně elektrotechniky? Hledal jsem po Googlu, ale nic jsem nenašel.Popřípadě pokud by někdo věděl tady. Mám operační zesilovač LM741, kterým bych chtěl zesilovat amplitudu sinusového signálu, ale mám možnost připojit ho pouze na 12V a GND, umožňuje to tento zesilovač? Mám problém ten, že i když na vstupu LM741 vidím na osciloskopu přivedený sinus, tak na pinu 6, což je výstup, není nic. V datasheetu jsem o tom zmínku nenašel, ale našel jsem několik realizací s tímto zesilovačem, kde pin 4 byl přiveden na zem místo V- a zjevně byl funkční. V tom případě nechápu, co mám špatně. Sinusový signál je přiveden přes potenciometr, který by měl měnit právě tu amplitudu. Součástky jsou nové, řekl bych tedy funkční.

Odpovědi na otázku

Ne, není to možné. Pokud jsem správně našel v datasheetu, tak LM741 vyžaduje napájení minimálně +/-10V, tedy při nesymetrickém zapojení minimálně 20V. A je taky otázka, jak jsi to zapojil, když máš jen jedno napájení.

Zapojené je to takto : https://gyazo.com/e74b33bbaf2db25f44a46d17a... Napětí je 12V, jak jsem psal.

1. Mezi běžec potenciometru a vstup (3) zapoj kondenzátor 10uF2. Mezi plus (7) a vstup (3) zapoj odpor 47k3. Mezi vstup (3) a zem zapoj odpor 47k4. Mezi R17 a zem musí být kondenzátor 47uFPak to bude fungovat

Na těch 12V? Pak děkuji moc.

Proč nepoužiješ měnič?

Protože jsem zatím řešil, proč to nefunguje. Jestliže teda budeme předpokládat, že minimální napájecí napětí je +-10V, tak zapojení od juwa nebude fungovat, protože tou virutální nulou přivedu pouze 6V na piny 7 a 4, je to tak?Ideální by tedy skutečně měl být asi napěťový měnič z 12V, GND na +-10V?

Měnič na +/-10V seženeš těžko :) Ale třeba na 1x 24V by problém být neměl. V podstatě nemusíš vůbec řešit symetrické napájení, ten umělý střed si vytvoříš snadno děličem napětí.

Snadno, třeba tady:https://www.czech-meanwell.cz/meanwell/DLW05B-15-Mean-W... Nebo si sežene měnič na -12V.

Tak super :) Myslel jsem, že se běžně dělají jen měniče nesymetrické.

Traco Power umějí zapouzdřené měniče prakticky libovolného provedení, (vstup od +5 do +60V, výstup stabilizovaný s ochranou proti zkratu, symetrický i nesymetrický.) Ale pro danou aplikaci je to zbytečná komplikace.

Mohu poprosit o nasměrování třeba na GME, TME atd? Děkuji moc.

Na tom odkazu je i eshop.

Pokud použiješ nesymetrické napájení, musíš na vstup přivést "virtuální zem" = polovina napájecího napětí. Nejlépe pomocí děliče 1/2

Takže pokud to chápu správně, tak bych musel přivést minimálně 20V, jak píše JackBrno, aby to fungovalo na nesymetrickém napájení a změnit zapojení?

Popis změny zapojení máš výše. Napájecí napětí můžeš ponechat...

Pokud je v datasheetu napsáno napájení min. +/-10V, tak 12V nesymetricky opravdu nechat nemůže...

V datasheetu jsou minimální, (+/- 3 V) a maximální, (+/- 18 V) napájecí napětí, obecně platí, že drtivou většinu O. Z. lze napájet buď symtericky v tomto rozsahu, nebo, po úpravě zapojení, nesymetricky napětím od 6 do 36 V DC. (napětí vyšší, než 30 V nebo +/-15 V je vhodné stabilizovat. Při použití nesymetrického napájení je nutno připojit na +vstup O. Z. poloviční DC napětí, než je to napájecí, získá se to nejsnáze odporovým děličem 1:1, střed děliče se zablokuje kondenzátorem 47 - 100 uF a mezi neinvertující vstup a střed děliče se vloží rezistor, jehož odpor by měl odpovídat požadované vstupní impedanci zesilovače. AC signál se musí přivést a odvést přes oddělovací kondenzátory, protože na obou vstupech i na výstupu je proti zemi poloviční DC napětí zdroje. Obvod zpětné vazby se od země musí rovněž oddělit dostatečně kapacitním kondenzátorem.

