» Poradna » Ostatní

Elektro příklady 1,2

Zdravim mám tu menší problém s výpočtem příkladů do ZAE.... Tak žádám o pomocPř1) Stanovte odpor vlákna žárovky při teplotě 500°C. Příkon žárovky 10W při napětí 12V. Vlákno žárovky je z wolframu a teplota při uvedeném výkonu je 2500°CPř2) Elektrická žehlička na napětí 220V má příkon 600 W. Určete odpor drátu topného tělíska.Ja si stím nevim rady budu vděčný zapomoc

Odpovědi na otázku

Tento typ vypoctu sem nedelal uz hodne dlouho, ale zkusim 1. Pokud budeme uvazovat linearni zavislost odporu vlakna na teplote pak se da provest vypocet zcela jednoduse. Pokud pri 2500°C ma  prikon 10W, pak pri 500°C coz je 5x min bude mit prikon 10/5 = 2W resp. fyzikalni zavislost plati naopak, je prikon a tomu odpovida teplota takze odpor vlakna pri napeti 12V a prikonu 2W je podle vztahu P=U^2/R -> R=U^2/P = 12^2/2 = 144/2 =72 Ohmu.2. To stejne v bledemodrem P=U^2/R -> R=U^2/P -> R=220^2/600 = 80.6 OhmuTohle bys mel ale umet, protoze lehci zaklady si neumim moc dobre predstavit, ale priznam se, ze po letech uz si nejsem moc jist ani ja sam sebou snad sem to nezvoral tyhle vzorce sem videl uz je to moc dlouho

diky moc si to proletim :)

jTak jak se divám do vysledů tak 2 příklad je správně ale ten první mel podle vysledků vyjít 1,56 ohmu

Tak to teda se vsi uctou a pochybama o mych vedomostech, ale pokud na 1.56Ohmu dratek pripojis 12V tak ti potece proud 12/1.56 coz je nejakych 7A a pak prikon zarovky by byl U*I a to je zhruba 7x12=zhruba 90W a zadnych 10W apod.

Otazka bola o tom aky odpor to ma pri 500°C. Pise sa tam dalej ze tych 10W ma ziarovka ak sa vlakno zohreje na 2500°C, ale ulohou je vypocitat odpor pri 500°C. Vtedy to ma odpor omnoho mensi a teda nemozes ratat ze s tym odporom ti vyjde 10W.

Vzorec mám, spočítat to neumím.....R (t)  =  Ro ( 1  +  α t  + β t2 ) kde Ro je odpor vlákna žárovky při teplotě 0oC, t teplota vlákna měřená ve stupních Celsia α , β teplotní součinitele odporu vlákna žárovky. Pro wolfram jsou jejich hodnoty:       α  = 4,82.10-3 K-1       β  = 6,76.10-7 K-2

Najprv rozmyslaj, co mas a co chces vyratat. Pouzi to co mas (pozri sa na priklad a musi ti udret do oci ze tam vlastne mas udany odpor vodica pri 2500°, cez ohmov zakon), pri 2500° ma 10W, 12V, odpor vlakna pri 2500°:P = U^2/R, takze R=U^2/PR(2500) = 12^2/10 = 144/10 = 14.4 ohmu.Takze vies zeR(t) = Ro ( 1 + α t + β t2 )R(2500) = Ro ( 1 + α 2500 + β 2500^2 )Z toho mas Ro = 14.4 / ( 1 + α 2500 + β 2500^2 )vyrataj si to a dosad pre 500°

Jenže jemu má vyjít 1,56 ohmů a to mi nějak nevychází, něco dělám blbě

Už mi to vychází, on má zadáno alfa 0,0041.

P.S: ten vzorec mas nejaky divny. Podla neho to nevychadza, a ja nachadzam googlom len vzorec kde je len konstanta alfa, a delta T.

0,0041*2000=8,28,2+1=9,214,4/9,2=1,565

No, hej, takze pouzit len ten jednoduchy vzorec s alfa ako som napisal v prispevku nizsie, a alfa = 0.0041Tak sme sa k tomu dopracovali, hlavne je treba na skolske priklady dopredu vediet spravny vysledok

P.S.2. mam pocit ze tvoj vzorec je pre nieco ine, skusim pouzit jednoduchsiR = R0 (1 + alfa * (T-T0))alfa pre wolfram ovazujem 0.0046Takze viem ze pre 2500° je odpor 14.4 ohm, takze pre 500°C :14.4 = R0 (1+ 0.0046*(2500-500))R0 = 14.4/(1+ 0.0046*(2500-500))vychadza mi 1.411 ohm, no co ja viem, je to nejake odrzku.Mozno treba pouzit tvoj vzorec ale mas tam blbo tu konstantu beta, ja to neviem nikde najst.

wow diky moc všem

1. příklad U=12vP=10WI=P/U(proud)I=10/12=0.8333333333Apři teplotě 2500CR=U/IR=14.4ohm(při teplotě 2500C)při teplotě 500C bude odpor 5x menšíR=14.4/5R=2.88ohmSečteno a podtrženo odpor bude pětkrát menší při pětkrát menší teplotě.

Inac tu 1-ku si pocital uplne zle. Odpor sa so znizujucou teplotou znizuje, a nie zvysuje ako si to pisal ty (neviem odkial si nabral svoje tvrdenie).Osobne si myslim ze tam bude treba pouzit vzorec na odpor materialu pri urcitej teplote, a dat si to do dvoch rovnic (pri 500° a pri 2500°), vzorec z hlavy neviem, pozriet ucebnicu.

jinak wolfram má hustotu 0,055 gama 18,2 a alfa je 0,004 1

No kdyz budes uvazovat ruzne materialove konstanty tak se vypocet znacne zesloziti ale pokud je to stredni skola, tak to asi nebudou chtit tu tezkou formu mozna

jj střední škola

Jedno dalsi mozny reseni je, ze bys mel nejaky vzorec urcujici zavislost odporu,napeti,teploty a vykonu pro zarovku s wolframovym vlaknem a podle toho to spocital, jinak nevim, ale tech 1.56Ohmu je blbost pokud tam ma byt pripojeno 12V bez ohledu na to jakou to ma mit teplotu...

JJ zeptám se ucitele jak by to počítal zatímmoc dík

Nie je to ziadna blbost, pozri si trochu fyziku a ze co to je odpor vodica

Toto som vytiahol z referatu najdeneho googlom, nezarucujem spravnost:Závislosť elektrického odporu kovového vodiča:a) Odpor závisí od materiálu, dĺžky a prierezu vodičaR = · l/S[ ] = Ω · m-1- merný odpor: vyjadruje závislosť od materiálu (je to látková konštanta)l - dĺžka vodičaS – obsah prierezu─Merný odpor je odpor vodiča s dĺžkou 1 m a obsahom prierezu 1 m2.b) Odpor závisí od teplotyR = R1(1 + α∆t) ; [α] = K-1∆t = t2 – t1 – rozdiel teplôtα – teplotný súčinitel elektrického odporu