» Poradna » Windows (a jiné OS)

DUALBOOT W10 a mint - problém s instalací

Chci nainstalovat w10 a mint do dualbootu. Postupuji podle návodů na internetu:1. Nainstaloval jsem windows a při instalaci nechal 40 GB disku nezformátovaného.2. ISO s linuxem jsem nahrál na bootovací flash disk a restratoval pc.3. Nabootoval jsem z flash disku.4. Spusil jsem instalaci5. Doklikal jsem se až k vybírání disku. A najednou problém...Použil bych možnost "Nainstalovat vedle Windows". Jenže ta tam vůbec není. Tak zvolím možnost "Něco jiného" a to mi ukáže jakoby byl disk celý prázdný (o oddílu s windows to vůbec neví). Jak tomu mám vysvětlit, že tam ten oddíl s windows je a že ho tam chci nechat??? (mám tušení, že kdybych klikl na pokračovat, tak mi celý disk zformátuje.)Díky moc

Odpovědi na otázku

Protože máš (zřejmě) na PC UEFI bios, musíš si instalační flešku připravit pro UEFI.Použij https://rufus.akeo.ie/ Jako schéma oddílu vyber GPT pro UEFI počítač.

Ano na pc mám UEFI bios a flešku jsem přes rufus připravil. (Bez toho to z ní vůbec nenabootuje). Problém ale je, že když v instalaci dojdu k výběru oddílu, tak to napíše "Na tomto počítači nebyly nalezeny žádné systémy" (nebo tak něco, není to přesná citace) a tak to ani nenabídne možnost instalovat vedle windows ale jen možnost nainstalovat to na celej disk (a bojím se, že mi to smaže windows)

Nemáš tu flešku připravenou pro GPT disk..

Nabootuj do live režimu (místo nainstalovat vyber "vyzkoušet").Spusť GParted a na ten disk se podívej. Můžeš si tam rovnou vytvořit oddíly pro linux.Pak nabootuj znova a do těch oddílů si to nainstaluj.

Nabootoval jsem do live rezimu.Spustil jsem GParted a ten taky windows nevidi. Pritom "linuxacky pruzkumnik" s tim nema zadny problem.Screenshot:http://jyxo.info/uploads/A0/a0faaf7935776c...

Bohužel musím trvat na tom, že příčina je UEFI vs LEGACY & MBR vs GPT.Ujasni si pojmy, zjisti co tam vlastně máš (jak byly Win. nainstalovány) a tomu přizpůsob instalaci. Pak se dílo podaří.

Další příčina může být ta, že ve Win NEMÁŠ VYPNUTÝ FAST BOOT.Oddíl s Win není vypnutý ale pouze hibernovaný a jako takový není přístupný.Vypni Secure boot.

Jsem si dost jistej, ze jo...