Nevím, proč to vysvětluješ mě, řekl bych, že to vím lépe než ty ;) A jinak to napájecí napětí se liší podle verzí. I 741 má hromadu různých verzí.

O. Z. bez ohledu na konkrétní typ, je celkem jedno, jestli je budeš napájet symetricky, nebo nesymetricky a jestli do nich budeš pouštět jednotky, nebo desítky voltů. Jediné, co se velikostí napájecího napětí ovlivní, je maximální velikost limitace výstupního signálu. Obecně jde o to, že pokud chceš dostat na výstupu O. Z. neořezaných X voltů sinus, musí být napájecí napětí 4 x vyšší, tedy pokud má být na výstupu 2 V, musíš O. Z. napájet minimálně buď +/- 4 v nebo 8 V nesymetricky. Důležitá je také zatěžovací impedance, pokud je od 5 kiloohmů výš, tak nízké napájecí napětí postačí, pokud chceš krmit zátěž kolem 1 kiloohmu, což je pro tento O. Z. nejnižší možná, potřebuješ aspoň +/- 12 V, nebo nesymetrických 24 V. Toto je důležité hlavně u výkonových O. Z. které pracují do jednotkových zatěžovacích impedancí, typicky 4 nebo 8 ohmů, tam je navíc také důležité, aby zdroj byl dostatečně výkonný a měl co nejrovnější VA charakteristiku; s ,,měkkým" zdrojem hrozí zakmitávání, nebo trvalé rozkmitání zesilovače.

Asi těžko, když neumíš ani pořádně přečíst datasheet a zejména se podívat do obrazové části, kde máš různé grafy, ze kterých lze velmi snadno vyčíst, co všechno si můžeš s danou součástkou dovolit. Tvůj největší omyl je, že LIBOVOLNÝ O. Z. může pracovat jen s jedním pevně daným napájecím napětím.

V katalogovém listu jsem při zběžném pohledu sice nenalezl zmínku o minimálním napětí, ale byly tam nějaké grafy, které naznačovaly, že by měl pracovat od symetrických 5V, tedy od 10V nesymetrických. Ale ta virtuální zem, o které píše kolega Juwa, ta je zásadní.

Já jsem zmínku našel a bylo tam +/-10V ;)

No, já jsem moc důkladně nehledal, jenom tak zběžně, takže jsem to mohl klidně přehlédnout.A jenom pro doplnění: Používat dnes tyto zastaralé operační zesilovače, to je zoufalost!

Jj, to je tak na vyzkoušení a pochopení principu. Případně na nějakou neaudio aplikaci :)

A čím není vhodný pro audio?

Šířka pásma není nejlepší a výstupní zesilovač, protože pracuje v čisté třídě B, má určité pásmo necitlivosti, což se projeví skokem (spíše ne-skokem) ve výstupním signálu. Zpětná vazba to trochu potlačí, ale pořád je to na tom signálu vidět.

Ten OZ je vývojové už hooodně starý a pro kvalitní zpracování zvuku se nehodí, šum, zkreslení atd. Ale nevím proč se tak upínáš zrovna k 741, existují mraky mnohem lepších OZ kde ani nebude problém s napájením 12V.

na zesilování telefonních hovorů, nebo jako pomalé klopné obvody plně vyhoví. Pozitivum je vnitřní kompenzace, takže vysoká odolnost proti zákmitům.

OZ se, přesně vzato, napájí nesymetrickým napětím, ten střed (GND) je tam "jen" signálový. Takže buď použít symetrický zdroj, který má ze své podstaty vyvedený střed, nebo vytvořit tu tzv. "umělou nulu", pro jednoduché aplikace stačí odporový dělič, jindy se to dá vytvořit dalším OZ. Jinak , pokud tím "středem" má téct větší proud. Jinak OZ je dnes spousta druhů, a to i na menší napětí:https://www.tme.eu/cz/http://www.farnell.com/

Jenže 12V tomu nebude stačit pokud minimum je +-10V

Ti píšu, že je mnoho typů OZ, i daleko menším minimálním napájecím napětím, i třeba 5V (+/-2,5V). Stačí hledat.

Prostě buď si najdi jiný OZ, nebo použij ten DC/DC měnič.

Tady je máš:https://www.tme.eu/cz/katalog/operacni-zesil... Pozor i na maximální napájecí napětí a taky na mezní frekvenci, tu tak od 1MHz. A projdi si datasheet pro jistotu. Tam si, mimo jiné, ověř zapojení vývodů toho, který si vybereš.

