» Poradna » Ostatní

Důchodove spoření

Mám takovej dotaz.
Nedávno u mě bylo ženská z Kooperativy a nabízela mi produkt na duchodove pojisteni a protože je nějakým způsobem spojená s naší firmou tak tak mi nabídla následující:
Firma se rozhodla že nám bude přispívat na důchod částkou 500 Kč měsíčně na důchod nebo mi dá těch 500 do výplaty.
A ted nevím co je lepší. Jestli si udělat to spoření když tam budu mít 500 měsíčně + malé úroky (baba tvrdila garantovaných 2.5%) nebo nespořit nic a nechat si to pětikilo danit.
Co si o tom myslíte vy?

Odpovědi na otázku

Zalezi kolik ti je let :) Protoze vetsina nas mladych se duchodu ani nedozije.

Jsem ročník 1984

mi finanční poradce řekl, že tyhle věci se pro lidi mladší 30 let nevyplatí, protože jsou tam tak mizerný úroky, že i inflace je snad horší.

Takže jsem nakonce část volných financí přesunul do podílových listů (u ING). Časem bych prý (až se začne důchod blížit), peníze postupně přesunout do ještě konzervativnějších aktiv jako jsou třeba dluhopisy a případně jít i do penzijka. Ale momentálně prý peníze zhodnotím mnohem lépe jinde.

Samozřejmě, že nejvýnosnější by byly asi přímé obchody s akciemi, ale nemám na to hlavu a je to taky nejvíc rizikové.

jo, taky mám teď nějaké prachy na penzijku, ale jen dočasně - sice při zrušení zaplatím poplatek, ale propočítali jsme to tak, že se to i tak vyplatí - i oproti terminovaným vkladům atd.

Firma ti přispěje 500 stát ti taky něco přispěje (200 nebo 300?) takže když si budeš platit měsíčně 1000, tak máš okamžitý zisk 70% , to jinde nemáš. Co za rok naspoříš, tak po uplynutí roku si můžeš odečíst z daňového základu (asi do výše 12000) a to ti taky nějakou tisícovku hodí. Takže je to za daných podmínek ze začátku výhodné. Problém je , po mnoha letech, když máš naspořeny statisíce, tak relativní zisk už není větší než třeba z dluhopisů, nebo akcií a pak se vyplatí to zrušit (přijdeš při tom o státní příspěvek ale i tak se to vyplatí) a peníze investovat jinak. Takže je to výhodné, když tu tisícku můžeš na to dát ale jenom omezenou dobu

Já bych si zjistil, jak by to bylo, kdybych to chtěl vypovědět. Ta vaše firma je celkem solidní, když ten příspěvek nabízí i do výplaty. Ale pokud si vyberete ten důchodový fond a budete měnit zaměstnání, tak budete muset třeba těch 500 platit ze svého a může se vám hodit to zrušit a ty naspořené peníze vybrat. A tam mohou být problémy, první roky u podobných fondů nemusí být co vyplácet. Nevím, jak je to teď, ale jednu dobu pokud jsem si spořil na důchod, měl jsem slevu na daních s tím, že pokud bych to chtěl zrušit, bych ty daně musel zpětně doplatit (tedy alespoň myslím, pak to bylo zrušené, že ta částka od které to platilo byla navýšena nebo tak něco).

Na to jsem se ptal co se stane když změním zaměstnánía řekla mi že se dá pojištovně vědět a po dobu nezaměstnanosti se spoří 100 korun měsíčně ( ze svého ) a když nastopím někam jinam tak mohu požádat firmu o příspěvek. Prý se to tak dělá. Vybrat peníze mohu kdykoliv.

Vetsina slusnych nabidek umoznuje v pripade potreby nesporit nic. Prakticky overeno pred lety behem 12 mesicu ZVS.

