Druhý m.2 SSD do pracovní stanice

Ahoj všem, chtěl bych radu ohledně druhého M.2 SSD disku do pracovní stanice Z4 G4.Je to konfigurace s Intel I9 7900x.Problém je v tom, že tam má jen jeden M.2. slot a v tom je systémový disk.Chtěl bych na cache pro Adobre Premiere pro a Adobe After Effects koupitSamsunga 970 EVO. Kam ho ale teď zapojit. Uvažoval jsem o kartě do PCI 3.0 x4 slotu.Například toto: https://www.markit.eu/cz/cs/delock-pci-express-... jen mám obavu aby to fungovalo a aby ho to nějak nespomalovalo, protožepak bych si koupil asi klasické SSD do SATA.Máte někdo nějakou zkušenost?

Odpovědi na otázku

Zpomalovat to určitě nebude, samotný M2 je zmenšený pci express 4x, ta karta od delocku je akorát defakto redukce

To by ses divil, ale šuntovní redukce mohou.

Tyhle obyčejné redukce neutáhnou žravé disky - napájí ho 3,3 V ze slotu. Lepší jsou dražší jako JEYI SK9 Pro, které vyrábějí napájení z 12V větve: https://tinyurl.com/y5zbyfye (do ČR jej dováží Axagon s vysokohorskou přirážkou https://www.axago.cz/produkty/pcem2-dc)Podívej se do setupu (BIOSu) desky, zda podporuje bifurkaci linek, potom bys tam mohl osadit až 4 disky do jednoho slotu: https://www.newegg.com/Product/Product.aspx

Díky vše za odpověď. No 4 asi nikdy nebudu potřebovat, mne jde jen o to aby to neosekalo rychlost, koukal jsme, že ta deska má ale PCI x4 vyvedené z HPC ne z CPU, tak ještě uvažuji jestli nesehnat něco do X16 slotu ty by měly byt na CPU napíchnuté. Viz toto.: https://www.markit.eu/cz/cs/axagon-pcem2-s-pcie... Slot 1: PCI Express Gen3 x16 (from CPU)Slot 2: PCI Express Gen3 x4 (from PCH) with open-ended connector*Slot 3: Core i9-X configs: PCI Express Gen3 x16 (from CPU) Core i7-X configs: PCI Express Gen3 x16(mechanical) x8(electrical) (from CPU)Slot 4: PCI Express Gen3 x4 (from PCH) with open-ended connector*Slot 5: Core i9-X configs: PCI Express Gen3 x8 (from CPU) with open-ended connector* Core i7-X configs: PCI Express Gen3 x8 (mechanical-only, no data) with open-ended connector*

Jak vysoký je chladič na grafice - vejde se redukce do třetího slotu? Ten odkázaný adaptér je také pasivní bez další elektroniky spravující napájení. Potom dělá ještě Supermicro pro dva disky (včetně samostatného napájení), ale pro funkčnost obou disků musí mít deska bifurkacihttps://www.smicro.cz/supermicro-aoc-slg3-2m2-o...

jestli máš M.2 z PCH a 4x PCI slot taky, tak potom ty dvě SSD budou sdílet 4x linky. Tak to si potom asi moc nepomůžeš. Jak píšeš, řešení je SSD do slotu s linkama přímo z CPU.

Ty seš tatar? V které třídě ses naučil číst? Všechno už odpověděl:Slot 1: PCI Express Gen3 x16 (from CPU)Slot 2: PCI Express Gen3 x4 (from PCH)Slot 3: PCI Express Gen3 x16 (Core i9-X) / PCI Express Gen3 x8 (Core i7-X)Slot 4: PCI Express Gen3 x4 (from PCH)Slot 5: PCI Express Gen3 x8 (from CPU)Takže ve slotech 5 a 3 bude SSD zapojené do CPU. Pokud deska umožňuje bufirkaci, může do třetího slotu narvat rovnou 4x NVMe SSD (slovy ČTYŘI disky), protože má Core i9.Jediný problém pro výkon může znamenat velmi levný nekvalitní adaptér, u kterého bude docházet k přeslechům a disk se přepne do protokolu PCIe v2.0. Druhá možnost je žravý disk se spotřebou mimo specifikace PCIe, kdy nemusí stačit 3 A z 3,3 V (limit je 9,9 W), proto vyrábějí lepší adaptéry napětí pro disk z 12V větve (limit 12 V, 2,1 A = 25 W).

Pokud MB má dost PCIe linek (jakože asi ano), tak ta redukce x4 to zpomalovat nebude. SATA má jen 1 linku.

všechno navěšený "za chipset" bude mít úzký hrdlo na komunikace mezi chipsetem a CPU přes DMI 3.0, což je defacto 4x PCI linka

Ke stejnému účelu používám tuto redukci: https://www.czc.cz/i-tec-pci-e-2x-m-2-card-p... a naprosto bez problémů - disk jede svou maximální rychlostí.

Děkuji za odpověd, jaký disk prosím máte?