Editace videa

jakou nejlepší  HW sestavu pro editaci  DV videa

Odpovědi na otázku

:))) na nejlepši sestavu pro střih DV videa v základní kapacitě asi nemáte peníze .  ( JE TO KOLEM 200 000  bez DPH )nemohl by jste svojí otázku přeformulovat ?,Nebo spíš potřebujete udělat i úvod do PC střihu videa?

Nesmysl, základní sestava na střih videa určitě nestojí 200 000,-. To jsou kecy lidí, kteří video nikdy nestříhali, a nebo ty mašiny prodávají. Já osobně bych volil G4. A i ta se dá určitě pořídit hluboko pod 200 000,- Kč. Ovšem pokud si chce někdo stříhat jenom dovolenou může to dělat v podstatě na jakékoli mašině vybavené jakoukoli střihovou kartou. Základní podmínku bych vidělv co největší diskové kapacitě. Potom je rozdíl jenom v tom jak rychle mi to ta mašina v závěrečné fázi spočítá.Pokud chcete co nejlevnější mašinu uvažoval bych o iMacovi DV. Možná bych ale počkal s nákupem, protože na podzim mají být se 17" monitory. 15" je fakt málo i když taky se to dá. Ale jak říkám nejdůležitější je vědět co chci stříhat.

Jo a ještě něco. Narozdíl od "PC"střihu videa je "Apple" střih videa naprosto bezproblémový.(upozorňuji, že sám pracuji na PC, ovšem pro střih videa používám G4)

Víte co ... nejdřív si ještě jednou přečtěte otázku, potom mojí odpověď. Pak se alespoň s někým poraďte a teprve potom, co Vás bude hamba fackovat zkuste najít odvahu něco psát. Ale tyhle informace jsou skutečně vyjímečné.Zvlášť dojemná je ta část o nějáké závěrečné části, nebo o iMAC DV a dilematu mezi 15" a 17". Obávám se, že jste se nedostal za schopnosti DV řadičů a u střihových kartách nevíte vůbec nic. Můžu Vás ujistit, že profesionální zpracování nemá z MACem vůbec nic společného. Pro základní orientaci doporučuji navštívit alespoň http://www.fastmultimedia.com/index.htmlcož je taková levnější varianta profesionálního zpracování. Sice to rozhodně neznamená, že by se dalo z PC udělat plnohodnotné animační pracovičtě, ale alespoň použitelné pomocné stroje.

Myslím, že jsem otázku pochopil dobře. Tu chápu tak, že tazatel chce poradit sestvu počítače pro střih digitálního videa (to naopak nemá nic společného s animacemi, které uvádíte). Slovo nejlepší chápu v poměru cena/výkon. Jinak se ovšem ani chápat nedá. Poradit mu, že pokud nemá 200 000,- ať na digitální střih zapomene, tak to je tedy síla. Předpokládám, že tedy vlastní digitální videokameru a chce to co natočil sestříhat a nahrát nejlépe zpátky do kamery. Tvrdím, že pro tento účel lepší počítač v poměru cena/výkon než G4 neexistuje. Zaroveň souhlasím, že na digitální střih videa postačuje v postatě jakýkoli kompl s PII a velkou kapacitou na disku. Samozřejmě osazený střihovou kartou s rozhraním FireWire. Ovšem tvrdit, že PC osazené střihovou kartou FAST je lepší než G4. Haha....Samozřejmě můžeme se bavit o tom jaké vybavení používají v Holywoodu, ale v našich podmínkách? Spíš je podle mě zajímavé, že reportéři CNN v terénu, zřejmě aby byli akční, používají na cestách digitální videokaru CANON v kombinaci s Powerbookem G4. To si myslím už o něčem svědčí. Možná by stálo za to kdyby tazatel svou otázku upřesnil, hlavně k čemu chce zařízení používat.

