» Poradna » Počítačové sítě

Dvě oddělené sítě

Zdravím,Potřebuji vytvořit dvě sítě, které budou vzájemně oddělené.K dispozici mám souter s ADSL a ještě jeden klasický router.Představa je následující: ADSL router hostuje LAN č. 1, má aktivovaný filtr MAC adres. Druhý router je zapojený do LAN č. 1 a hostuje LAN č. 2. První router jeho MAC adrese umožňuje pouze přístup k internetu, ostatní zařízení v síti tedy nevdí. Jak to ale nastavit?Díky za rady.

Odpovědi na otázku

Tohle můj problém neřeší. Musel bych koupit třetí router. Chtěl bych tu oddělenou síť vytvořit v "hlavním" routeru s ADSL. VLAN sice nepodporuje, ale má nastavení pro "Interface grouping" (ZYXEL VMG3312-T20A). Každé skupině můžu přidělit některé Ethernet porty a WiFi SSID. V současnosti mám dvě skupiny: "Default" a "Najemnici". Problém je, že ze skupiny Najemnici jsou vidět zařízení ve skupině Default. Dělám tedy něco špatně. Nevím ale co.

Mas moznost nastavit na tom routri MAC filter pre klientov na lokalnej kablovej sieti LAN? Ide o to ci to nieje MAC filter filtrujuci iba wifi klientov.

No a další problém, pokud nájemníci "vidí" zařízení druhé sítě (v okolních počítačích?), nejsou připojeni k routeru, ale jenom k access pointu a tedy nelze filtrovat pomocí MAC-adresy access pointu, ale je nutno zvlášť naťukat mac pro každé nájemníkovo zařízení. Klienty skrývá za svou MAC-adresou jenom skutečný router, který provádí NAT-překlad adres a ne například nějaký starý šuplíkový ADSL-modem zapoejný jako AP.

Obvykle se to dělá přesně obráceně. Hosté (nájemníci) bývají na prvním routeru a ty svou domácí síť schováš za router druhý (a musí to být opravdu router, který provádí NAT, ne nějaký odložený starý adsl modem).

Opačně je to lepší, první router poskytne free/guest WiFi, do LAN portu připojíš WAN druhého routeru a za ním bude tvoje LAN a WiFi. Výhoda je, že free/guest sítě bude tvoje LAN za NATem a FW druhého routeru, kdežto z tvé LAN je do free/guest sítě přímo vidět (když znáš, nebo uhodneš adresu sítě).Na prvním routeru nastav QoS/traffic shaping aby ti hosté nemohli vyžrat linku.Jediná nepříjemnost je dvojí překlad z LAN do internetu, ale pokud nejsou routery přetížené, tak to na latenci nepoznáš.