» Poradna » Programy

E-mailový formulář ve WordPressu nefunguje

Vložil jsem na webovou stránku ve WordPressu tento script:<!DOCTYPE HTML><html lang="cs-cz"> <head> <meta charset="utf-8"> <title>Pošlete formulář...E-mailem </title> </head> <body> <h1>E-mailový formulář</h1> Pokud chceš poslat zprávu, můžeš použít tento formulář: <form action="" method="post"> <table cellspacing="2" cellpadding="2" border="1"> <tr> <td>Jméno:</td> <td><input type="text" size="40" name="Jmeno" ></td> </tr> <tr> <td>E-mail:</td> <td><input type="text" size="40" name="E-mail" ></td> </tr> <tr> <td>Mail příjemce:</td> <td><input type="text" size="40" name="Prijemce" ></td> </tr> <tr> <td valign="top:" >Text zprávy</td> <td><textarea rows = "10" cols="30" name="Text_zpravy" ></textarea></td> </tr> <tr> <td></td> <td><input type="submit" value="Odeslat" ></td> </tr> </table> </form> <?php if($_POST) { $jmeno = $_POST["Jmeno"]; Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

K PHP se vyjadrit nemuzu, protoze mu nerozumim. Ale vidim tam, ze se vola funkce mail(), a tim padem se evidentne spoleha na spravne nakonfigurovany mail na urovni OS. To mas urcite spravne? Jsi schopny poslat mail z prikazove radky?Druha vec je chybna kontrola mailu - v principu je spatne snazit se podchytit spravny format mailove adresy regularnim vyrazem. Pres ten tvuj neprojde treba info@zateplovani-oken.cz

Vždyt je tolik pluginů, které umí i česky... Proč to dělat jednoduše, když to jde i složitě?

Chyba je v přístupu. Stáhněte si nějaký kvalitní plugin, třeba Contact Form 7 a na tohle se vykašlete. Editor WordPressu jednak v základu blokuje vkládání PHP kódu a pak je tahle prasárna zcela mimo best practice pro vývoj ve WordPress. I kdyby to nebylo na vlstní plugin, tak by stejně logika PHP skriptu měla být alespoň v šabloně ve functions.php a zbytek v editoru nebo ještě lépe ve frontend komponentě šablony. Snažit se tam vkládat tenhle kód a ještě nejlépe s head tagy apod. je jen o tom, že si rozbijete v lepším případě validitu šablony a v horším i její vizuální podobu. O potenciální díře do systému ani nemluvě, protože v téhle ukázce nejsou ani escapovné speciální znaky.

Nahrál jsem si plugin Contact form 7. Funguje dobře, ale když chci změnit adresu příjemce mailu musím se vždycky pracně dostávat do nastavení. Nešlo by plugin upravit tak, aby bylo možné adresu příjemce nastavovat přímo ze šablony, kde jsou jenom kolonky "Jméno", "Email" (odesílatele) a "Zpráva". Chtělo by to doplnit šablonu o funkční kolonku "Mail příjemce", že které by se v nastavení přepisovala položka "Komu".Věděl by někdo jak na to? Děkuji předem za odpověď.Magistr

Než napíšu řešení, tak důrazně nedoporučím takovou praxi! Pokud mají různé formuláře i různé příjemce, vytvoř jich víc a odkazuj na formuláře podle účelu. Vyplnitelné pole emailu příjemce, na který se e-mil odešle, totiž znamená otevřenou cestu pro spamové roboty, kteří tak mohou web zneužít za účelem spamu nebo odesílání podvodných zpráv tvářících se jako regulérně odeslané z toho webu. (Jakýkoli formulář s takovou logikou lze tímhle způsobem zneužít. Nejde jen o CF7)Jinak k tomu řešení: do šablony jde zadat nové vstupní pole typu email nebo select (rozbalovací položky) pro zadání příjemce. Třeba v podobě [email* prijemce-zpravy] V nastavení emailu pak stačí proměnnou [prijemce-zpravy] zadat ve správné kolonce "komu" nebo do Doplňující záhlaví jako "Cc: [prijemce-zpravy]"Znovu ale upozorňuji, že udělat si takovou bezpečnostní díru do webové stránky je o strašný průšvih.

A jaký je smysl toho počínání?Email formuláře slouží obvykle k odeslání dotazu na konkrétní email (support firmy apod.) ale rozhodně ne jako anonymně a veřejně přístupná náhrada obecného emailového klienta.Uvědom si, že krom spamovacích robotů bys něčím takovým umožnil i různé jiné zneužití toho tvého formuláře - třeba nějaké výhružné emaily, trestná činnost atd. To bych fakt nedělal.

Zároveň si pohlídej, aby ti ten formulář, nedával email odesílatele jako FROM emailu.Pokud je doména odesílatele byť jen minimálně zabezpečená pomocí SPF či DKIM, zprávy budou padat do spamu, nebo budou rovnou zahazovány.

Myslím, že ta "nebezpečí" jsou eliminován tím, že mám nastavené silné vstupní heslo na můj web, bez kterého se nikdo na stránky nedostane.Magistr

Myslím, že pokud seš si jistý, nebude problém nám sem dát odkaz.

cimelice1963.czweb.orgMagistr

Takhle, jestli je to stránka pro 5 návštěvníků, tak to nikomu za námahu stát nebude. Dlouze se mi s tím hrát taky úplně nechce. Ten doplňek tvořící centrální heslo je momentálně nejsilnější část celého webu (Blokuje REST API; Pro každou instalaci tvoří random název cookie, takže nemá cenu snažit se ji ukrást z vedlejší instalace). Síla hesla s tím nemá až tak moc co dělat. Jinak bída, protože přístup k práci s formulářem je zlý a ta neaktualizovaná verze WP 5.0.3 má taky dost (13) známých zranitelností včetně chyb typu "Unauthenticated View Private/Draft Posts".

Stránka je určena jako náhrada za web Spolužáci.cz, kterou Seznam loni zrušil, pro žijící absolventy Filmové školy v Čimelicích, kterých je stále ještě hodně (SPŠF byla zrušena v roce 1982). Zatím ale máme jen 20 registrovaných uživatelů.Chtěl bych vyhlásit na internetu náborovou akci (registrováni jsou absolventi zatím jen ročníku 1963). Takže jen pro 5 uživatelů to určitě nebude. Magistr