DVD-R nebo DVD+R

Chci si vypálit záložní kopie DVD. Jaké nosiče DVD zvolit? Vždy jsem vypaloval na DVD-R, ale některé filmy převyšují kapacitu disku 4,7 GB, a chtěl bych koupit DVD+R DL s kapacitou 8,5GB a nahrát filmy na ně, ale nevím, zda je to možné. Je to jedno? Můžu vypalovat jak na DVD-R, tak i na DVD+R DL nosiče? Děkuji.

Odpovědi na otázku

To záleží Ječmínku, jakou máš paličku.Nové umějí oboje. Starší uměly jen DVD-R.

Teda oprava. Starší uměly jen DVD+R

Díky za informaci. Jen chci zachránit filmy, které mám rád a nikdy jsem na DVD+R nikdy nevypaloval. Interní mechanika v notebooku je stará od zakoupení s notebookem zhruba 16 měsíců, tak asi budu muset zakoupit novou a externí mechaniku http://www.euronics.cz/externi-dvd-vypalovacka-t...

Nač tu externí USB hrůzu ?Jestli máš noťas s Win8, tak ta interní mechanika bude téměř jistě podporovat DL.Jistě se to dozvíš, když se podíváš do správce zařízení.Tam jsou mechaniky naprosto přesně popsané:http://h10025.www1.hp.com/ewfrf-JAVA/Doc/images/913... Ale varuji tě. DL-media obecně patří k jedněm z nejporuchovějších medií.Taktéž mají nejmenší životnost. A to ses ještě nepodíval na jejich cenu.

Skvělý, takže na vypalování filmů co zabírající kapacitu 4,7 GB mohu rovnou zapomenout. Ve správci zařízení je název jednotky takovýto ''HP DVDRAM GT50n''. Asi s podporou DL nebude.

Pokud se tento web nemýlí, tak by tato mechanika měla vypalovat i Blu-ray nosiče http://burners.burn4free.com/hewlett-packard/hp-gt50n.htm .

To se dozvíš po stažení a spuštění programu:http://www.vso-software.fr/products/inspector/inspec...

A proč to prvně nezkusíš vypálit na této mechanice než hned kupovat jinou? Jedno DVD+R tě snad nezabije ne :) ?

spíš jde o to, zda tvoje zařízení umí vypalovat a číst DL variantu...

Díky za informaci o DL variantě. Takže tedy budu muset koupit externí mechaniku http://www.euronics.cz/externi-dvd-vypalovacka-t...

Zatím nic nekupuj. DL media už tu jsou asi deset let a zhruba tu samou dobu je mechaniky umí vypalovat. Je úplně jedno, zda jsou + nebo -, pokud se ti podaří sehnat Verbatimky vyrobené v Japonsku, tak je vezmi. Jinak se vyrábí také v Singapuru. Až je budeš vypalovat, tak zvol raději čtyřnásobnou rychlost, je to spolehlivější.

kristovanoho... kup si 3-4TB disk a naflákej tam všecky filmy co máš (popř. kup více kusů když to nebude stačit), ale v dnešní době pálit dývka to je jak návrat ke psaní na papyrus... zaplatíš majlant za média, která za pár let nejspíš ani nepřečteš a to ani nemluvím o neskutečné časové náročnosti (beru v úvahu standardní průměrnou sbírku v počtu 700-1000 ks filmů)

a čo veľká voda, DVD, a kor dvojvrstvé prežije, kdežto ložiská hdd zhrdzavejú.

Ano.To je debata k věci.... ale.....rovnou se nabízí otázka, zda má smysl dnes filmy zálohovat.Už teďka se dají všechny rovnou stahnout na CIZÍCH úložištích v internetu......

Filmy z 50. let se dnes některé horko těžko shánějí. Mám na jednom DVD starý český film Plavecký Mariáš http://www.csfd.cz/film/9533-plavecky-marias/ , který už dnes na žádném úložišti nenajdeš.

Náhodně jsem si vybral mé dvě oblíbené úložiště a na obou byl.Dokonce i v mkv kvalitě.

