DZ77BH-55K nahrání biosu

Deska od Intelu DZ77BH-55K. Asi po špatném flešnutí biosu nastal post code 15. Bohužel deska již nenajede ani do biosu, pouze na post displeji hlásí kód 15. Recover biosu dle návodu Intelu nelze provést. Nezbylo mi než odletovat SOP8 chip z desky( MX25L6406E ) a chtěl jsem flešnout bios v usb prográmátoru. Bohužel všechny biosy od Intelu jsou větší než 8MB a na chip se nevejdou . Navíc se v programátoru chip hlásí jako MX25L6408D. Pokud flešnu na chip to samé, co tam bylo( záloha z programátoru) tak se deska nespustí vůbec. Roztočí se funidlo asi na 2 sek, a pak se to zacykluje. Nemáte někdo nějako radu?

Odpovědi na otázku

Tak to asi opět néééé..Po extrahování staženého souboru to má něco přes 9 MB

Pokud máš programátor, celý obsah si zazálohuj někam bokem.Jinak ti nezbývá nic jiného než napsat si přímo na podporu Intelu. Programátorem to neopravíš - není v něm MEI a chybějí věci jako GUID, MAC, SN...

Ten chip jsem si zálohoval, ale deska se do biosu nedostala ani před tím, takže ten zálohavanej bios je asi poškozenej. Co se týká podpory intelu, tak to nemá žádný smysl, chtěl jsem získat( i koupit) od podpory I/O plech a je zajímalo pouze to, zda je deska v záruce. Po odpovědi že ne, se se mnou už nebavili. Proč to nejde programátorem? Pro každou jinou desku s DIP8 čipem ho vyndám , nahraju tam jakýkoliv bios a deska maká.

Protože Intel má svoji specifickou verzi kompeltního firmwaru. Jediné funkční řešení je vzít jiný kus a celý čip naklonovat. Řeší se to na inteláckém fóru.Ty postupy na obnovu z manuálu jsi zkoušel? (zapnout strčit flashka a samo si to nacucne - z hlavy nevím jak)

Jj tiez sa mi zda, ze Intel ma USB recovery. My pamatnici este pamatame recovery s FDD :D

Tohle by měl být správný postup, ovšem nesmí být příliš poškozený obsah SPI s regionem MEI: http://www.intel.com/content/www/us/en/support...

Psal jsem to již v prvním příspěvku, že nic nefunguje, žádný postup. Mám ještě jednu stejnou desku, ale na ní je jiný chip biosu (od Windbondu) . A odpájet ho z funkční desky nechci . Objednal jsem si z PRC takové ty kleštičky k programátoru, redukce ze SOP8 na Dip8 a beru to jako poslední naději. Ovčem nevím jaký je rozdíl mezi naprogramováním chipu a jeho naklonováním, zda je to to samé, nebo je k tomu potřeba jiné zařízení , než mám.http://www.ebay.co.uk/itm/272256000801http://www.ebay.co.uk/itm/CH341A-24-25-Series-E...

Naklonováním rozumím stav, kdy vezmeš programátor, celý obsah čipu zazálohuješ a zapíšeš do druhého. Nevýhodou je, že ti zůstane stejné UUID, SN a adresy MAC (některé věci jdou potom změnit nástroji Intelu).

No jo, ale jak zjistím , že zálohuji celý čip? V to softwaru mohu načíst bios z čipu a je tam možnost uložit. Což jsem udělal., uložil jsem to jako .BIO soubor. Pak jsem čip vymazal a flešoval jsem různé biosy( i s chybou, že bude oříznutý) Nakonec jsem tam zase flešnul to, co jsem stáhnul z čipu, ale deska už nenaběhne, nechová se tak jako před vymazáním čipu. Předtím se rozběhl ventilátor a post měl chybu 15.

Takže ty jsi vzal desku, stáhnul programátorem celý obsah z SPI na disk, smazal ji a potom tam zkoušel něco nahrávat?Možná bude chyba v softwaru programátoru.Jaký používáš soft k tomu programátoru? http://www.win-raid.com/t796f16-Guide-Using-CH-A-... Není ta deska náhodou nějaké ES/QS?

