» Poradna » Ostatní

Dva počítače mít nemůžu. Proboha, poraďte, kterou sestavu.

Dobrý den (večer),prosím, prosím o konečnou radu. Třetí měsíc čtu dokola denně tuto poradnu a stejně jsem z toho magor (několik dílčích dotazů jsem už měl). Vylepšuju (ne vlastními silami, na to jsem příliš začátečník) PC (v současnosti Celeron 433MHz, deska PCChips a jiné lahůdky) a došel jsem ke dvěma možnostem zhruba stejně drahým:1)PIII 1GHz, deska MSI 815EP Pro, 2) AMD 1,3GHz (266MHz), deska SOLTEK  SL-75KAV-X. Ze staré sestavy mi zůstanou paměti 2x 128 Mb (133 MHz) a Voodoo 3 3000 (zatím na lepší grafiku nezůstanou peníze), dokoupím novou skříň pokud možno s 300W zdrojem. A teď ten hlavní dotaz - kterou kombinaci? Z příspěvků v této poradně (a já nemohu být zaujatý ani proti Intelu ani proti AMD) mi vychází, že PIII je téměř jistá stabilita za větší (o dost) prachy při srovnatelném výkonu a s menší budoucností, AMD je při stejném výkonu dost levnější, má budoucnost (Vaše slova v odpovědi na jeden můj dotaz), ale z mnoha dalších příspěvků mi vyplynulo (a že jich v poradně je!), že VIA čipset je díky chybám taková loterie, že taky můžu trávit příští měsíce běháním po reklamacích či stahováním stovek oprav oprav oprav z internetu (tj. počítač s AMD + deska s VIA čipsetem mi bude sloužit jako stojan na kytky). Takže Vás všechny ochotné (a prosím, buďte objektivní při volbě Intel-AMD) moc a moc prosím, co mi poradíte? Ještě jednou opakuji, jsem natolik obyčejný samouk-uživatel, že pro nekolik málo ušetřených ticíc Kč (ne, že bych je tisknul) při volbě AMD nemohu (a nejsem schopen) desetkrát denně otvírat počítač a zkoušet ho zprovoznit. Za to mi ty ušetřené prachy vážně nestojí.Děkuji moc a moc všem Vám ochotným a trpělivým.

Odpovědi na otázku

MSI taky vyrábí pro AMD, proč zrovna preferuješ Soltec?

a co vsechno na tom pocitaci budes delat? vzhledem k predposledni vete bych doporucil Intel platformu, ale sam mam Athlon Th. 700&1000MHz a beha mi v pohode na Abit KT7 - RAID. Zase bych se toho AMD tak nebál. Jde taky o to, jaky OS budes pouzivat. Treba s W2000 nebudou urcite zadne problemy.Kazdej pocitac potrebuje trochu doladit, a pak beha lip.To ze je AMD levnejsi je fakt, ktery bych nepodcenoval, protoze pocitac velmi rychle starne a ztraci na cene.Mel jsem pred 1/2 rokem P III 600MHz a taky se sem tam neco vystenilo. Kazda platforma ma svoje.Intel rozhodne neni svaty.RESUME: Volim AMD Athlon. K tomu Solteku se nebudu vyjadrovat, protoze o nem nic nevim.

IMHO pokud chces aby ti pocitac behal a do niceho ses nemusel stourat, tak bych ti doporucil Intel, sam mam Celerona a BX chipset a  jakoukoli komponentu tam dam, tak mi chodi. S AMDckem to neni taky tak velky horor ale chce to uz trochu experimentovat, ale pokud si ho nebudes stavet sam a bude ho stavet solidni firma, tak bych taky v tom nevidel tak velky problem. Pokud nebudes nic moc pridavat, tak AMD bude behat jak vino. Vim treba jake jsem mel diky Via chipsetu problemy s rozchozenim vypalovacky, musel jsem kombinovat ruzne verze 4v1 abych ji vubec zprovoznil. Ten MicroStar je dobra volba ale volil bych i pro AMD stejnou firmu, protoze je mozna vykonove nepatrne slabsi ale je vyhlasena stabilitou svych desek, coz povazuji za dulezitejsi nez par procent vykonu navic. Co treba K7T Turbo-R.