Takže pokud bych trval(to ještě nevím) na 741 zesilovači, tak bych mohl použít tohle https://www.tme.eu/cz/details/ua741cp/operac... a zároveň použít zapojení od yuwy na virtuální nulu výše a mělo by to fungovat?

Už dva dny to řešíš! Není lepší to rovnou vyzkoušet?

Nemám momentálně přístup k osciloskopu

Počkej tak ty víš co je osciloskop, asi s ním i umíš zacházet a ptáš se na takové věci?

Tak ovládat osciloskop není zas takový problém jak zvládat tyhle teorie o elektrotechnice. Třeba pojem virtuální nula slyším poprvé. Jelikož jsem to nestudoval, tak horko těžko sháním tyto informace. Chápu, že kdo studoval třeba FEL, tak je to pro něj brnkačka, ale zorientovat se v tom sám je podle mě poměrně složité.

A což takhle zkusit nastudovat nějakou literaturu? Než se k osciloskopu dostaneš, zaběhni někam do knihovny, nebo napiš na Strejdu Googla prostě operační zesilovače.

Ne já jsem FEL opravdu nestudoval. To na co se ptáš, to jsou docela "vyšší" základy. A dá se to vyčíst v mnohých návodech, schématech...stačí si třeba jen tak "pro radost" pročítat Amatérská radia, hlavně starší ročníky. A k tomu sem tam nějakou tu knihu. Ovládat osciloskop...no jak se to vezme, je a není to triviální...není to jen o točení "točítek" a mačkání tlačítek, je to i o chápání co se tam děje a k čemu to je. To možný chápeš, ale opět..ptáš se na takové věci...

A spousta lidí se v tom právě orientuje "sama", opravdu člověk na to nemusí mít FEL. Na to fakt stačí si číst, hrát, zkoušet...a jde to. Člověk z FEL je pak ještě o level dva výš (třeba návrhy obvodů pomocí diferenciálních rovnic...derivací, integrálů...)

stáhni si, (legálně zdarma) simulační program Simetrix Intro. Vynikající hračka, namaluješ schema, spustíš simulaci a hned vidíš co a jak. Co bys počítal několik hodit, nasimuluješ během několika minut a máš jistotu, že to bude fungovat. A jestli chceš osciloskop, tak mám na prodej digitální UTD4102C. (výrobceUNI-T, 100 MHz,2GS/s,cena 5.000 Kč), s veškerým příslušenstvím a českým návodem, prakticky nepoužitý.

Zkus fórum, které je spíše elektro-strojírenské+IT, ale napájecí zdroje by mohli diskutovat.http://forum.strojirenstvi.cz/viewforum.php

Jasně. Operační zesilovač je přesně záležitostí kovacího lisu. Soustruhy se zase zabývají napájecími zdroji...

To Pytlík: Docela běžně řeší elektroniku. CNC stroje se ovládají mikročipy, programovatelnými udělátky, PC s rozhraním.Například:http://forum.strojirenstvi.cz/viewforum.phphttp://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic.php...

Nic proti nim, ale tam by spíš mohli poradit nějaký průmyslový napájecí zdroj na DIN lištu...

Ony ty průmyslové zdroje na DIN lištu nejsou pokaždé zrovna výhra. Tůhle jsme si nechali koupit takový zdroj 24V/3A a zahřívá se jak sviňa.

Zahřívání se tam moc neřeší, často je na všelijakých "průmyslových udělátorech" i nálepka "pozor horké". Počítá se s tím, že to bude někde v rozvaděči s dobrou a správně nastavenou klimatizací. A jak se umí zahřívat některé průmyslové PC ve mini verze bez ventilátorů...

Můžu se ještě zeptat jaký je v tomto případě rozdíl mezi nf zesilovačem a operačním zesilovačem? Operační mi zvýší amplitudu, ale v případě nf zesilovače udělá změna "hlasitosti" se signálem co?Pokud chci u sinusového signálu zvyšovat amplitudu, ale zároveň ho přivést na repráček, mám použít oba, jak nf, tak operační?Pokud bych použil oba a rozdělil vstupní signál do dvou bloků (jeden operační+výstup na oscilo) a druhý nf + výstup na repráček, mohu tohle se signálem na vstupu udělat? Hádám, že se signál bude nějak "půlit". Nebo mám přivést výstup operačního na vstup nf zesilovače?Děkuji moc.