Software k těmhle programátorům na bázi CH341A je stejný, bios čip je přímo podporován, ta nevím. Jiné bios čipy DIP8 na tom dělám běžně a pokaždé OK.Co je ES/QS nevím.

ES = engineering sampleQS = quality sample nebo qualification samplePokud má deska menší čip než ostatní a navíc je na ní uvedeno property of Intel, Not for sale nebo něco podobného, tak je to vzorek a není možné na něj cpát firmware z produkčních řad.https://www.intel.com/content/www/us/en/support...

Nic takového na desce není, je to standardní placka.

btw: jestli ta flashka měla FAT/12/32 nebo NTFS nemělo vliv?

Casto som videl na ebay samotny chip s BIOS-om.Bohzuail k tomu tvojmu MB nic nevidim.A tu si asi bol:http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-1945923/intel-...

Čisté Chipy jsem si z ebaye objednal, ale přijdou nejdříve za měsíc. Ovšem to asi řešení nebude, pokud se tam ten bios nevejde. Jinak naprogramované jsem neviděl, ani firma v Reichu, co posílá naprogramované biosy ke všemu možnému, tak intely nedělá.

Tak jsem pokročil. Došlo nářadí z PRC takže jsem zálohoval bios z mé druhé stejné desky a podařilo se ji rozdýchat. Bohužel obě desky nyní mají stejné SN , MAC adresu síťovky. Druhý detail je, že na desce není MEI ( v biosu je u verze jen 0.0.0.0) a ztohoto důvodu nejde ani flešnout bios normální cestou. Ani ze systému nejde MEI nainstalovat, Systém neodpovídá požadavkům blablabla nebo něco podobného. Bez MEI bych se obešel ale MAC a SN desky bych potřeboval změnit na původní. Jde to nějak?

Zkus ještě zazálohovat přes Intel FPT (=Flash Programming Tool) fptw -d spi.binnebofptw64 -d spi.binhttp://www.win-raid.com/t596f39-Intel-Management-... Stejně tak by tam měly být nástroje na zápis MEI z příkazového řádku ve Windows.Přes Intel Integrator Toolkit (ITK) si můžeš vygenerovat UUID.Tady je kontakt na dva zaměstnance Intelu - zcela viditelně tam dodali kompletní ROM: https://communities.intel.com/thread/45999

Díky za rady, ale tohle je už pro mě vyšší dívčí. Nějaký nástroj jsem tam měl , ale tím jsem zjistil jen, že tam to MEI 8.1 v záloze biosu je. Ale že bych tím dokázal najít řetězec se SN nebo mac adresou, tak to nenašel abych to mohl " přepsat". Příkazovej řádek je taky moc. Uvidím co umí FPT.

Tož přes utilitky příkazového řádku cesta nevede. Každopádně jsem pokročil. Podařil se nahrát origo předposlední bios 099. Změnilo se UUID dokonce i Mei již fachá. Pouze SN desky a MAC adresa jsou neustále duplicitní????

Tak zpět UUID se taky nezměnilo.

To UUID/GUID fungujenásledovně - základní je nula-nula...nula a přihráváš další navíc.MAC by mohlo stačit vnutit ve Windows - prostě tam nacpeš to, co je na nálepce:https://www.interfacett.com/blogs/changing-mac-addres...

najít S/N a MAC a přepsat? Alespoň na IBM jsem to v programátoru běžně dělal, když nejela utilita na změnu.

U desek Intel rozhodně ne. To je systém v systému. Každá kravina má svůj nástroj. Původně to Intel koncipoval tak, aby mu nikdo nekopíroval jeho produkty, až se v té byrokracii a různých omezeních tak zamotal, až se mu přestalo vyplácet dělat základní desky.

HH: Zdá se že se v tom vyznáš? Nebyl by si ochoten mi ten bios na zakázku upravit a zkompilovat, když ti pošlu bios ,sn, typ čipu, a co je k temu potřeba? Jedině mac adresu síťovky nevím. Krabici nemám , na desce to napsané ikde nevidím, a ten původní poškozený zbytek biosu se nedá v ničem otevřít ,aby se to zjistilo.Určitě by stačilo přes email, a za nějakou úplatu, protislužbu, HW...???

jerry00@quick.cz