 Takže znova. G4 není  počítač na video. Z trochou nadsázky je to předražená věc na amatérskou grafiku. S videem nemá vůbec nic společného. Narozdíl od slušných zvukových doplňků, se kterými z G4 vznikne použitelné zvukové pracoviště, jsou doplňky pro video spíš doplňky kosmetickými.Pokud se Vám na DV nelíbí Purple od FASTu, pak vážně nevím, co považujete za slušnou kartu. A to je od FASTu základ, takže dvouprocesorové PC s FAST kartou je vírazně lepší, než jakýkolo MASLINTOŠ. Jak ve výkonu, tak v rozšířitelnosti. O ceně nemá smysl mluvit. Samozřejmě za cenu G4 jde postavit výrazně výkonější PC.Reportéry CNN bych za příklad domácího stříhu skutečně nebral :)))Pro člověka na doma se vyplatí koupit D8 kameru, jak kvůli ceně kazet a baterií, tak kvůli výdrži. To s tím POwerbookem jste viděl kde :))) ? Myslím, že všichni jsme viděli reklamu, jak na severním pólu nekdo připojí DV kameru k SONY VAIO netebooku a má z toho  vánoce. JUKY JUKY otevři si lepší svět, přesně tohle mi to připomíná. Koupim si prostě notebook, pokud FW nemá tak do něj vrazim kartu a mám to stejně na pytel, jako Power Book, nebo VAIO, nebo cokoli jiného a ještě sem ušetřil. Možná, kdybych nakupoval za peníze CNN, tak bych si tako koupil PB, nebo klidně dva, nebo uplně jinou blbost, dyť je to jedno.Doufám, že nikdo nezpochbňuje fakt, že když udělám trochu slušě PC může být i CELERON, přidám druhý disk stačí ATA66 a FW řadič za pár korun, že jde nahrát film dovnitř i ven a dokonce s nim "vevnitř" i něco "provést". Je to ale stejný, jako koupit s G3, jenom daleko levnější a dneska i standardnější. Pokud zrovna nemám DTP studio narvaný zeleninou, pak si sanozřejmě koupim G3, dám si jí na stůl v pokoji aby každá návštěva viděla...     Jenže tohle všechno je dávno mrtvola, pokud chce člověk opravdu stříhat a ne si hrát potřebuje kvalitní vybavení a to je IN LINE zpracování, dva procesory a kapacita minimálně na 200 minut materiálu. Na jednu stranu tady metáte Géčkama a na Ukázat celý příspěvek

Takže dopuručuju navštívit stránky www.apple.com a hlavně pak http://www.apple.cz/myth/ kde Vás hravě přesvědčí, že ani nejvykonějšší PC, se nemůže srovnávat s výkonem G4. A to už vůbec nemluvím o ceně tohoto PC. Dále bych Vás poprosil o příklad, kde na trhu seženu 22" displey za cenu od Apple. On totiž neexistuje. Že Powerbook G4, je nejlevnější notebook na trhu ve své třídě ani nemluvěm (má v podstatě 17" monitor, takže opět nemá konkurenci). Samozřejmě není problém dvouprocesorová G4, operační paměť dvojnásobná s tou, kterou je schopno PC svou strukturou vůbec zvládnout, o discích je zbytečné se bavit.Za další bych chtěl poznamenat, že se standartně do G4 dodává řadič pro vstup digitální kamery a software pro střih. Upozorňuji, že to je základ, ale funguje be problému na rozdíl od FASTU. Pokud budu chtít G4 dovybavit, tak to samozřejmě není problém ani co se týká jak profi střihových karet, tak softwaru.To, že píšete, že G4 není zařízení pro střih digitálního videa mě utvrzuje v tom, že o tomto počítači nic nevíte. Apple byl totiž první, kdo vybavil svoje počítače jak hardwarově, tak softwarově pro střih digitálního videa. Samozřejmě svým výpočtovým výkonem (desítky procent nad nejvýkonějším PC) je k tomu přímo předurčena. Že na Interkameře je představováno zařízení pro širokou veřejnost se ani nedivím, proto ta výstava vlastně existuje. A uvedu Vám příklad. Pokud si nějaký pan XX koupí digitální videokameru a o počítačích ví něco málo. Přesto by chtěl video, které natočí stříhat a editovat. Pak položí podobnou otázku sem do tohoto fóra a dočká se odpovědi, že potřebuje min. 200 000,- Kč, s tím že si bude muset koupit střihovou kartu FAST, ovšem bez záruky, že ji na tomto počítači rozchodí, protože nemá dostatek znalostí. Prostě normální spotřebitel. Já mu ovšem radím pořídit si počítač, který je od značkového výrobce a je vybavený standartně jednoduchým softwarem pro střih digitálního videa a uživatelsky je velmi jednoduchý a příjemný. Počítač si přinese domů Ukázat celý příspěvek

