» Poradna » Windows (a jiné OS)

Dual boot W10 a Ubuntu, jak?

Dobrý den,potřebuji udělat dual boot na SSD disku, kde mám Windows 10 a k tomu chci mít druhý OS Ubuntu 20.Poradíte funkční návod jak na to?

Odpovědi na otázku

Vytvoris na disku novy oddiel a tam nainstalujes Ubuntu.

Ok, mám na disku 110GB nepřiřazeno. Do tohoto tedy instalovat Ubuntu? Není potřeba dále rozdělovat na swap atd.?

tohle neřeš a v Ubuntu dej vše do jednoho oddílu - je to tam i doporučený pro ty který neví co a jak. A to zjevně nevíš. Dělit je to dneska zbytečný, na doma tuplem.

Dělit zbytečný není, kdo pravidelně zálohuje, ví proč. Ale jelikož tazatel je očividně nezkušený, tak bude nejlepší, když to vše, přenechá na instalátorovi.

Dělit zbytečný není, kdo pravidelně zálohuje, ví proč.Jak to souvisi? Ja zalohuju inkrementalne a mam vychozi nastaveni v Ubuntu tj. /boot/efi + / (na kterem je swap soubor), ackoliv Fedora ma vychozi rozdeleni pres LVM vcetne swapu na LVM, preferuji to same co v Ubuntu. Na obou pouzivam Deja Dup. Jak se vyhybas duplikatum v zalohach?

nech to na instalátoru. On si to pořeší. Swap apod. už netřeba ručně nastavovat.

žádnej oddíl. Nech tam nealokované místo, instalátor linuxu ho "uvidí" a nabídne instalaci "vedle Windows".

https://itsfoss.com/install-ubuntu-dual-boot-... na disku vytvor v manualnim rozdeleni/boot 1gbswap dej 1/2 ram, neres souborove system/ neboly root [koren] tak 20-25gb, os neni zrave, mne bere 12gb/home dej co zbudesouborove system asi ext4zavadec [grub], dej primo na dane desk /dev/... , ne na oddil na nem

Pokud máš W10 v režimu UEFI/GPT, musíš instalovat též v UEFI, do volného místa a GRUB do EFI oddílu. Volné místo vytvoř předem zmenšením oddílu s W10, pokud už za ním nic není (jinak to je složitější).

+vypnout Secure boot, ktery mozna bude vyzadovat vytvorit heslo v BIOSu pro zmenu. Jadro muze Secure boot podporovat ale nektere potrebne ovladace hned ne., proto se nemusi zdarit ani prvni start.

Nezapomeň, pokud nemáš SSD, zdefragmentovat HDD.

Souhlas, na vyjasnění souvisu mezi UEFI/BIOS a GPT/msdos a dualbootu zde http://linuxos.sk/clanok/uefi-v-kocke-pre-bfu/

Tady je na toto téma skvělý článek: https://blog.jirivanek.eu/cs/2023/02/27/jak-zprovoz...