Aha tak nyní koukám, že už tam je, ale před dvěma lety ještě ne. Tak to se omlouvám, ale jistotu, že tam např. tento film vydrží delší dobu nemáš.

Vydrží, vydrží....

Tak tenhle názor mohu bohužel s jistotou vyvrátit. DL-ka na prd. Je to dylema a pálit DL-ka je alchymie, kus od kusu mechaniky, kus od kusu software, pomocí kterého se vypaluje, kus od kusu HW různých PC. Tohle je téma na celej rok. Absolutně nedoporučuju vypalovat, funkčnost placek bude tak 20 - 30%-tní, mnoho zápornejch faktorů.

Aslane, že se ozýváš zrovna ty. Životnost a durabilita nosičů DVD je mnohem vyšší než mechanický disk. I když už pomalu CD a DVD vymírají, tak je to stále dobrá volba záloh. HDD se všemi filmy a daty se ti může posr** jenom jednou a přijdeš tím pádem o všechno.Btw. Mám doma cca. 20 let staré diskety a CD nosiče, které stále bez problémů načítají, nemysli si, že když jde věda kupředu, tak musí jít kupředu i bezpečnost.

ano, právě proto, že ty nosiče jsou staré dvacet let, tak PRÁVĚ PROTO je dneska ještě přečteš před dvaceti lety optická média začínala, proto po dvaceti letech ještě existují mechaniky, které je přečtou... současná média se současným přístupem firem k "plánované životnosti" takovou dardu rozhodně nevydrží a jelikož optická média jsou už naprosto ve finále, tak za dvacet let už tu nemusí existovat žádná mechanika, která by je eventuelně přečetla (kdyby si nějakou náhodou zadařilo, že některá média budou čitelná)...A za druhé jsem tam psal o "průměrné sbírce"... a což teprve, pokud má někdo sbírku filmů vyšší než průměrnou, třeba 1000 - 2000 kusů? A třeba půlku z toho ve full HD (=10-15 GB/film) ... jak chceš něco takovýho zálohovat na optická média???? Z hlediska Kč/GB prostě nejlépe vycházejí pevné disky... při současných cenách není problém koupit čtyřdiskový nas, osadit 12TB a mít všechny filmy pokupě, některé cenné kousky klidně mít ještě navíc někde zazálohované...Naprosto nesouhlasím s myšlenkou, že není potřeba mít uložené filmy lokálně, když "všechno je online"... za prvé v ČR ještě dlouho nebude síť o takové kapacitě, aby sis během jedné minuty stáhl full HD film odněkud z cloudu nebo z nějaké webové půjčovny a mohl se na něj podívat (a dýl bych jako zákazník opravdu čekat nechtěl), další výhodou je, že doma máš ty filmy totálně bez reklam a bez ostatních pussovin (zatímco z cloudu by ti nějaká půjčovna promítla několik nepřeskočitelných reklam a film by ti pak ještě několikrát přerušili), za druhé velká spousta titulů okrajovějších žánrů z logiky věci na síti není a nebude... ať už proto, že je film tak starý a "zapomenutý", že se nikomu nevyplatí digitalizovat, nebo např. neexistuje v dabované verzi pro tvůj rodný jazyk...(co mi to dalo práce než jsem našel Noce blanche aspoň s titulkama!)

Podle stáří tvého notebooku si troufám tvrdit, že mechanika DL média vypalovat bude umět. V zásadě je jedno, zda zvolíš +DL nebo -DL, jen vypaluj pomalejší rychlostí ať máš jistotu, že je to OK.

+DL jsou výrazně levnější než -DL

Za nynější cenu jedině BD-R (nebo i DL):http://www.alza.cz/verbatim-bd-r-25gb-6x-5ks... nebohttp://www.alza.cz/verbatim-bd-r-dual-layer-... u filmů se nemusíš DL bát. Cena je o malinko vyšší než lepší DVD a nemají organickou (degradující) vrstvu. Na SL BD se opravdu vejde 5,3 SL DVD!http://abload.de/img/snap7521bos9l.pnghttp://abload.de/img/snap75229ssvb.pngzvaž to.