  Podíval sem se na stránky, které jste mi doporučil ke studiu a mohu k nim říci jen toto: Naprosto ubohé pseudosrovnání.( I když bych náhodou vycházel z toho, že procesory používané v počítačích MAC jsou teoreticky dokonce mnohokrát výkonnější, než PIII a používají řadu bezpečnostních prvků, o které se x86 může jenom zdát a rovněž instrukční sada je mnohem lépe navržená. Jenže je potřeba si uvědomit, že výkon je také potřeba využítje třeba daleko víc věcí, než jen výkonný procesor )Vybírám pár perel.   1........."Power Mac G4 vybavený dvěma 800 Mhz procesory dokonce o 83% rychlejší než počítač s 1,7 Ghz procesorem Pentium 4.** " I když zde není přímé srovnání, je nesmysl porovnávat jednoprocesorový a dvouprocesorový stroj, když existují na obou platformách obě varianty2........."V aplikaci Adobe Photoshop byla prováděna sada testů zahrnující světelné efekty, Gaussovské rozostření, rotace a převody barevných modelů. Sada testů zahrnovala 9 nejpoužívanějších operací" a) Porovnáváme jen 2D grafiku.  b)v Program od ADOBE, který je odjakživa lépe a účinněji napsaný pro MAC, než pro PC. c) Na dvou procesorech na PC i při MP1,4 využívá Photoshop prokazatelně jen jeden procesor. d) Pro PC existuje samozřejmě velké množství grafických karet, ta profesionální ( i v ceně kolem 8000,-) mají vlastní procesory, které se většinu času nešťourají vývodem v.... DODATEK: Jedna z hlavních výhod P4 je 64bit vnitřní sběrnice. V součastné chvíli není k odpovídající disposici OS. Výkon P4 tedy zdaleka nekončí. Pak mi předhazujete jakési rozcházení karty uživatelem, co je to za nesmysl? Pokud se své zkušenosti znáte někohos tak nezodpovědným a alibistickým přístupem, bude jen dobře, když na něj upozorníte, ale něco takového komukoli podsouvat ? "Ja mu ovsem radim poridit si pocitac, ktery je od znackoveho vyrobce a je vybaveny standartne jednoduchym softwarem pro strih digitalniho videa a uzivatelsky je velmi jednoduchy a Ukázat celý příspěvek

  "Dale bych Vas poprosil o priklad, kde na trhu sezenu 22" displey za cenu od Apple."Chtěl jste panel, nebo Monitor ? Nedavno sem viděl krásný VS 19" 16:9 měl asi za 160 000,-nebo si prostudujte nabídku firem ELSA či BARCO. Nejlepší na tom je, že například za necelých pětadvacet mám dvě devatenáctky s plochou obrazovkou na video naprosto ideální. Koupím si prostě přesně to co potřebuji, protože výběr je téměř nekonečný. Nevím, jak vy, ale já na notebooku nechci větší display, než 15", jednak proto, že od určitých rozměrů prudce klesá pevnost a nezachrání mě ani hliníkový rám, který se pochopitelně dělá na spoustě notebooků. Také potřebuji abych bateriemi neživil jenom display ,-)Nárůst spotřeby s velikostí je dobře zdokumentovaná záležitost. Je mi líto, že ztrácíte svůj drahocenný čas přesvědčováním jakéhosi člověka se sníženou inteligencí o vašich pravdách. Domnívám se, že můj čas je přinejmenším stejně cenný jako Váš a do této "diskuse" ho investuji jen proto, abych zachránil dalších pár lidí před investicí do zelinářeského průmyslu, který nemá pro toto určení a segment trhu žádná opodstatnění, ani výhody. Pokus si tedy zmiňovaný pan XX koupí G4 ušetří za holiče, protože mu vypadají všechny vlasy.Ne z toho, že by na něm nic nesestříhal, protože jako jednoduchá střižna je to použitelné velmi dobře, ale především proto, že vyhodil peníze za něco, co "nemá každý doma" a celkově zdaleka není tak variabilní a levné jako PC. Je snadné porovnávat nekvalitní PC, kterých je na trhu drtivá většina a MAC, vždy standardní kvality.To je ovšem problém toho, kdo PC kupuje, ne samotné architektury PC, která má daleko širší základnu i větší tempo rozvoje, než MAC.  Tomu zbývá DTP práce a kompletní vybavení těchto pracovišť, to je totiž také největší slabinou PC, že málo prodejců je schopno nabízet ucelenou řadu pro specifické účely. Pak je tu historické svázání některého kvalitního  SW s platformou MAC, dnes právě převážně DTP a podobně. Věřte Ukázat celý příspěvek

Drobné opravy.Ten monitor pochopitelně nebyl 19",ale 29"Tohle je zase hezký panel http://www.viewsonic.com/products/lcd_vp230mb.cfm

