» Poradna » Programy

Dynamic Range

Dobrý den,chtěl bych se zeptat, k čemu slouží tento údaj, a jak se v něm vyznat na této stránce (http://dr.loudness-war.info), která uvádí tuto hodnot v měřítku 1-20 (jaký je rozdíl mezi 1 a 20?) Dá se obecně říct, že dvacítka je perfektní a jednička je "neposlouchatelná"?

Odpovědi na otázku

Jistě sis všimnul, že některé nahrávky (alba) hrají "hlasitěji" než jiné. To jsou zpravidla ty s mizerným DR (< 12).

Ano - čím větší číslo, tím větší (lepší, přirozenější - rozuměj nezprzněná) dynamika nahrávky.Doporučuji pročíst následující článek: https://diit.cz/clanek/road-to-hell-aneb-...

Dobře, pak tedy ještě např. tento vinyl http://dr.loudness-war.info/album/view/129045, já osobně mám vinyly spojeny s nejkvalitnější hudbou (myšleno na poslech), proč tento vinyl, který je ve formátu 24-bit/192kHz "pouze" DR10?

Nesmíš plést jabka s hruškama. Technicky dosažitelný DR nahrávky (analog vs. digital)a DR hudby samotné (skladby, masteringu). Proto i nezprzněné nahrávky z 80tých let znějí lépe z LP než z CD (tehdy vydaných). DR těch LP je přitom z technických důvodů daleko menší než u CD. Do hry však vstupují ještě další faktory (jitter atd...).

Laicky povedane skladba s velkym DR moze hrat tichsie ako ina skladba, ktora ma maly DR. To preto, lebo priemerna hlasitost sa moze velmi lisit. V sucasnosti je trend DR vsade znizovat a to preto aby bol vacsi zisk z predaja, alebo pocuvanosti. Ten, kto si nenakupil vinyl, alebo CD media v 80/90-tich rokoch, tak sa uz tazko dostane ku kvalitnemu zaznamu na akomkolvek nosici a to aj na BR. A je jedno ci je to nahrate 24 bit / 192 KHz.

Tak nějak jsem si to myslel, velmi děkuji za odpověď, takže v podstatě čím starší CD (vinyly), tím byly méně "šizeny" a jak jsou nahrány (myšleno v 96/192 KHz 24 bit) nemá vliv na výsledném "skóre".