Volil bych asi AMD,hlavně kvůli cenovému rozdílu.Doporučuji desku MicroStar K7T Turbo-R.Nedávno jsem stavěl na K7T-Turbo sestavu s Duronem 750,OS Win 98Se.K desce je dodávano CD s ovladačema,které pracují bezchybně.Neměl jsem problémy se žádným zařízením.Není ani k zahození program FuzyLogic (na CD) ve kterém můžeš taktovat procesor "jako začátečník" v automatickém módu.Jinak celý systém můžeš taktovat v Biosu.Pokud se rozhodneš pro AMD musíš hlavně chladit.Hodil jsem na toho Durona750@847 Titan Majesty M5AB a šlape v pohodě.Teplota mi stoupla z 38°C na 40°C.Určitě by šel po odemčení násobiče na mnohem vyšší frekvenci.Jenom musím kritizovat ne zrovna příjemnou montáž chladiče a jeho hlučnost.Ale svůj úkol plní na jedničku.S Intelem by určitě také nebyly problémy,ale  peníze,které ušetříš s AMD určitě využiješ ve své sestavě jinak!Ať se rozhodneš pro jednu nebo druhou možnost,je to dobrá volba.

Ahoj CmelikuJa chci taky koupit nove PC a jsem rozhodnut pro AMD sestavu. Budu kupovat celej kompl a to sestavu:  procesor: AMD Thunderbird 1200 MHz (266MHz)   deska: MSI K7T Turbo  ramka: 256 MB PC133  graf. karta: GeForce2 GTS.  Takze ti mohu doporucit AMD.Muj starej pocitac je Intel 200MMX a jsem s nim spokojenej,bezi bez problemu.Pokud mohu doporucit tak v LEVELu kveten.2001(posledni cislo) je clanek Jak si koupit Athlon. Pokud chces 99% jistotu chodu bez problemu doporucuji Intel sestavu. Ale za stejny prachy mensi vykon nez AMD.Jestli chces dobrej vykon za stejnou cenu nebo nizsi nez Intel sestava doporucuji AMD a to s deakou MSI K7T Turbo [cena  asi 4250 bez DPH] . O desce SOLTEK  SL-75KAV-X nic nevim.Doufam ze se rozhodnes sprave  hodne stesti s volbou noveho PC.Aligator

Taky kupuju novej komp.Dnes zacnu, finance jsou zajisteny  SDRAM vs DDR?Po dlouhem rozhodovani jsem se rozhodl jit do DDR pameti. Z SDRAM se začíná stávat pomalu ale jistě jednosměrka bez cesty zpět (cena už dle mého víc klesat nebude). To tedy znamená koupit desku s VIA KT266, pokud chcete Duron/Athlon. Ceny DDR (ceny půjdou zcela jistě dále dolů) oproti SDR již v posledních dnech slezly dostatečně nízko. DDR 2100 jsou nyní asi na dvojnásobku v korunách co SDRAM 133 OEM. Nadto ty DDR jsou značková (jiná taky ani zatím nejsou .Nárůst výkonu s DDR je cca 15%. A tím nemyslím nějaké benchmarky pro práci s pamětí, ale fps v quakovi či rarování, tedy skutečný reálný výkon! Prdnu do toho Durona 750MHz (těch 15% bych při SDRAM udělal s Athlonem cca na 900MHz a výše, no a teď se koukněte do ceníku na cenový rozdíl mezi těmito CPU. Z toho dnes plyne jedině DDR, třebas 128MB, např. Hyundai).MSI K7T Turbo s VIA KT133A není špatná. Ale oproti MSI K7T 266 Pro (nebo jak se MSI-ácká deska s KT266 jmenuje) je proti ní dnes chudej příbuznej, nehledě na ty DDR (není nad to stáhnout si manuály a srovnávat). V-link most u chipsetu (u KT133A není), podpora 4xUSB 2.0 (základní KT133A pouze 2xUSB 1.1), monitoring 3 ventilátorů (KT133A pouze 2) a spousta dalšího (manuál K7T 266 Pro asi 2x objemnější než K7T Turbo, to už mluví samo za sebe), je to nadupaná deska. Perlička: dokonce dovoluje navíc zvyšovat napětí u DDR modulů pro overclocking!!!Závěr: Doporučuji koupit desku s KT266 a podporou DDR. Je sice citelně dražší, ale... Klidně pak kupte i cenově nejvýhodnějšího Ukázat celý příspěvek