I když už jsem nechtěl odpovídat, pokusím se napsat jen pár drobností. Za prvé bych chtěl vysvětlit jakým způsobem Apple dělá srovnávací testy. Apple si pro tyto účely objednává u značkového výrobce PC (IBM, Compaq apod.) počítač a to v té nejvýkonnější sestavě jakou je schopen výrobce poskládat, ať stojí co stojí, pak srovná výpočetní výkon v různých aplikacích. Nejčastěji se jedná o Adobe Photoshop. Asi jste si nevšiml, že srovnání se netýká jen dvouprocesorové G4, ale i jednoprocesorová G4 733Mhz je o 33% rychlejší než P4 1,7Ghz. Apple porovnává především výpočtový výkon a to celého počítače, nejen procesoru a nemyslím, že je podstatné, že se jedná o 2D grafiku. To že programy, a nejen od Adobe, fungují pod Mac OS lépe než pod Windows je obecně známá věc. Dokonce i Microsoft připustil, že jeho vlajková loď mezi softwary Office funguje pod Mac OS lépe. To se týká drtivé většiny softwaru. Dále nevím co mi brání osadit si grafickou kartu s vlastním procesorem do G4 (i když vzhledem k výkonu procesoru jsou to vyhozené peníze).K Vašemu dodatku o 64bitovosti P4 Vám blahopřeji k probuzení. Procesor G4 používá 128bitovou sběrnici a i díky tomu je výkon celého počítače vyšší. K čemu je mi výpočtový výkon procesoru, když mi sběrnice pustí do počítače jen omezený počet dat.K monitorům. 29”displey za 160 000,- Kč to by mne samotného zajímalo. Napište mi prosím, kde se dá koupit. Jinak žádný z Vašich příkladů není konkrétní co se týká našeho trhu. Pokud si otevřu první obchod na netu, kde prodávají Macy tak tam koupím 22” displey za cenu cca. 136 000,-Kč. A to mi ho jeden prodejce nabízel z výstavy za cca. 90-95tis. Opět mi,ale nic nebrání připojit si k G4 dva 19” monitory za 25 000,- Kč.Je samozřejmé, že nelze srovnávat neznačkové PC a Mac. Asi jste si nevšiml, že v testech figuruje počítač s dílen IBM.(???)Nevím z čeho usuzujete na čem já pracuji. Už jednou jsem tady tvrdil, že k práci používám jak Mac, tak Ukázat celý příspěvek

 "K Vasemu dodatku o 64bitovosti P4 Vam blahopreji k probuzeni. Procesor G4 pouziva 128bitovou sbernici a i diky tomu je vykon celeho pocitace vyssi."Pokud mám na PC jen 32bit OS a ještě v kombinaci s některými aplikačními knihovnami 16bit. Nemůže být o využití výkonu 64bit procesoru ani řeč. Takže veškeré testy na P4 jsou v součastné chvíly irelevantní a proto také u Apple radostně testují. Co takhle vyzkoušet 2xPIIIEB s aplikací, která je pro ně optimalizovaná. Proč budu zkoušet program původně navržený pro MAC OS na PC ? .. proto, že vím, že je pomalejší. Jenže je dávno dost ( konkrétně videoprogramů ) optimalizovaných na instrukční sady Intel procesorů, prostředí NT a paralelní zpracování úloh v prostředí MPS na PC.Pak můžete teprve hodnotit výkon nějaké sestavy. Asi jako , když mám auto s motorem navrženým na plyn, pak předělám jiné bezinové  na plyn a budu navzájem závodit.  ( Pak řeknu,  vidíte  je o minutu na kolo pomalejší a to má větší objem motoru. Že jsme vybrali nějaké špatné? Hloupost, vždyť to byla skvělá značka,  a nejlepší model, dvě klimatizace a pět airbagů a stejně nevyhrál. A kdybychom do našeho dali dva motory, bylo by ještě rychlejší, možná i o tři minuty na kolo. Kupujte naše auta jsou nejrychlejší. Co ? že do toho druhého jdou dát také dva motory, ale jděte, vždyť jsme jasně ukázali, že se nechytá ani na to naše s jedním, kampak na nás. )V dohledné době bude OS s ovladači procesorů a programy optimalizované na P4. Když se využije zdvojená aritmetická jednotka pracující na dvounásobné frekvenci jádra a umožňující paralelní operace v rámci jednoho procesoru, bude to ještě zajímavé." K cemu je mi vypoctovy vykon procesoru, kdyz mi sbernice pusti do pocitace jen omezeny pocet dat."Hm a má snad MAC rychlejší grafickou sběrnici, než AGP4 PRO na PC?. A co máte proti 800Mhz RAMBUS pamětem na sběrnici s efektivními 400Mhz přímo na procesor ? Myslím, že otázku propustnosti grafické sběrnice řešili nedávno ve vývoji Apple Ukázat celý příspěvek

Opět zdůrazňuji, že Apple si počítače platformy PC objednává u značkových výrobců jako nejlepší možné a to včetně operačního systému. Jestli P4 s operačními systémy nefunguje tak, jak by mohlo, tak nechápu proč ho tedy prodávají a ještě k tomu za tu cenu. Proč tedy IBM k testům neposkytlo jako rychlejší počítač 2xPIIIEB. Vždyť především oni musí mít zájem, aby v těchto testech uspěli. Nebo jste chytřejší, než inženýři od IBM? Neměla by náhodou proběhnout nejdříve ta optimalizace a pak teprve prodej. Myslím, že toto je jeden z velkých problémů Microsoftu a Intelu, že testuje nedotažené a nesprávně fungující produkty za nemalý peníz na spotřebitelích. Naopak velká výhoda Apple, protože toto se Vám u nich nestane. Pokud má procesor 128bitovou sběrnici, tak ji OS také využívá. Co se týká testů s 2xPIII, myslím, že podobný test proběhl někdy v loňském roce s podobným výsledkem. Tenkrát tuším počítač dodával Compaq.Nechápu co znamená Váš pokus o urychlení PCI sběrnice. Toto jste schopen vážně provést u značkového počítače anebo to radíte firmám jako IBM? Ze všech Vašich příspěvků mám pocit, že jste schopen si doma poskládat nejvýkonnější PC na světě anebo si ho upravit z PC značkového výrobce. Ještě že takto uvažovat nemusím. Používám totiž jasně rychlejší G4 a tudíž to nemám zapotřebí. To je celý ten problém. Taky si myslím, že rychlost PC nebrzdí PCI sběrnice,ale především firmy jako Intel a Microsoft.Do Vámi uváděného obchodu jsem se díval a nejbližší cenově srovnatelný displej s 22” od Applu je 19” za 125 000,- Kč. Takže nevím kdo nezná situaci na trhu. Podstatně lepší ceny než jsou v tomto obchodě mám dohodnuté u DELLu.

