» Poradna » Ostatní

Elektronické certifikáty

Státní orgán odmítá uznat k podepisování elektronických dokumentů elektronický certifikát vytvořený v Adobe Reader (pomocí souboru a zabezpečený heslem). Jak vytvořit certifikát, který by státní správa uznala k podepisování dokumentů?

Odpovědi na otázku

asi podepsany nejakym certifikatem vydanym nejakou certifikacni autoritou bych rekl. (treba na poste)

A co ti k tomu sdělil příslušný úřad? Posíláš to doufám datovkou a ne emailem?

Sdělil toto k tomu:Současně Vás upozorňuji, že z podání, které bylo učiněno prostřednictvím datové schránky, lze důvěryhodně identifikovat pouze osobu, která podání odeslala z vlastní zřízené datové schránky. Digitální podpisy osob A. P., B. P., kterými je podání opatřeno, nejsou uznávaným elektronickým podpisem podle § 6 odst. 2 zák. č. 297/2016 Sb., o službách vytvářejících důvěru pro elektronickétransakce. Uznávaným elektronickým podpisem je zaručený elektronický podpiszaložený na kvalifikovaném certifikátu pro elektronický podpis nebo kvalifikovaný elektronický podpis. Na podání podepsaná pouhým zaručeným elektronickým podpisem či podpisem založeným na komerčním certifikátu se pohlíží jako na nepodepsaná.

Ano. Tak je to správně.

Ono to je celkem logické, nějaký podpis co si vygeneruješ doma bůhví čím, není důvěryhodný. Musí v tom figurovat nějaká důvěryhodná autorita, kterou úřady uznávají, v opačném případě to má váhu jako běžný e-mail, tedy nulovou.

Štátne orgány akceptujú dokumenty podpísané ZEPom. Tie sa štátnym orgánom posielajú do e-pošty organizácie cez dátovú schránku.ZEP si vybavíš práve u toho štátneho orgánu - prakticky ti ZEP vydá samotná štátna administratíva.

Pre tých dezolátov, čo so mnou nesúhlasia - viď odpoveď Milan | 17. 02. 2022 08:11 a z toho výňatok:"Digitální podpisy osob A. P., B. P., kterými je podání opatřeno, nejsou uznávaným elektronickým podpisem podle § 6 odst. 2 zák. č. 297/2016 Sb., o službách vytvářejících důvěru pro elektronickétransakce. Uznávaným elektronickým podpisem je zaručený elektronický podpiszaložený na kvalifikovaném certifikátu pro elektronický podpis nebo kvalifikovaný elektronický podpis. Na podání podepsaná pouhým zaručeným elektronickým podpisem či podpisem založeným na komerčním certifikátu se pohlíží jako na nepodepsaná."Ja som tvrdil, že potrebuje ZEP pre styk so štátnou správou - nejaký certifikát od Adobe - to je vyslovene LEN pre užívateľské použitie (medzi dvoma osobami), ale NIE pre styk so štátom!A teraz mi nadeľte ďalšie - pretože sami nepoznáte svoje vlastné zákony, vydané štátom! Ale všetci ste tu múdri... tupci!

'elektronický certifikát vytvořený v Adobe Reader' ... V Adobe Reader se dá vytvořit certifikát? Certifikát (komerční, kvalifikovaný) musí vystavit certifikační autorita.

Technicka I certifikacni autorita certifikaty nevydava (az na par vyjimek), jen podepisuje. A tim podpisem stvrdi ze udaje v certifikatu odpovidaji konkretni entite (osobe, firme, ...)

Certifikační autorita PostSignum poskytuje služby vydávání kvalifikovaných certifikátů, komerčních certifikátů a poskytování kvalifikovaného elektronického časového razítka.

Ano. A podivej se detailne na to, jak ten proces funguje, jo?Ty si vygenerujes certifikat (protoze privatni klic nesmis nikdy dat z ruky) a verejnou cast odneses (nebo posles) certifikacni autorite, ktera (po prislusnem overeni) tu verejnou cast certifikatu podepise soukromym klicem sveho certifikatu.Pokud by se certifikat generoval jinde nez na tebou vlastnenem zarizeni, bylo by to z hlediska bezpecnosti spatne. Mluvim o technickem provedeni, ne o propagacnich materialech na necim webu.

dá sa vytvoriť self signed certificate,je platný len na počítačii,kde je vytvorený,nedá sa používať ako podpisový certifikát na úradné dokumenty....nemá podpis od certifikačnej autority,len od admina dotyčného počítača,čo na úradné úkony nestačí...

Self-signed certifikát, který si vygeneruješ na PC nikoho nezajímá. Potřebuješ cerifikát vydaný důveryhodnou certifikační autoritou (ica.cz, postsignum.cz a t.d.). Buď osobní (vydává se na občanku), nebo firmení, pro právnickou osobu žádost podepisuje jednatel firmy. A pro komunikaci se státní správou to musí být kvalifikovaný certifikát, komerční nestačí.

Ale jak konkrétně ten kvalifikovaný certifikát získat. Kde konkrétně zajít? Stačí k tomu občanský průkaz? To potřebuji vědět.

www.google.cz ale i www.seznam.cz po zadaní triviálního dotazu "Jak získám elektronický certifikát" ale i dokonce po zadání dotazu "jak získám elektronicky podpis" najde spousty návodů, dokonce hned první jsou od podpisvých autorit, ale i 5. odkaz je dokonce na návod od české pošty a ejhle, 8. odkaz od czech pointu. Zkus to a uvidíš, nebo se snad bojíš ptát se strýčka googla?