Elektrocentrála ->UPS = vyfitrovaný proud

Ahoj. přemýšlím delší dobu o nějaké elektrocentrále, ale jak už to tak bývá, tak ty levné mají prý špatný výstup (sinusoidu), takže jsou nevhodné pro PC, TV apod.Je chybný můj předpoklad, že když k takové levné elektrocentrále připojím UPS, kterou mám, tak díky ní získám na jejím výstupu proud vhodný a vyfiltrovaný?

Odpovědi na otázku

V případě že máš UPS typu online, tak asi ano. Jen je problém s tím že cena té UPSky taky nebude nejnižší a je otázka zda nemá smysl ta lepší elektrocentrála.

UPSky mám dvě starší. V jedné jsou ještě funkční baterie, v té druhé ne, ale doufám, že na to "vyčištění" proudu nejsou ty baterie podstatné.

Rozumis psanemu textu? Nejde o stani, ale o typ UPS.1) Musi to byt UPS typu online - nikoli offline a ani line-interactive nestaci2) Musi to byt kvalitni kousek, ktery skutecne generuje sinus3) Musi vykonove odpovidat tvym potrebam a s ohledem na dlouhodoby provoz musi byt rozumne chlazenaVysledek: Zadna bezna komercne dostupna UPS s cenou do 20 tisic temhle parametrum neodpovida Reseni: Koupe lepsi energocentraly bude mozna financne vyhodnejsi.

Každý spínaný zdroj začíná usměrňovačem, pokud pominu vstupní filtr, takže ,,nečistá" sinusovka není problém.

Hmm, tady píšou něco o vhodnosti elektrocentrál k napájení PC a TV https://www.medved-elektrocentraly.cz/blog/na-co-si-dat-pozor-p... Ovšem argumentují tam kolísáním napětí které uvádějí menší než je tolerance stanovená pro běžnou elektrickou síť - takže toto by vůbec neměl být problém.A jak je to myšleno s tou sinusovkou v dotazu? V elektrické síti je sinus. Ovšem počítačům i televizorům které v dnešní době v podstatě všechny používají spínané zdroje, na čistotě průběhu napájecí sinusovky nijak zvlášť nezáleží. Takže doplnění o UPS není nutné.

Ach jo, je to tu zase! Hloupá představa, že když se pro spínaný zdroj vstupní střídavé usměrní, že vstupní střídavý průběh je šumafuk! Důvody viz zde: https://www.zive.cz/poradna/raspbian-pi2-jak-... Tazatel si stejně našel jiný problém.https://www.zive.cz/poradna/raspbian-pi2-jak-...

Hmm, ms, a jak souvisí Raspberry s napájením PC zdrojů?Mimochodem, také jsem toho názoru, že PC zdrojům nijak zvlášť nezáleží na tvaru vstupního napětí. Bez PFC se filtrační kondenzátory nabíjí úzkým proudovým impulsem poblíž vrcholů sinusovky (nebo jiné zmršeniny) a co je mezi tím je usměrňovači šuma fuk. S PFC to není nijak zásadně jiné.

Zkuste se někdy podívat, jak vypadá sinusovka v běžné zásuvce a pak mudrujte.

Jak že tazatel si našel jiný problém? Jsou to dvě nezávislé otázky, co je na tom divného. Ano, já v životě řeším více problémů. Pokud ty žádný nemáš, jsi šťastný člověk nebo Děd Vševěd

Na levné centrály bacha. Dělají jednu nepříjemnou věc. Když od nich odpojíš nějaký větší odběr (vypne se velký mrazák), než zareagují regulace, vyskočí napětí na výstupu. Umí to celkem dost a je to tím víc, čím větší zátěž se odpojí. S tou UPS si možná moc nepomůžeš, viděl jsem už i to, že UPSka nepustila napětí z centrály na výstup, prostě se jí to nelíbilo. Dávat za centrálu on-line ups je kravina, máš tam dvojí konverzi drahé elektřiny z benzinu. V té UPSce může zahučet i 20% energie. Lepší centrály mají na výstupu elektronický měnič, stejně jak ta online UPSka. Ty jediné jsou použitelné pro zařízení se spínanými zdroji...

"máš tam dvojí konverzi" - no a prave proto To je totiz jediny zpusob jak z nekvalitniho vstupu vyrobit spolehlivy 230VAC Ale logicky je rozumnejsi (a levnejsi) zaridit si rovnou kvalitni vstup - tj. kvalitni elektrocentralu.

"...Lepší centrály mají na výstupu elektronický měnič, stejně jak ta online UPSka. Ty jediné jsou použitelné pro zařízení se spínanými zdroji..."Lepší elektrocentrály mají synchronní generátor a nikdo zatím nevymyslel lepší výkonový zdroj sinusového průběhu. Sebelepší měnič nedodá tak čistý průběh při různých impedancích zátěže než synchronní generátor.

Na trhu se vyskytují prakticky dva typy elektrocentrál dle typu regulací. Jedna je CCL (kompaudní), vhodná spíše pro běh motorů. Druhá je AVR, která je použitelná i pro elektroniku - počítače, televize, tiskárny, včetně svařovacích invertorů, kde jsou velké výkyvy v příkonu.Mám zkušenosti s levnými čínskými elektrocentrálami, které jsme používali pro zálohování provozu prodejny při výpadcích elektřiny. Prakticky vždy to ale končilo odpojením UPS zdrojů a připojením všeho ostatního přímo na elektrocentrálu (počítače, tiskárny, síťové prvky). Bez potíží. Potíž byla právě třeba s UPS od APC, které se na těch "obdélnících" z elektrocentrály chovaly dost podivně - přepínaly se z provozu ze sítě na provoz na baterky a zase zpět - no kontrolky jak barevná hudba.Takže pokud je požadavek na napájení čistou sinusoidou, tak buď volit kvalitní elektrocentrálu, nebo to řešit nějakým diskrétním článkem, např derivačním, ale tady už moc neporadím, to už fakt nevím, ikdyž bych asi měl

Radioamatéři mají Lidlovku a funguje to. V době, kdy jsou pulzní zdroje není problém použít šrot centrálu. Pojem UPS ještě neznemená kvalitní výstup. Pokud má UPS harmonické, a připojíte motor, tyto harmonické protopíte v motoru a nekonají práci, jen teplo.