"Proč tedy IBM k testům neposkytlo jako rychlejší počítač 2xPIIIEB. " Tak buď nečtete, nebo nechcete rozumět. Protože by to bylo naprosto k ničemu, když například Photoshop6 využívá jen jeden procesor i na čtyřprocesorovém systému a jak sem již říkal, když je něco fraška a ne oběktivní testy, nemá smysl se kvůli tomu vzrušovat. Kdyby jim počítač neposkytli vůbec, tak by si někde opatřili nějákou totální šunku a udělali by "testy" stejně. Takhle jen u IBM dělali co mohli."Neměla by náhodou proběhnout nejdříve ta optimalizace a pak teprve prodej. "Jestli myslíte, že je možné napsat přez noc operační systém a optimalizovaný ovladač na procesor, který se ještě neprodává, tak nevím, co na to říct."Pokud má procesor 128bitovou sběrnici, tak ji OS také využívá. "To jen dokazuje, že o MAC OS víte ještě méně, než já a to ho máte doma."Co se týká testů s 2xPIII, myslím, že podobný test proběhl někdy v loňském roce s podobným výsledkem. Tenkrát tuším počítač dodával Compaq."Nemám co bych dodal k předchozímu, snad jen že Compaq není ani z legrace počítač. V nejbližší době nás také čeká podpora DDR a RIMM na víceprocesorech."Nechápu co znamená Váš pokus o urychlení PCI sběrnice. Toto jste schopen vážně provést u značkového počítače anebo to radíte firmám jako IBM? Ze všech Vašich příspěvků mám pocit, že jste schopen si doma poskládat nejvýkonnější PC na světě anebo si ho upravit z PC značkového výrobce. "Neradím žádnému velkému výrobci, jen vysvětluji směr vývoje o kterém mám myslím dobré informace. Tedy mám alespoň velmi dobré zdroje. Počítače mám doma  na nepřetržité testování, jinak mám samozřejmě téměř odpovídající pracoviště. Když už mi tedy nestačí klid, jedna mistnost a vybavení co jsem natahal domů. Možná se budete divit, ale v té nejlepší třídě jde skutečně vytvořit nejvýkonnější PC "doma". Do problémů se můžete dostat jen u modulárních výceprocesorových systémů, kde je jen velmi málo výrobců odpovídajících desek a dalších komponent. Také Ukázat celý příspěvek

Když už neumíte hledat sám ............... Já Vám snad také necpu ceny do mám kde dohodnuté. Zřejmě si myslíte,že si snad každý vyrábí obrazovky sám, nebo, že když se prodává méně monitorů pro MAC, že proto budou levnější.18,1" (46 cm), IPS-TFT, 200 cd/m², 300:1, h: 140, v:140, 30-82,5 kHz, 2xDsub76000,-18,1" (46 cm), TFT, 220 cd/m², 300:1, h: 160, v: 160, 30-92 kHz, Dsub+DVI, USB, Audio za 81 000,- co k tomu dodat, snad jen, že pro Vás ne, ani kdyby jste si ho chtěl koupit.Takže Vítejte do MAC OS.

Takže pro ty kteří testy neviděli musím napsat (i pro Vás), že probíhali na těchto počítačích : IBM NetVista Alta 1,7Ghz Pentium 4, 733Mhz PowerMac G4, 867Mhz PowerMac G4 a Dual 800Mhz PowerMac G4. Tedy pouze jedna dvouprocesorová mašina od Apple. I obě jednoprocesorové jsou rychlejší (polopatě : u těchto počítačů Photoshop taky využívá 1 procesor). IBM svůj počítač prezentovalo jako nejvýkonnější stroj pro práci s grafikou. Optimalizací jsem samozřejmě nemyslel OS, ale spíše ovladače a instrukční sady, které vyrábí výrobce procesoru. K čemu je mi procesor za několik desítek tisíc, když mi k němu výrobce nedodá optimalizovaný ovladač. Je obecně známo, že Intel své produkty vyrábí bez potřebné strategie a jen s ohledem na to aby procesor byl na co největší taktovací frekvenci. Procesory jako G4 nebo i AMD dokazují, že jen o tom to není.Je možné, že lze vytvořit nejvýkonnější PC doma. Samozřejmě hlavně proto, že je přizpůsobené požadavkům svého tvůrce. Otázkou zůstává cena takovéto sestavy. Lze ho skutečně postavit mnohem levněji než je cena G4, jak tvrdíte?Pokud jste schopen srovnávat 18,1” a 22” monitor, tak to nechápu. To jsou přece úplně nesrovnatelné monitory, hlavně v rovině LCD, kde každý palec uhlopříčky zvedá cenu skoro řádově. Já jsem se nechvástal, že mám možnost mít 29” displej za 160 000,- Kč. To, že je na trhu méně monitorů pro MAC je asi pravda, ale že by to bylo nějak razantní. Drtivá většina výrobců kvalitních monitorů vyrábí své produkty kompatibilní pro obě platformy.