Napěťový a výkonový zesilovač.První zesiluje napětí.Druhý sice taky, ale hlavně je schopen dodat potřebný výkon (proud) pro vybuzení reproduktoru.Ten má typicky nízkou vstupní impedanci (řádově jednotky ohmů) a proto ke své činnosti potřebuje značný proud.

takže pro mé použití tedy potřebuji oba. Jde ale přivedený signál "půlit" a vést ho dvěmi větvemi obvodu, kde jednou skončí na osciloskopu a podruhé v repráku?

jasně!

Operační zesilovač je univerzální součástka a jedním ze způsobů jeho použití je i nf. zesilovač, záleží jen na tom, jak moc máš přehled o sortimentu O. Z. a jak s nimi umíš zacházet. (např. 741 lze použít jako komparátor, 1458, což je dvojice 741 doplní komparátor klopným obvodem, na jehož výstupu je relé, které může svými kontakty ovládat cokoli). A je úplně jedno, jestli to budeš napájet symetricky, nebo nesymetricky, stačí jen vhodně upravit schema.

Takže na napájení repráčku použiješ výkonový operační zesilovač, napájení může být symetrické i nesymetrické, ale vždy stabilizované a nastavené tak, aby při větším vybuzení nedocházelo k ořezávání signálu, čili co nejblíž k povolenému maximu. A existují zapojení, kdy součástí zpětnovazebního obvodu jsou i korekce hloubky/výšky, takže celé schéma se skládá ze tří potenciometrů, jedné pětinožičkové součástky a několika odpůrků a kondíků. Největší problém je, poskládat to tak, aby to nezakmitávalo, výkonové O. Z. kmitají velmi rády.

...existuje nějaký web, kde bych se mohl zeptat na pár věcí ohledně elektrotechniky? ...Tak třeba https://list.hw.cz/mailman/listinfo/hw-listnebo třebahttp://www.ebastlirna.cz/BTW: Nestačil by na to nějaký transformátorek?

Jestli máš na mysli napájení, tak na to doopravdy nestačí pouhý transformátorek, protože operační zesilovač vyžaduje stejnosměrné napětí.A pokud chceš oponovat tím, že dnes je zvykem takto označovat celý zdroj, tak věz, že je do velmi špatný zvyk, protože pak není jasné, co se pojmem transformátor myslí. Ponechme tedy zdroji (který obsahuje nejen transformátor, ale i něco navíc - a to "navíc" je podstatné!) název zdroj a transformátorem označujme jenom transformátor, tedy dvě, či více vinutí na společném jádře.

Ze samotného transformátorku neleze stejnosměrné a stabilizované napětí? Tak to je divné, já jsem si až dosud myslel, že joAle třeba by se nějaký transformátorek dal použít na zvýšení napětí nf signálu místo toho operáku. Kdybych pohrabal ve šmelcu, možná bych našel z doby her a malin , nezralých VT 37, VT 38 a BT 38, aspoň na vyzkoušení.

A to potřebuješ to výstupní napětí z VT a BT různých typů stejnosměrné, nebo střídavé?

Já to nepotřebuji na nic. Tazatel píše:"...bych chtěl zesilovat amplitudu sinusového signálu...". Asi by ten signál chtěl i výkonově zesílit, ale o tom se nezmiňuje, aspoň jsem si toho nevšimnul. Ani jaké kmitočty chce zesilovat.

Myslím, že sám víš, že blbě kecáš.

Z čeho tak soudíš? Tazatel potřebuje zvýšit amplitudu (napětí) střídavého signálu. Tak k tomu se může (s určitým omezením co nemohu posoudit, protože tazatel neprozradil nebo aspoň nenaznačil co má za lubem) použít transformátor jehož sekundární vinutí má víc závitů než primární. A žádné napájecí stejnosměrné napětí ani operační zesilovač k tomu není potřeba.https://cs.wikipedia.org/wiki/Transform%C3%A1torJak prosté, milý Watsone.

Když připojíš za Běžný, čili nízkovýkonový O. Z. transformátorek, označovaný, jako výstupní, neskončí to dobře, buď to bude zakmitávat, nebo zkreslovat s tím, že O. Z. za chvilku ,,upečeš". Nízkovýkonové O. Z. totiž nesnesou zatížení menší impedancí, než 1 kiloohm a transformátorek, který zvedá napětí také transformuje impedanci a to tak, že ji, směrem k O. Z. snižuje, o hormonickém zkreslení a šířce pásma nemluvě. A použít transformátor místo zesilovače? Hihihi, jako vtip dobrý.