Elektronická čtečka knih - přeřádkování při zvětšení písma

Uvažuji o pořízení čtečky knih, ale nikde nenacházím odpověď na základní otázku: Protože nablízko bez brýlí špatně vidím, je pro mne důležité, zda umí čtečka přeřádkovat čtený text při zvětšení písma. Přítelkyně má starší Kindle a tam se při zvětšení textu objeví vodorovné posuvníky, což je pro mne zcela nepřijatelný způsob čtení. Jakpak to tedy je? Děkuji.

Odpovědi na otázku

Záleží na formátu, ve kterém e-kniha je. Mnoho souborů PDF přeřádkovat nejde.

Pro mne asi nejvíc časopis Computer v elektronické podobě, pane doktore Na papírovou verzi už totiž bez brýlí nevidím a tak mne napadlo si předplatit elektronickou verzi namísto dosavadní papírové a trochu to vyzoomovat

Tak zrovna Computer čtu ve speciální aplikaci pro tablety. Každopádně se Computer dá opatřit v PDF a to jen tak nepřeřádkujete. Na takovéto věci mám čtečku s úhlopříčkou 9,7 palce (24,64 cm).Kindle nemám, moje čtečka (občas) správně zazoomuje, pokud je dokument ve sloupcové sazbě na jeden sloupec.S formátem ePub např. žádné problémy nejsou - takhle vychází např. VTM. Computer pro čtečky příliš vhodný není.

Předpokládám, že elektronická podoba je jakási forma pdf, ne? V tom případě doporučuju zapomenout na čtečku a koupit tablet (ideálně 10", okolo cca 5-6t Kč jde sehnat slušnej kousek). Čtečky jsou určeny primárně pro textový formáty s minimem obrázků, tablet je naopak použitelnej hlavně pro pdf. Můžete libovolně zoomovat, posouvat, apod. Čtečky to uměj taky, ale pouze do jisté míry a to ovládání je dost bída.

Vsak pdf neni urcen pro elektronicke knihy. Vpodstate se jedna o nalesteny EPS vhodny pro sazbu/tisk (a jeji nahled).MP

No, tady jsme narazili na princip. Čtečky jsou obecně určeny pro text ( v milionu podob, třeba kindly pro mobi, azw, txt apod. ) Jakékoli formáty s komplexním řádkem - jako je pdf a podobné, což jsou v principu metagrafické objekty - jdou vyzoomovat, ale to je celé. Kindle v textu prostě písmena zvětší a zbytek řádku hodí na další řádek, není třeba posouvat vlevo a vpravo. Proto se tomu říká "nastavení velikosti fontu" ALE zvětšení pdf se říká - jak jste správně poznamenal - "zoom" Ovšem zvětšit je pouze zvětšit, zbytek pdf obrázku se dostane mimo obrazovku a je s ní třeba po "zoomnutém" objektu pošoupávat. Řešení jsou dvě - buď si koupit Kindla v A4 velikosti ( což se jmenuje Kindle DX ), ale to něco stojí a není to už moc mobilní, anebo si ten Computer číst v textové podobě ( já nevím, jestli to vůbec existuje v textové podobě, třeba v mobi nebo epub ). Pdf je pro čtení na čtečkách obecně nedobře použitelné.

Ohradil bych se proti tomu zoomu u pdf. Pokud je tam ten text uložený jako text a ne jako obrázek, tak to normálně přeřádkovat jde. Nevím, jak u čteček, ale alespoň můj stařičký HTC touch Pro to uměl. A to je to 4 roky starý mobil.

Záleží, jak je to PDF udělané. Pokud je poskládané z objektů, text zvlášť a obrázky zvlášť, dá se s tím většinou ledacos dělat a programy to umějí. Ale často je celá stránka jen jeden obrázek, zjednodušeně řečeno a s tím nelze dělat nic. Často to je záměr, aby se nerozbil vzhled celého díla

Ani když je text uložený jako text, tak ještě nemáte vyhráno. Pokud půjde o jednoduchý převod z pdf-ka pro A4-kovou papírovou knihu, tak když změníte rozměr na A5 a v PDF zůstanou pevné konce řádků, tak vám pak budou řádky často končit uprostřed stránky a kniha se bude číst špatně.Jinak již ve třetí generaci Kindle (nyní je aktuální pátá generace) tak pokud budete mít knihu ve formátu pro čtečky mobi (ePub) není se zvětšováním písma žádný problém. PDF není vhodný pro čtečky ani pokud vidíte dobře, natož když vidíte hůře.