Hoši, mám z Vás radost. Vaše přestřelka  " všem ukážu že větší odborník jsem já" zcela jistě pomohla zadavateli původního dotazu vyřešit jeho problém. Většina  čtenářů zcela jistě z vašich "rad"asi  ani nedýchá . Tím  ale ani jednomu z Vás nechci upírat jeho znalosti z oboru videoeditace. Upřímě jste mě pobavili. Howgh. MUDr.

Musím se trošku ohradit, protože se nepovažuji za odborníka v editaci videa. Já jsem chtěl tazateli poradit komplexní rychlé, jednoduché, spolehlové a myslím si, že i levnější řešení než Vector, který tazateli pouze poradil, že si má sehnat prvně 200 000,- Kč, poté nastudovat hromadu materiálu ke zprovoznění počítače, posléze i k digitální editaci videa a poté teprve začít pracovat. Zároveň přiznávám, že se tato  diskuze se trochu zvrhla spíš v diskuzi jestli je na střih a editaci digitálního videa lepší platforma PC nebo Mac.

Tak to se musím trochu ohradit já. Nic takového jsem mu totiž neradil. NAvíc se ptal na nejlepší sestavu na střih videa a ta skutečne v základu stojí zmiňované peníze. Jestli se domníváte, že otázka měla znít " Nějákou slušnou sestavu na domácí zpracování videa" pak by moje odpověď skutečně nebyla správná.

Děkuju, rád dělám lidem radost.

Muj kamarad ma doma studio na vyrobu filmu: digitalni kamera SONY, digitalni video SONY, PC - zacinal na P III 500MHz/ 256MB RAM. Dnes se jeho upgrady vysplhaly az na 2x PIII 1Hz, 1GB RAM, 2 monitory....Kartu na strih ma porad stejnou. Myslim ze se jmenuje DV Master. Dale zalezi na SW. Slusne vyhovi Ulead Media Studio nebo Erazor. Diskovou kapacitu si nepamtuji, nebor jeho Big-Tower je disky nacpany az ke koleckum. Takze: uvedte vice informaci, co presne hodlate delat a kolik na to mate penez. Takhle to totiz vypada, jako kdyz prijdete do pneuservisu a budete chtit nejlepsi pneumatiky. Ale na jake auto?

Ja sa pokusim odpovedat ako amater.Nie som ochotny investovat do pocitaca nevyhnutne viac nez je potrebne. Pre amatera postacuje procesor okolo 800 MHz 256 MB RAM, jeden rychly disk, na ktorom by malo zostat aspon 10 - 20 GB volne.Chcel by som, a nie som ochotny zaplatit:Procesor aspon 1GHz, dosku s RAID a k nej aspon 2ks 30 GB 7200 UATA100 disky, najlepsie od IBM.Co sa tyka digitalizacnej karty, mam AIW. Dnes by som si kupil AIW Radeon, ale nepokladam to za cena/vykon efektivne.Profesionali maju ine poziadavky:Sem patria: SCSI disky, dvojprocesorove zostavy, G4 od Apple a karty Matrox.Amater si musi uvedomit, ze profesionalna zostava je ako kamion. Ak nepracuje, vyraba obrovsku stratu - moralne sa amortizuje. Napriek tomu, ze kamion je podstatne drahsi, jeho amortizacia je pomalsia a tak mesacne potesenie z vlastnictva, ktore na seba nezaraba, prijde bratru, minimalne na 10 tisic.Pre profesionala i pre amatera ale plati rovnica: Cena hardwaru na spracovanie, by mala byt na oboch stranach priblizne rovnaka. K lacnej kamere rovnako lacny pocitac. K drahej kamere rovnako drahe strihove studio. BTW Skutocne profesionalne kamery zacinaju od 200 000, pracovne pouzitelny pocitac na digitalny strih sa da vyskladat za cca 150 000. A legalny soft pre srih vyjde aspon na 1000 USD.Amater si kupi kameru do 50 000, vylepsi pocitac, ktory uz ma a softwarovy problem vyriesi s kamaratom internetom.Dufam, ze som odpovedal k veci.