Jednoznacne AMD, za ty prachy....A pokud jde o stabilitu, myslim si, za AMD s tim vubec nema problemy, to mozma platilo o starych AMD K6-2..... Deska MSI K7T TURBO je jednoznacnym doporucenim

Děkuji Vám všem za odpovědi a rady,fakt moc oceňuji, že jste všichni ke své radě připojili i vysvětlení proč tu kterou sestavu doporučujete. Díky. Nemá smysl to dál odkládat. Volím AMD a desku MSI (měl jsem ji jako druhou variantu, jasně jste se však na ni shodli). Jen bych ještě potřeboval poradit na AMD 1,33 MHz vhodný chladič (v tomhle případě na penězích nezáleží, na tomhle se myslím ušetřit nedá). Koneckonců poradna snad v dohledné době neskončí, takže (budou-li problémy) se můžete těšit na vysoce inteligentní dotazy z mé strany.Ještě jednou všem díky.

Pokud ti nevadi velka hlucnost tak kup GlobalWin FOP38

POZOR FOP 38 se uz nevyrabi!!!TNTrade ma posledni zasilku! Tak si pospes! Ale zase tak to nehori, protoze tento chladic bude mit jiste naslednika, jen bude drazsi

Já vím, závidět se nemá, ale přece - ÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓ jak ti závidím - já mám Celerona 300 Mhz a taky bych bral ňákou tu obměnu komponent - hlavně deskuy a procesoru - chci ti jen popřát co nejmíň starostí a pořádně ty megahertze roztoč kajni as. sbiker

Hlavne si nekupuj Titan M5AB, po pul roce jsou loziska v pr...

neposlouchej ty vymaštěnce a nic nepřetaktovávej, pokud to nechceš za pár měsíců zahodit, CPU se měří a VA charkteristiky spolu s frekvenčními a jinými testy určují zařazení do "nižšího" patra odůvodněně. Za pár měsíců bude 1G CPU za hubičku, Intel do roka bude mít 2G (chce jít až na 10G prý   ) a AMD určitě nebude otálet.Nastupují rychlé DDRAM paměti, jejich cena prudce padá, 128 MB už stojí jen 1800Kč ve velkoobchodě.Pokud Tě to netlačí , tak si dej pauzu, protože technologie sestavy se radikálně změní.

Tak takovejdle příspěvek mu fakt pomůže při rozhodování ... To bys čekal do soudnýho dne, komponenty se budou relativně zlevňovat furt (za stejnou cenu máš za rok cca 2x tak rychlej proc. vyjádřeno v MHz) Uplně s klidem si to kup, užívej si to a HLAVNĚ se vyhni všem prodejnám a časopisům s/o PC protže přesně tejden po tom co si to koupíš všechny komponenty zlevněj alespoň o 10%... Jinak ti vcelku závidim, ale to je věc jiná...Měj se

Pred zhruba dvema mesicema sem si koupil 800T-Birda a posadil ho na MSI K7T Turbo RAID s 256 MB 133MB RAM GeForce 2MX a sem naprosto spokojenej.Chladic mam "obycejnej" Titan TTC-D2 TB za 220 korun a staci to. Mam na tom CL LIVE!, AverMedia TV Phone, s tim bejvaj problemy, sitovku a ani s jednim zarizenim neni problem!!!, jedu na tom win98se vykon naprosto dostatecnej, pretaktovani taky nedoporucuju, protoze ten narust vykonu nestoji za moznost snizeni stability systemu. Penize ktery usetris proti Intelu vrele doporucuju pouzit ke koupi lepsi grafiky, to Voodoo uz neni nic moc, proti GeForce 2 MX je to vylozene slaba karta. Takze resume:koupit AMDcko,rozhodne s FSB 266, na MSI K7T Turbo, raid je pro tebe asi zbytecnej, na tej desce nesetri,Soltek je mozna rychlejsi, ale MSI je stabilita sama, k tomu bych koupil GeForce 2MX s TV outem od MSI,overeny kombo.Mas komp kterej zvladne vsechno co budes chtit a znam dost lidi, kterym to funguje k naprosty spokojenosti.

