» Poradna » Web a internet

Elektronický podpis do gmailu

Zdravím,dneska jsem si nechal kvůli úřadům vygenerovat elektronický podpis. Bohužel nevím, kde přes googlovský gmail nastavit, aby byla zpráva na úřad podepsaná tímto certifikátem. Import certifikátu proběhl do Windows v pohodě, jen nevím, kde vybrat ve webovém rozhraní gmailu (nebo jinde), abych si vybrané zprávy mohl podepsat.Díky za pomoc.M.

Odpovědi na otázku

Přes webové rozhraní žádného emailu by nemělo být možné email podepsat. Pro podepsání emailu by jsi musel svůj soukromý klíč nahrát na server googlu. Ovšem tím svěříš svůj soukromý klíč třetí osobě, což by mělo být vykládáno jako jeho prozrazení a je to důvod ke zneplatnění tvého elektronického podpisu.Jediné správné řešení je použít nějakého emailového klienta. Např Outlook, Thunderbird (nebo hromada dalších) a nastavit elektronický podpis v něm a přes něj ty zprávy odesílat. Samozřejmě na SMTP server googlu.

Bylo by fajn, kdyby mínuskáři napsali, v čem nemáš pravdu.

Thunderbird mi nefungoval s certifikátem České pošty, používám Windows LiveMail, bez problémů najde certifikát a použije pro podpis.

Nelze. Jak psal kolega: Outlook nebo Thunderbird (a pokud chceš podepisovat přílohy, tak ještě například PDF Signer). Nicméně pokud máš datovku, tak by kvalifikovaný certifikát neměl být potřeba. Cokoliv, co pošleš přes datovku, tak by mělo být na úrovni dokumentu podepsaného KC. Já mám pro sichr obojí, ale zvažuji, že se na KC vykašlu, protože to právě není potřeba a v dnešní době online synchronizace X zařízení a všeho v cloudu začíná být trochu krkolomné kvůli tomu provozovat offline klienta.

datová schránka umí překvapit: jdete na finanční úřad, potřebujete nově vypočítat daň z nemovitosti. Přímo v kanceláři vám úředník pomůže. Hezky to vyplníte na papírový formulář. Bum. Přijde vám pokuta, že jste nepodali přiznání Dani z nemovitosti elektronicky, když máte datovou schránku. Rozumíte tomu?

JJ, také jsem za to platil 2000,- Kč pokutu, protože jsem podal papírové přiznání, ačkoliv mám datovku. Kdybych nepodal, dostal bych méně