K mojí úplný spokojenosti používám PII - 450/100 s chipsetem Intel BX, střižna studio DV+ od Pinacle za 5.000,-, 2x hardd. Seagate : 10GB a 40GB / 7200ot. Pro amatérskou práci doma plně vyhovuje, střih kombinuju s Adobe Premiere. Pro větší investice člověk buď neví co s prachama nebo to pro prachy dělá. Howgh.

presne tak, takova sestava plne dostacuje pro "obycejnejsi" strih. Kamos pouziva v podstate to same (jenom ma AMD K6-II) a bohate mu to staci - protoze ma digitalni kameru, tak kvalita je uplne genialni - i v TV mu potvrdili ze je to bez problemu odvysilatelne (moc tomu nerozumim, ale rikal cosi o norme broadcast - proste kvalita na urovni te ktera se pouziva v TV - pokud sem rekl kravinu tak me opravte  - rozumim spis hardwaru). Ale super karta na strih videa je Matrox RT2000 - prodava se v kombinaci s G400 a je schopna zvladat editaci (i prepocitani) v realnem case v te broadcast kvalite. je to fakt chlapska karta.

Neviem, co ma za kameru. Takze - mozne to je. Lenze za posledny rok pribudlo v analogovom satelitnom vysielani tolko technickej nekvality, ze na sa to so 1OO Hz televizorom tazko pozera. Mam dojem, ze televizia sa demokratizuje=amaterizuje. O slovenskej nevravim, lebo tam amaterizacia nastupila uz davno.Mal som Celerona 466 a s radostou som ho vymenil za PIII 700/794. Zrychlenie temer o 100 %. Dalsie zrychlenie je ziaduce, ale nie nevyhnutne. Niekomu staci i AMD K6-2. Tiez nie je ochotny vymenit procesor i dosku, pripadne i pamate. Vsetko zalezi od toho, ako vazne ide clovek po kvalite. Je to ako s mp3 - niekomu staci pesnicka z internetu, niekto si potrpi na klasicke platne. Lenze nesuhlasim, ze 128 kB mp3 je postacujuca kvalita. A nikto ma ju neprinuti pocuvat a chvalit. Ak niekto chce zarabat palenim dat, zakladne kriterium je pocet CD, teda este akceptovatelny stupen nekvality. Ak spracuva data pre seba a svojich blizkych, mal by mat cely retazec vyvazeny. Najuzsie niesto systemu je kvalitna kamera, na pocitaci mozno nieco usetrit. Ak ide od jednocipovu CCD kameru s cca 800 00O pixelmi, postacuje Celeron. Ak ide o trojcipovu kameru s 900 000 pixelmi (pravymi) zostava by mohla mat gigaherzovy procesor. Profesionalna kamera (aspon 1,5 mil pixelov a tri cipy) si zasluzi nadupanu zostavu, ale nemusi to byt vzdy Mac.Rozdiel medzi profesionalom a amaterom je 1. v schopnostiach, 2. v moznostiach. Na obcasnu pracu staci "zigulak", profesional sniva o "ferari". Ale na naucenie sa zakladov je vhodnejsi slabsi stroj, aby sa clovek naucil i rozmyslat. Vacsina tych, co to skusili, si lahko spocita, ci potrebuje zostavu za 200 alebo co i len 100 tisic.Zaroven je podstatny roziel medzi strihom a "strihom". Ak ide o opiratenie diela niekoho druheho, staci vybehova zostava. Ak ide o tvorbu, poziadavky sa zo znalostami stupnuju. Diletant, t.j. clovek znaly ale nerobiaci to pre peniaze, investuje len tolko, kolko ma na svoje hobby. Profesional vie, ze musi mat technicky naskok pred Ukázat celý příspěvek

Bohužel TR2000 je z dnešního pohledu drahá hračka, využitelný formát pouze DV, pevně s vázaná s G400 Flex, v Reálném čase umí pouze prolínačky na masku a pár drobných blbostí, je použitelná jen pod W98. Počet desek ne kterých chodí "zcela" bez problémů je hodně nízký.Implementace kodeku a řešení AVI s odděleným zvukem je velmi nešťastné. Před rokem to bylo něco nového v téhle ceně RT efekty ( alespoň nějáké )  a slibovaný MPEG2.  Teď to rozhodně není dobrá investice.

Vážený pane Marťas, všiml jsem si, že používáte pro práci s videem DV Studio od pinnacle, byl by jste tak laskav a podělil se smnou o vaše zkušenosti s prací s tímto softwarem? Předem děkuji cestmir.cerny@seznam.cz

Když budu vědět, rád se o své poznatky podělím. Ozvěte se na mail. ( Po -Pá) MARŤAS

Otazka je co tazatel chce delat ? na domaci nepotrebuje 200 000 tisic a kdyz chce neco vic hold bez penez to nebujde...

