» Poradna » Počítačové sítě

DSL chybovost

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak to je s chybovostí CRC u VDSL. Občas mám problém se svižností internetu.Vše to asi začalo výměnou modemu Comtrend 3031 za Asus DSL-AC55U. Ten prvních několik měsíců (cca 4) chodil úplně bezvadně. Později se však na modemu začala objevovat chybovost CRC (FEC nevím - modem je neukazuje). Putoval tedy na reklamaci která byla uznána, a já dostal úplně nový modem. Ten však po zapojení projevoval stejné chyby. Zkusil jsem starší i novější firmware a furt nic. Po 24 hodinách CRC chyby rostli exponenciálně. Později i několik tisíce chyb za vteřinu. Zajímavé je že restart pomohl, a chybovost se projevovala pouze na DOWNStreamu. Na UPStreamu vždy 0 chyb. Následovala návštěva technika z CETINu který řekl, že linka je OK. Modem však byl zapůjčen i do úplně jiné lokality kde fungoval bez problému. Zkusil jsem si tedy zapůjčit modem od operátora, který zatím funguje ale stále mi to občas (hlavně večer) přijde takové "tupé", rychlost naměřím ale vše se seká, má pomalou reakci apod. V novém modemu je chybovost CRC na hodnotě nějakých 200 chyb (při 48 hodinách provozu) a 0 chyb FEC. Je to normální, nebo to mám řešit s operátorem dál? Kamarád, který je na stejný rDSLAM, a má cca 50 chyb CRC, ale za několik týdnů. Nutno také podotknout, že délka vedení k mému modemu je 650 metrů a u kamaráda cca 300m. Děkuji za jakékoliv rady.

Odpovědi na otázku

200 Err za 48 hod je nič. Wifi chybuje úplne kľudne aj 100 tisíc krát viac a nikto sa nesťažuje pokial nieje ping 200 ms a viac.

Ty CRC chyby nevznikaji kvuli vadnemu modemu, ale kvuli vlastnostem tel. linky. Pokud nevedou k problemum, nereste je.Pokud nejake problemy vznikaji, reste kvalitu linky s poskytovatelem DSL pripojeni. Ale budte pripraven na to, ze nekdy je reseni realne jedine - snizeni maximalni linkove rychlosti.A pro jistotu: Je uplne jedno, ke kteremu rDSLAMu/DSLAMu je kdo pripojen. Jde o vlastnosti Vasi tel. linky, tj. tech fyzickych dvou dratu od DSLAMu k Vam domu.