Osobně se domnívám, že pokud bude budoucí trend takový jako teď, to znamená rok odpracujete a o dva vám zdvihnou hranici odchodu do důchodu jsou podobné starosti zbytečné ...
Jinými slovy to co vám "připlatí" stát, se za tu dobu stejně rozplyne v inflaci a tunelech a když budete mít hodně štěstí, tak Vám zbude alespoň to co jste do celé akce strčil sám. Tedy s nějakýma dotacema odkudkoli vůbec nepočítejte a aby to mělo nějaký smysl, tak si už teď spořte alespoň 3 - 4 tisíce měsíčně do strožoku, tam je to nejjistější ... dozajista nezískáte nic na úroku, ale stejně dozajista o nic nepřijdete, pak už záleží jen na Vás, kolik naspoříte a kdy se rozhodnete jít do předčasného důchodu ... starobního se totiž, až se Vás to bude týkat, nebudete mít šanci dožít

Mel by to nejak samostatne investovat*. Statu odvadi spoustu penez a uvidi z nich desetniky. Fondy jsou jen tercem znarodnovacich snah rozhazovacnych politiku. A konkretne to zde probirane sporeni je jen nedulezity doplnek (ono taky pri 500Kc mesicne...).

*Tim nemyslim recke nebo ceske statni dluhopisy, ani popularni Au.

Jasnéé, myslel jsem to s nadsázkou samozřejmě, je spousta věcí do kterých lze investovat a kupodivu se i dočkat nějakého viditelného finančního efektu, bohužel v dnešní celosvětově nepřehledné situaci, je velmi odvážné tvrdit že právě "tato" je ta pravá

Jako bývalý pojišťovák - pojišťovna je na pojištění, spořitelna na spoření a obchodní zástupce na to, aby si vydělal na výplatu. Až někdo najde bankovní produkt, kde je vyšší výnos než poplatky za vedení účtu, za výběr, za vklad, vyšší než inflace atd. a přitom jsou peníze k okamžité k dispozici, ať dá vědět. Zatím prachy domů do štrozoku a čekat, co bude ! (Taky jsou dobrý Švýcary, ale až tak od 1 000 000 $ výš.)

Neprehlednete, ze zadny ucet u penzijniho fondu (narozdil od bank) neni pojosten proti bankrotu fondu. Byl by opravdu zazrak kdyby do 40let postupne vsechny neskoncili.

No, jenže na rozdíl od bank, maj fondy jasně řečeno, že nesmí jít do hazardních operací. Takže zatím je to pojištěno zákonem ...

.... který naprosto vůbec nespecifikuje termín "hazardní" operace, takže není pojištěno samozřejmě vůbec nic ....

Tak zrovna u toho penzijního fondu je máš okamžitě k dispozici když to zrušíš (podobně u některého životního pojištění)

To byla reakce na fribble (proč tu ještě nejsou ty svislé čáry?)

Pokud by to ovšem nechtělo zrušit moc lidí najednou..

Kdybys všichni zohledňovali tuhle alternativu, tak by nikdy nevznikla žádná finanční instituce

Jenže současné instituce jsou trošíčku přebujelé. U živého organismu se takovému stavu říká zhoubné bujení neboli tumor...

Nějak se v tom celém strácím.
Co moje otázka?

To uz neni diskuse o Vasi otazce. na tu bylo davno odpovezeno, ze urcite to dotovane sporeni. K tomu neni vic co dodat.

Na tumoru se jednoznačně shodneme, jen bych dodal že je maligní a konkrétně tento neléčitelný .... globálně vzato, svět jde do pr*ele a myslet sociálně do budoucna, byť i ve vztahu k sobě samému, je celkem Sysyphovská práce ...

Okamžitě ne, výpovědní lhůta je měsíc a za zrušení se platí poplatek (ČS). A podle toho, co Kradousek chystá, bude v budoucnu penzijní spoření nevypověditelné, t. j. pokud ho jednou uzavřeš, budeš do něj muset cpát peníze, dokud neodejdeš do důchodu (?) nebo neexneš. Když ti potom naspořenou částku fond vyplatí, vyjde ti to tak na měsíc běžného živobytí, díky inflaci a zdražování; pokud budeš mít kliku a fond nezkrachuje, což je v zemi, kde se podařilo potopit i Sazku, velmi pravděpodobné.

Pro jakékoli podomní prodavače čehokoli mám jen jednu odpověď: Absolutní nezájem! A zabouchnutí dveří! Jakmile jim dáte šanci se rozjet, jste ztracení.