čauky,tak třeba u PDF je to přeřádkování někdy problém a leckde se objeví právě ten vodorovný posuvník. Sám taky nevidím nic moc, takže čtu obvykle knihy v TXT (převádím do toho formátu jak z ze staré kolekce v PDB, tak z novějších v DOC a PDF).Tam pak samozřejmě žádný vodorovný posuvník není a třeba můj Pocketbook navíc podporuje pro zobrazení jakýkoliv TTF font, co si tam nakopíruješ z PC, což je docela fajn.

Děkuji všem za odpovědi - tak jste mne ze čtečky vyléčili Tablet nechci, líbila se mi myšlenka e-inkoustu s minimální spotřebou. Že není čtečka příliš vhodná ke čtení časopisů mne překvapilo - předpokládal jsem, že jde vypnout grafiku a zobrazovat jen text (za legální předplatné bych čekal, že výrobce časopisu použije správný formát). Kindle DX se mi líbí, ale deset tisíc už míň

Já jsem se čtečkou velmi spokojen, ale používám jí na texty, ve smyslu knih. Na to je ideální a knih jsou k dispozici tisíce titulů. Problém je v tom, že autoři časopisů se často vyžívají v obrázcích, vložených blocích a podobně - a to se pro zobrazování na čtečkách nehodí - popravdě řečeno, moc ani na tabletech. Pokud ale je k dispozici "holý text", je čtečka velmi praktická věc a vřele jí doporučuji. A snad se autoři poučí a začnou nabízet časopisy i v přívětivější formě, než do PDF "naskenovaný" obrázek stránky.

Tohle mohu podepsat. Čtečka ( Kindle 3G, e-ink!) je jedno z mála zařízení, co mi opravdu trochu změnily život - víceméně už mimo čtečku čtu jen noviny na počítači a manuály atd, tedy to, co fakt na čtečku nejde nacpat. Nabídka volných knížek je tak široká, že mám ještě řadu let co číst.Ovšem - teď si rejpnu - čtečka je pro gramotné lidi, co umí číst. Časopisy typu Blesk, kde se text nevyskytuje ( nebo jako grafický doplněk obrázku ) anebo vyskytuje pouze ve formě předžvýkaného závěru - aby prohlížitel ( termín čtenář tam je špatně ) věděl, co si má myslet a jak reagovat. Ekvivalentní počítačové časpoisy nečtu, nevidím v tom žádný smysl.

No on ten Computer je takový Blesk pro IT xD

No, jenže takhle pitomé PDF produkují i čistě technické firmy, třeba jako dokumentaci nebo manuály. Zrovna teď jsem měl tři sta stránkový manuál k dost komplikované mašině, čistě text, hutně nabitý důležitými fakty a doporučenými postupy, ale oni to dají k dispozici jen ve formě PDF, se tvrdými konci řádku a podobně. Hlavně, že to je šedé na šedém a čtvrt každé stránky zabírá nahoře logo a dole disclaimer. To by mě omylo.

To je fakt, je to příšernost. Řeším to velkou čtečkou (PocketBook 912 Pro, úhlopříčka 9,7 palce, s tím už leccos jde).

Autor potrebuje časopis zpeňažiť. Ten v elektronickej podobe slúži viacmenej ako archív. Do vlaku je určený klasický.Keďže veľa stránok v časopise je nepotrebných, dôležité články nieje problem zväčšiť (stlpce) + odkaz na obrázok za blokom textu a znovu vytvoriť PDF.

Ale to asi nikdo nechce. Já si chci stáhnout knihu nebo časopis a číst. Ne se montovat s nějakým převáděním, úpravami a podobně. (I když se tomu člověk občas nevyhne.)

čtečka je určena ke čtení a to ve dnešní době znamená čtení knih, protože u většiny časopisů je text redukován na popisky k fotografiím„jen“ vypnout obrázky jde jednoduše v html ale v souboru určeném pro tisk je to složitější, protože tam jsou uloženy i pozice jednotlivých textových rámečků a také tvrdé zalomení konců řádků (jen některých) + další grafické prvky a spousty inzerátů...

Čtečka je super věc a když jsem nedávno musel jednu reklamovat, zjistil jsem, že už bez toho nemůžu bejt a hned jsem koupil ještě jednu, alespoň mám dvě velikosti: 9,7palcovou a šestipalcovou.