No predpokladal som , ze sa dozviem, co si mam kupit ku svojej D8. Videl som v cennikoch nejake katry Fire Wire (Hercules DV Action + Ulead VideoStudio 4.0 SE , 4218 SK s DPH a  Microstar 1394 Retail Ulead VideoStudio 4.0 SE za 2212 Sk s DPH) a vobec neviem, ci je to postacujuce na robenie nejaky efektov  strihov a ozvucovania....                                                                                                                             VDAKA

Nabízím videostřižnu Studio DV Plus od Pinnacle Systems za velice výhodnou cenu. Pův.cena. 13000Kč. Nyní lze koupit v obhodě asi za 9000Kč. Půjdu rozhodně níž, ozvěte se.

DV NOW AV

Ahoj,samozrejme, ze je to dostatocne. FireWire radice sluzia na prepojenie digitalnych kamier s PC. Kamera musi mat DV konektor (inak aj I-LINK). VideoStudio je kvalitny software, mozes na nom robit kompletny strih, titulky, mnoho prelinaciek a spustu efektov, tak ako v profi softweri. Je stavany na domaceho pouzivatela, takze sa celom lahko uci. Sam som ho pouzival - teraz robim na ULEAD Media Studio Pro 6.0 alebo Adobe Premiere 6.0.Ak mas DV kameru, tak Ti to na domaci strih plne postacuje.Ak mas zaujem o viac info viď. adresa http://www.pouli.szm.sk/, kde je ULEAD Media Studio + ULEAD Video Studio ciastocen popisane. Pripadne mozes napisat aj mne. Robo.

Jestli máte normální analogovou kameru jako je D8,  potřebujete i analog. střižnu s kompozitním ne bo S-video vstupem, Karty na DV jsou vám nanic.

na www.karma.cz je kombinovaná karta na střih za cca 2500 bez dph ....

Jestli je to tohle,  http://www.karma.cz/technical/Tekram/DC-1394W... podobnou blbost jde sehnat na maloobchodě cca za 2200 včetně DPH a s dnes standardním TI chipem a ne VIA včetně software, jenže je to celkem na ...Důležitý je soft silný v přípravě materiálu se slušným střihem a  karta s AV výstupem a vlastním kodekem. Tohle jsou spíš nouzová řesění, nebo řešení pro externí disk.

DV Action - digitální střižna OEMDCGU809PCI, 3x rozhraní IEEE1394/FireWire/iLink OEM2379DV Action - digitální střižna RetailDCGU810PCI, 3x rozhraní IEEE1394/FireWire/iLink Retail2670pro PAL a NTSC DV kamery, transfer 50MB/smaximální rozlišení pro PAL 720/576, 24bit 25fram/secSOFTWARE: Ulead VideoStudio 4.0, Ligos MPEG-2 routinePrassi Primo CD plus, kabel

Neviem, co mas proti VIA cipsetu, je vyborny, velmi kompatibilny a hlavne funguje. To sa tyka aj cipsetu Texas Instruments, ale preco VIA hanobit? Na hovno je akurat karta SOYO. Blizsie os trihovych karta na www.jukon.czJa mam VIA + ULEAD Media Studio Pro 6.0 + Adobe Premiere. Su to vyborne softy a dobre funguju. Staci si kupit lacny radic za 2500 korun a zohnat soft. Ido to, netreba zidne specialne ovladace, uvedeny soft plne podporuje standartne OHCI DV radice, co su aj oba spominane. Robo

Pacia sa mi tu tie zabomysie vojny medzi Aplovcami a PCckarmi. Uvediem konktretne skusenosti, ake mam ja zo strihom.Takze moje konkretne skusenosti - striham si doma amaterske video. Mam kameru SONY Digital8.Pocitac - AMD Duron 750MHz, 256MB RAM (staci aj 128MB), dva pevne disky 20GB, Windows 2000 CZ, FireWire radic VIA za nejakych 2500,- korun, cipset VIA 133A, integrovana zvukovka, videokarta ATI Radeon 32MB SDR.Pouzivam softwer ULEAD Media Studio Pro 6.0 a Adobe Premiere 6.0.Za tie dva roky, co striham video som strih prevadzkoval aj na horsom pocitaci - Celerom 600 - a islo to dobre. Momentallne pracujem tak, ze na jeden 20GB disk si nahram 90 minut DV zaznamu z kamery a zostriham to na ten druhy disk, kde sidli aj Windows 2000. Potom to exportujem naspat do kamery. Striham samozrejme v plnom PALe 720*576 bodov, stereo zvuk 44kHz. Vysledny rendering po strihu trva pri hodinovej dlzke vysledneho suboru asi 30 minut (pocitac vyuziva predspracovane useky, ktore si vypocital pocas strihu).Myslim, ze to je velmi prijatelne. Pocitac ide svizne a ako vidite je to dnes bezna zostava, nie velmi draha. Robo.

máš recht brácho...