» Poradna » Windows (a jiné OS)

Dual boot

Dobrý den,chtěl bych poradit ohledně nefunkčního Dual bootu v mém ntb.Pořídil jsem si 250GB SSD a rád bych na něm provozoval 2 OS s tím, že bych si vždy při startu mohl vybrat, který OS spustit.Jako první jsem nainstaloval Windows 10 - partition 125GB, spuštění OK.Poté jsem vytvořil partition pro Linux - instalace OK, ale při spuštění ntb mi bootne pouze Win10, v msconfig mám v nabídce Boot pouze Win10, mohl by mi někdo poradit ?Děkuji

Odpovědi na otázku

Při instalaci linuxu si dal nainstalovat grub? Potom je nutné nastavit aby při bootu nastartoval, někdy je nutné ho v UEFI autorizovat, aby to vúbec šlo a potom ten grub přesunout na první pořadí při bootu. Potom by už neměl být problém spustit oba OS.

Dual boot je docela nepraktický, při přechodu z jednoho systému na druhý musím restartovat PC.Daleko efektnější je po instalaci Windows vytvořit virtuální PC a do něho druhý systém nainstalovat. Přepnutí na druhý systém je pak otázkou pár vteřin bez nutnosti restartu.

Dovětek: další výhodou je, že není třeba vytvářet samostatné svazky pro jednotlivé OS. Virtuální PC obsahující druhý OS je uložen jako jeden soubor ve složce profilu uživatele.

Mnohem chytřejší mi přijde virtualizovat Windows v Linuxu. Mnohem menší overhead a více funkcí.Navíc pokud si chci zahrát hry, stačí mi odebrat z Linuxu grafiku a udělat PCI Passthrough do Windows.Známý to tak provozuje už léta na notebooku. Ale stejně je to úchylárna, zvlášť, když teď máte linuxové API ve Widlích.

Tak já třeba virtualizuju wokna na linuxu proto, že v linuxu se mi pracuje 100x pohodlněji a to GUI si lépe přizpůsobím - u W10 evidentně spousta věcí bez nástrojů třetích stran už nastavit nejde.A windows-only softů co nejedou přes Wine mám pár, takže spustit si pro jejich občasné použití virtuálku není takový problém.

Taky mi přijde redmondský produkt v linuxu jako silně praktický - a neměnil bych!

Děkuji za radu, ale i přesto bych rád to, co jsem psal ;)

co přesně zač je ten linux? Jaká distribuce?Proběhla v pořádku instalace zavaděče GRUB?

Když vlezeš do bious, vidíš v sekci Boot override grub nebo něco co zní jako Linux, který jsi instaloval? Pokud jo, tak to vyber a potvrď, pak ti systém nabootuje do Linuxu.

Musíš ten Linux instalovat v režimu UEFI. A přizpůsobit tomu instalační flešku (Rufus).Jde hlavně o to, kam nainstaluješ zavaděč (grub).Musíš ho dát do EFI oddílu (který už tam máš od instalace Win.)Zásada při instalaci je zvolit ruční rozdělení disku (třetí možnost). Pokud zvolíš automatickou instalaci (="instalovat vedle windows"), skončíš tam co jsi teď.....Inspirovat se můžeš třeba zde https://linuxbsdos.com/2013/03/12/dual-boot-wind...

předpokládal bych, že moderní distribuce ví, kam mají GRUB nainstalovat a nemusí to manuálně řešit uživatel. Pokud teda tazatel nepoužil něco archaického a neinstaloval to napůl ručně.Např. u *buntu distribucí je nejsnazší nechat kus nealokovaného místa na disku a zvolit volbu "instalovat vedle Windows".

Jo, to možná platívalo v dobách Biosu/mbr instalace. Schválně navštiv nějaké linux fórum, uvidíš jak s tím (dualboot win+linux na nových PC) dneska každý "bojuje"...Protože 99% návodů na instalaci co se všude na netu válí je pro bios/mbrA kupodivu kloudný návod na instalaci uefi/gpt v podstatě neexistuje...Každý jenom "kliká" a pak se diví. Tazatel by mohl použít boot-repair-disk, ten by mu to mol opravit.

Instaloval jsem aktuální 64bit *buntu na několik PC s UEFI a problém s tím nebyl. Flash disk vyroben buď v nástroji Rufus nebo Etcher. Instalace "vedle Windows" jak jsem psal. Hlavní problémy bývají v kombinaci s W10, kde ty majoritní updaty W10 prý mají tendenci rozhrabat bootloader a pak to nefunguje.

Mám dva OS. Chcem aby sa spúšťal ako prvý Windows10