V dotazu chybí zásadní věc: K jakému účelu budeš počítač používat. Zda pro hry nebo pro práci. Já používám počítač pouze pro grafiku, DTP,  tvorbu prezentací, skenování, video atd. V zaměstnání mám P3/750, desku s chipsetem Intel a grafickou kartu Matrox. Doma pak prakticky stejnou sestavu pouze deska je osazena chipsetem VIA. Na základě zkušeností s prakticky stejnými sestavami musím konstatovat, že Chipset Intel je stabilnější a a dlouhodobě spolehlivější . Měřením Sandrou jsem si ověřil, že rychlost přenosu dat po sběrnici procesor - chipset - RAM je u Intelu vyšší. Pro 3D hry by však grafická karta Matrox nebyla asi to pravé ořechové.

K té stabilitě VIA chipsetů: Myslím si, že dlouhodobě jsou naprosto OK, problémy se spíš objeví záhy po sestavení počítače, a pokud se vyřeší, potom jede počítač spolehlivě libovolnou dobu. (tak to alespoň vidím já a můj KT133). No a k tomu chladiči: Já sám mám Titan M5AB,  který tady všichni zavrhují a...........já ho taky moc nedoporučuju. Po provedení několika úprav pracuje lépe, ale pořád je ještě dost hlučný. Cena taky nic moc. That`s all.

Docela by mne zajímalo, jaké úpravy jsi provedl na M5AB, že teď pracuje lépe? Přiznám se, že já s ním nemám žádné problémy (už ho mám půl roku), zatím mi nedělá žádný hluk a chladí taky docela v normě, i když bych si představoval, že mohl chladit i lépe.

Řekla bych, že se znalosti počítače jsem na tom asi jako vy, proto si nejsem jista, jestli vam moje odpověď pomuže. Já bych si na tvém místě určitě koupila Athlon. Sama mám Intel Celeron a nepripada mi, že by ten muj byl zrovna moc stabilní - stále mám s ním nějaké problémy. Na tvou předposlední větu musím reagovat:ty bys ten počítač neotevíral desetkrát denně, jenom bys  s ním jezdil na záruční opravy a věř, že je hrozné, každou chvílí  s PC někam vyrážet  a mít ho mimo provoz. Takže  pro mne Celeron stabilnější není ( aspoň si myslím) . Koncem roku si chci koupit další PC, a v každém případě to bude AMD, ale s deskou MicroStar K7T - Turbo.

Jenže tady se nebavíme o stabilitě procesoru (ten je většinou stabilní, ať je to Athlon, či Celeron), ale o stabilitě základní desky, či spíše chipsetu. Pokud máte desku PC chips s chipsetem Ali nebo SIS, tak vám to bude samozřejmě padat!

To je blbost. Procesor při dostatečném chlayení je téměř vždy stabilní, ať je to Intel nebo AMD. Mnohem více záleží na základní desce a kombinaci dalších komponentů. Já mám Celeron 433@540 a AMD K6 II 350 a oba jedou stabilne a v pohode a az na pomalu uhnívání Win jsem spokojen, ale ty Windowsy to dělají asi všude.

Cmeliku, sam sis odpovedel ve svem dotazu, vzdy budou nejaka pro a proti, takze predevsim pouzivej svuj selskej rozum a az potom se rid radama nekterych zdejsich chytraku, protoze za rady nic nedas, aspon tady ne, ale za tu sestavu vypalis slusnej balik kilokorun a ty co ti tu tak "dobre" radi se ti pak budou smat az sem napises ze sis koupil novou sestavu a nechodi ti to. Takze zhodnot si sve potreby a moznosti a podle toho se zachovej, k tomu abys dobre nakoupil nepotrebujes zas az tak hluboke znalosti v oblasti IT, koneckoncu podle toho co pises mas prehled docela slusnej. Preju ti at to vyjde.P.S. Ja jsem upgradoval z P233MMX na K62/500 vc novy desky s podporou ATA66 a FSB az 124MHz, coz samo neni zadnej zazrak, ale ja moc dobre vim proc jsem to udelal, tady se mi akorat vysmejou.