» Poradna » Programy

DualBoot XP, Ubuntu

Dobrý den, mám nainstalovaný WIN XP a WIN 7(Win XP nainstalován jako první...) Každý na odděleném HDD(XP - 320GB , SeVeN - 500GB), nyní bych chtěl místo Win 7 nainstalovat Ubuntu(Nebo jinou Linuxovou distribuci, kterou si vyberu...), neni to nic co bych nezvládl, ale píši sem proto, že chci mít jistotu, aby mi instalace Linuxu přepsala BootMGR WIN7, a XP zůstalo 100% zachováno. Stručně rečeno:

Mám při bootování na výběr:
WINDOWS XP
WINDOWS 7

Takto chci aby to bylo po instalaci Linuxu:
WINDOWS XP(Zůstane tak jak byl.)(HDD - 320GB
LINUX "Nějaká distribuce"(Přepíše WIN 7, nepoškodí XP)(HDD 2 - 500GB)

Doufám, že poradíte jak to "bezpečně provést."

Moje teorie:
Myslím si, že pokud byl WIN 7 nainstalován až jako 2 OS a nainstaluji čistou instalaci Linuxu(Nejlépe Ubuntu, openSUSE nebo Debian), měl by se přepsat v boot sektor W7 a XP-BOOTSEKTOR by měl být zachován.

Doufám, že my pomůžete, nebo mě nějak opravíte v mích tvrzeních

Odpovědi na otázku

Linux, na rozdíl od XP (s W7 jsem to ještě nezkoušel), neznepřístupňuje ostatní non-Win OS. Vytvoří ti GRUB a bude to fungovat prakticky stejně jako při nyní.

Zajímavé, počkám ještě na další odpovědi, pak se do toho pustím :D

Jen aby ses v sobotu večer dočkal :)

Ja to tak jednu chvili mel - Win 7 na jednom HDD a Ubuntu na druhem HDD. Pri instalaci Ubuntu jsem musel zvolit moznost upresnit rucne, kde jsem si mohl primo vybrat kam se GRUB ma nainstalovat. Puvodni zavadec z Win 7 byl nedotceny. V BIOSu stacilo nastavit bootovani na HDD s Ubuntu.

Dikes za info, ale ja chci aby zustal zachovan XP ne SeVeN, ale nejspis to bude podobne, nemeli by jste nekdo nejaky podrobnejsi navod? Predem dikes....

Nejlepe by bylo aby se pri instalaci Linuxu, zformatoval ten disk s W7, na ten aby se Linux nainstaloval a pote pri startu aby se dalo vybrat mezi XP a Ubuntu.

Instalaci Ubuntu zvládne i slepice, pokud kolem enteru nasypeš zrní.

Není se čeho bát, při instalaci ti Ubuntu detekuje jinej OS a zeptá se, jesli ho chceš zachovat. Vytvoří ti pak GRUB a máš hotovo. Nezapomeň, že Ubuntu potřebuje 2 oddíly - na ext3 a swap.

Ja zas takovej IT noob nejsem, instalaci jsem delal mnohokrat jak Woken tak Ubuntu, jenze jeste nikdy jsem nedelal instal, kde bych jiz 2 OS mel a chtel to nainstalovat tak jak popisuju, chtel jsem mit jen jistotu, ze se mi zachova XP....Ale Dikes za tipy...

tak ono aj tych zrna je polovica oproti Windows 7
vid. benchmark
http://www.tuxradar.com/content/benchmarked-ubunt... ...

Pri Win XP a 7 je to stejne. Nabootuj Live system a pomoci Gparted si priprav HDD na instalaci.
Ja bych to mozna delal tak, ze bych HDD s XP odpojil, aby se nezobrazil. Nainstaloval bych Ubuntu, pripojil HDD s XP a do terminalu napsal "sudo update-grub", kde se prohledaji vsechny partition a se systemem se zanamenaji do vyberu.

Dekuji vsem, vse sem si zapsal, jeste me napadlo, jestli by nebylo teoreticky mozne udelat Triple Boot, myslim to takhle nechat XP i 7, HDD se 7 rozdelit na 3 casti (300GB - W7, 180GB - Linux, 30 GB - Linux[SWAP]) Pak odpojit XP nanstalovat Linux do partition na Linux, pripojit XP a v Bash zadat Update- Grup, bylo by to mozne?

Je to mozne, muzes mit i 6 systemu pokud mas dostatek mista na HDD. Jenom upozornuju, ze Win 7 vadi GRUB pri instalaci/reinstalaci a to i kdyz je na jinem HDD. Proto je lepsi instalovat Win a Linux oddelene kazdy na jiny HDD, aby se mohl HDD s Linuxem docasne odpojit a nainstalovat/reinstalovat Win. Fungovat to bude vse i na jednom HDD, ale kdyz padne Win budou problemy (viz odkaz)

http://goo.gl/aJHm8...
Disk 0 Oblast 1 - Ubuntu
Disk 1 Oblast 1 - vybrana partition pro instalaci Win 7 (nejde dal protoze nasel na jinem HDD GRUB)

Super, diky za info, toto se hodi vedet, pustim se do toho, jen co sezenu Externi Hdd, na zalohu dat.

Udelam to takto:
Reinstaluji W7(Vytvorim si obraz disku, pote v pripade potreby obnovim), vytvorim 2 NTFS partitions na linux a swap, nainstaluji Linux, a pak by melo jit v Grubu vybrat mezi Ubuntu, XP a 7..

Při instalaci Linuxu se ti zobrazí disk(disky) a jejich stávající obsazení a návrh, jak v instalaci pokračovat. Takže zadáš ruční nastavení, oddíl s Win 7 smažeš a na jeho místě vytvoříš minimálně dva Linuxové oddíly (kořenový adresář a swap, můžeš udělat i třetí pro data) Vše ostatní, včetně vytvoření zaváděče pak už proběhne automaticky.

Super. to je ok, koneckonců heslo LINUXu je "SVOBODA". Tk to je OK. =)

mimochodem, těch 30GB swap, co tady je o pár řádek výš, je zbytečný plýtvání místem, mám swap 1GB (3GB ram) a zatím jsem se dostal na maximálně 15% využití

bud v pohode, po unstalaci ubuntu budes mit na vyber z drive nainstalovanych systemu, pevne disky s ostatnimi systemy nemusis pri instalaci odpojovat (jedine ze by ses fakt bal, ze si premazes treba ixpecka)

Pokud se preci jen neco nepovede a nabidka bootovani po zapnuti kompu nebude tak, jak si prejes, da se to upravit dokonce i klikaci cestou.

swap davej max tak velkej, jak velkou mas ram, vic je plytvani mistem
pri instalaci nech nech defaultni souborovy system (ext4), nedavej ext3, ext4 je podstatne rychlejsi

Thx za info, odpojim si disk s XP, a nainstaluju, bud Ubuntu nebo Mandrivu...