» Poradna » Windows (a jiné OS)

Dualboot Fedory a Manjara

Zdravím,mám ve svém počítači několik operačních systémů. Konkrétněji Manjaro Linux, Windows 11, Windows 7 a nyní nově i Fedoru 36. Právě u posledního vyjmenovaného systému však narážím na poměrně závažný problém. Systém je sice po spuštění příkazu update-grub v Manjaru detekován, ale následně se v nabídce GRUBu nezobrazí. GRUB Fedory pak nedokáže spustit Manjaro. Našla by se nějaká dobrá duše, která by mi s tímto problémem pomohla? Předem děkuji.Zde ještě uvádím, jaké disky v počítači mám a jaké systémy se na nich nachází:https://ctrlv.cz/T8mChttps://ctrlv.cz/v0Gi

Odpovědi na otázku

Nainstaluj si grub-customizer a zkus z něj ten grub opravit. Mimochodem máš tam pěkný guláš. Ani se nedivím, že s tím má ten grub problém.

a co pod tím linuxem děláš že to nemůže běžet ve virtualizaci ? Drbeš se s nesmyslama..

Neeeee, do virtualky patri bazmek z Redmondu!

Děkuji za názor a zdůrazňuji, že můj dotaz nezněl "Má smysl používat Linux?" ale "Jak opravit určitou komponentu v Linuxu". Pokud tedy nevíte, jak odpovědět na mou skutečnou otázku, raději nepište nic.

No ono nekdy se nabizi jine reseni a muze byt i lepsi. takze trosku prrr s temi soudy. Mit ale opravdu na jedne lokalni masine 4 OS neni moc dobre. protoze prepinani mezi nimi nejde. musi se ukoncit.Ale abych nekecal, ja jsem mel dobre zkusenosti https://www.geckoandfly.com/32417/dual-boot-windows-l... zkus nektery SW z techto, s tim by nemel byt problem tam mit i vice OS

skutečnou odpověď na tvojí nesmyslnou otázku jsem ti dal.

Asi by bylo vhodné, kdybyste někam (třeba na pastebin.com) vložil Váš grub.cfg, najdete ho v /boot/grub. Jinak můžu jen hádat:Detecting other operating systemsTo have grub-mkconfig search for other installed systems and automatically add them to the menu, install the os-prober package and mount the partitions from which the other systems boot. Then re-run grub-mkconfig. If you get the following output: Warning: os-prober will not be executed to detect other bootable partitions then edit /etc/default/grub and add/uncomment:GRUB_DISABLE_OS_PROBER=falseThen try again.https://wiki.archlinux.org/title/GRUB

Zde nahrávám obsah souboru grub.cfg: https://pastebin.com/b3cpwwHK

Zvláštní, fedora se tam vůbec nepropsala, pokud chcete rychlé řešení, přidejte tam ručně nové menuentry, které bude odkazovat na tu fedoru (stačí zkopírovat existující menuentry pro manjaro, změnit název, název souboru toho vmlinuz..., initrd... a UUID tam dejte toho oddílu, na kterém je fedora). Pokud ale potom znovu spustíte grub-mkconfig, tak to smažete. Spíš bych zkusil vyřešit ten problém, proč se tam fedora nepropíše, mohl byste sem hodit výstup příkazu "sudo grub-mkconfig /boot/grub/grub.cfg" spuštěného v manjaru.

Hele, jaký má smysl mít nativní multiboot víc linuxů? Sám mám pracovní OS, do kterého nerýpu a vývojové věci dělám ve VM běžících ve Virtualboxu - něco zk*rvím, tak smažu VM mašinu a začnu znovu ze zálohy, aniž bych si rozdrbal nativní OS.

Mám podobný problém. Pokud se podíváš na grub.cfg soubor zjistíš, že problém je pravděpodobně v odlišném řazení disků. Bohužel automatické řešení neznám. Řeším ručně pomocí individuální konfigurace v souboru /etc/grub.d/40_custom. Zkopíruj tam nastavení spuštění z grub.cfg druhého Linuxu a zavádění Windows. Potom vypni automatickou detekci druhých operačních systému pomocí nastavení grub_disable_os_prober.

Podla mna to robi to btrfs tiež to mam tak urobene detekciu mam povolenu len som znižil 40_custom na 15_custom až je to vyššie v tabulke grub.Mam arcolinux vychadza z archlinux a viac jak rok mi to funguje bez problemov.

Po několika pokusech o nápravu jsem se rozodl, že Fedoru z disku prozatím smažu a řešení budu hledat ve virutálním počítači. Dnes večer se pokusím oznámit výsledky.

preinštaluj fedoru a pri inštalacii zvol suborovy system ext4 na / root .Fedoru nejak nepoznam neviem čo to urobi.

Toto řešení pomohlo. Fedoru jsem ve virtuálním počítači nainstaloval na oddíl se systémem ext4, v Manjaru pak spustil sudo update-grub a vše funguje bez problému. Níže přikládám výsledek. Všem děkuji za pomoc!https://ctrlv.cz/QcI3