» Poradna » TV, audio a video

DV video do počítače.

Dodrý den, dcera natáčela na dv kameru Panasonic rodinné události a přinesla mi 20 kazetek s přáním zdigitalizovat. Na počítači nemám konektor k připojení IEEE1394 4 pinové šňůry. Pátral jsem, ale problém je v tom, že na základní desce nemám volný port k přidání karty, která by mi mohla pomoci. Ty se za celkem rozumný peníz nabízejí. Takže mám dotaz: Lze připojit kameru šňůrou s jedním konektorem FireWire 1394 4 pin a druhým koncem USB? Panasonic to prý podporuje. Měl jsem kdysi u předchozího počítače s XP externí čtečku karet, na které i ten pro mne potřebný konektor byl. Ta ale už není. Poradíte mi řešení jiné než obrátit se na firmu, která to dělá za 300Kč za hodinu? To bychom nezaplatili. Pátral jsem i na Bazoš, jestli někdo nenabízí něco již odloženého, ale bez úspěchu. Domnívám se, že nebudu sám koho ten problém zajímá. Ani v časopisu Computer se na to zatím nikdo neptal. Děkuji předem za odpověď bez výsměchu 84 letému sice technikovi, ale stále se učím. V. N.

Odpovědi na otázku

ne. firewire je něco jinýho než USB a žádnej jednoduchej kabel není. Dej to někomu stočit a nebo si sežeň starší počítač nebo NTB za pár korun kterej firewire bude mít (dřív to na NTB a některejch deskách dost bylo).

případně to z kamery nagrabovat přes AV výstup (video out), nějakou analogovou grabovací kartou (klidně na USB za pár stovek). Když nebude jiná možnost...

Tak jistě, digitální záznam grabovat přes analog, to tomu přidá na kvalitě.

Úplně nepřidá, ale na druhou stranu, zase ani moc neubere To DV jede jen v PAL rozlišení a to analog přenese celkem rozumně. Není to ideální, ale žádná tragická degradace kvality se tam už odehrávaat nebude. Stejně když to dostane do počítače, bude to muset překódovat do nějakého skladovatelného kodeku, protože ten originál bude hrozně objemný v nepoměru ke kvalitě.

je to naprostá blbost a kvalitě to ubere znatelně. Raději ať si koupí nějakej starej PC/notebook s firewire.

Zbytečné, ať tazatel prostě koupí to, co mu doporučil Jack v 25. 06. 2022 08:02, jednak nevěřím, že nemá volný PCIe slot a druhak, pokud skutečně nemá, tak holt jeden uvolní, videa zpracuje a pak do slotu vrátí to, co dočasně vyjmul. Udělal jsem to nemlich tak.

Nic ve zlém, Jacku, ale to nemáš z vlastní zkušenosti, ale z teorie. Já tu zkušenost mám a je to jako nebe a dudy.

já tu zkušenost mám taky a na domácí videa typu jsme na chatě a jsme na pláži v itálii je to naprosto dostačující - navíc... na ty záznamy se zpravidla už nikdo nikdo nepodívá.Byl to jen nápad jak to i udělat, ale nejlepší je samozřejmě dát to stočit někomu kdo to dělá - cena bude vždycky nižší než kdyby to amatér dělal doma sám a učil se to. Násobně vyšší investice financí i času.

Tak dát to někomu je u VHS určitě lepší, ale u DV formátu, kdy jde jen o zkopírování do PC, je to při výkonech dnešních počítačů zcela bezpředmětné.

Šňůra nestačí Potřebuješ FireWire "kartu", když ne do PCIe, tak do USB (externí).

externí karta 1394 na USB podle mě ani neexistuje. Firewire bylo ve svý době o dost rychlejší než USB a tak by to tenkrát moc nedávalo smysl.Dneska s USB3 už jo, ale to zase už nikoho nezajímá Firewire

Vypadá to, že externí USB řadič neexistuje.Jedině něco dočasně z PCIe vyndat a zastrčit tam tu PCIe FireWire kartu.

No, nevím. Nám vždycky stálo za to podobně natáčené rodinné události, které mají obvykle nevyčíslitelnou hodnotu, svěřit k digitalizaci profesionálům s patřičnou technikou a dlouholetými zkušenostmi.

To je zase příspěvek...tohle není žádná citlivá věc, kde by se dalo něco extra podělat. Něco jinýho by bylo restaurování a scanování starých fotografií/knih... co se rozpadají pokud se špatně vezmou do ruky a podobně...

Většinou si firma účtuje 1,-kč za minutu záznamu. V tvém případě by tě to tedy vyšlo na 1200,-kč (za předpokladu, že užíváš 60 min. Kazety)

Já se naopak domnívám, že (skoro) budeš sám, koho podobný problém zajímá. Tohle se svěřuje odborníkům. Zuby si taky určitě nespravuješ sám.

Pokud máš +/- soudobý počítač (a ne notebook), tak tam jistě máš sloty PCI-e a určitě je nemáš všechny obsazené. A i kdyby ano, tak aspoň jeden můžeš dočasně uvolnit a dát tam IEEE 1394 kartu, např.: https://www.suntech.cz/produkt/476076-digitus-3-...

Sežeň si v bazaru DVD Recorder Panasonic (vstup firewire má).Videa z kamery si do něj importuj, zedituj a vyexportuj na DVD RAM (stačí i DVD-R).Odsud už si ty (.mpg) soubory snadno stáhneš do PC...

jo to je ten nejjednodušší způsob

Sežeň si starší notebook/PC s firewire. Já jsem na to relativně nedávno používal nějakej starej Acer Travelmate notebook co má teď tak zbytkovou hodnotu 300kč. Pak jsem to přes adobe premiere nahrál (vylezou z toho .avi co mají cca 10GB/ hodina záznamu). Dále jsem tomu v Premiere dal odstranit prokládání (deinterlace) a pak vyexportoval jako .mp4 H264 asi s 5mbit datovým tokem. POZOR! Ačkoliv ta kamera nahrává 25fps, tak je to prokládaně (proto ten deinterlace). Výsledné video pak musíš vyexportovat 50fps, abys zachoval plynulost (kdybys vyexportoval jen 25, tak to bude trhané a přijdeš vlastně o půlku půlsnímků).Doporučuju si schovat i zdrojová videa (.avi). A smaozřejmě ty kazety taky nevyhazuj

Taky jsem to řešil a našel jsem člověka co mi to za pár korun převedl - akorát ta kvalita DV je proti dnešnímu FHD a 4K trochu horší :)