» Poradna » Ostatní

Drony, rady pro začátečníka

ahoj, přemýšlím nad koupí dronu na léto. Chci se zeptat, jsou nějaká omezení ohledně lítání??

Odpovědi na otázku

Ano, jsou a docela přísná. Hledej na Google "pravidla pro používání dronů"

Není dron jako dron. S problémy z oblasti počítačů a jiné digitální techniky dotaz příliš nesouvisí, ale provoz bezpilotních prostředků určuje letecký předpis L2 - Pravidla létání, Doplněk X - Bezpilotní systémy.

Pro případ, že by tě napadlo létat s kamerou, prostuduj si i Stanovisko ÚOOU č. 1/2013.

Ok a nějak stručně v kostce?? Nechce se mi to číst celý..

Celý to samozřejmě číst nemusíš. Důležitá je jen ta část o pokutě až pět miliónů korun za porušení předpisů.

Nestudoval jste náhodou v Plzni ? Tam taky byli zvyklí se nic neučit/ nečíst a rovnou jít pro diplom

https://cw.fel.cvut.cz/wiki/_media/courses/a0m36... Vždyť to má jen 6 stránek. Z toho na jedné je jen obrázek a na jedné tabulka...

Vnuk si pořídil malý dron,je nejaký předpis aby jej mohl používat?

Je to omezene, prostuduj si prislusne predpisy. A bude jeste vic, az nejaky blb terorista dron pouzije k atentatu, EU vymysli dalsi pravni predpis - to je jen otazka casu

Okey, řekněme že bych si chtěl koupit tento dron https://www.alza.cz/aee-toruk-ap9-bily-d39667... , je to pro osobní použití, i v tomto případě jsou teda tyto pravidla nutná dodržovat?

Drahy hochu, pokud jedes autem ktere osobne pouzivas, take musis dodrzovat zakony i pravidla silnicniho provozu. Totez plati i pro drony.

jde o věc která váží více jak 1kg a létá ve výšce až 500m - zkus si představit co se stane když to někomu žuchne třeba na hlavu. Kup si RC auto a máš klid, s tím někomu maximálně zlomíš nohu.

Má to automatický návrat? Pak se musíš registroval u účadu letectví.

Vzhledem k tomu, že to má funkci automatického návratu, spadá to do kategorie bezpilotních prostředků a tudíž pod ty nejpřísnější požadavky. Pokud to chceš použít pro osobní potřebu, tak se vyhýbej městům a obecně hustější zástavbě, velkým obloukem jakémukoliv letišti a nepokoušej se létat výše, než 100m nad terénem. Potom když tě nikdo nepráskne, můžeš si zalítat :)

Pokud se osobním použitím myslí vystavit ve vitríně nebo rozmlátit a vyhodit, tak ho nikde ohlašovat nemusíš.

Tak když to chceš vysvětlit stručně tak fajn. Nelítej u letišt, měst a poblíž bonzáků

Ser na pravidla... Drony jsou u hračky stejně jako vrtulniky pro decka... Už si viděl aby 10 lety kluk měl práva jako ty? Když netrestaji decka neuzou ani dospěle bylo by to omezovsni osobní svobody a kazdej noob právník to vi.... Maximálně se přijdeš pred komisi ta ti udělá tytyty a jedeš dal...

Ty jsi pořádnej debil... Doby, kdy se za drony nebo lasery dělalo "tytyty", už jsou právě kvůli debilům, co srali na pravidla a dělali s nimi bordel, dávno pryč. Dnes to "tytyty" má podobu soudu a v nejmenším případě podmíněný trest a pokuta jak prase.

Pokud vim tak omezeni provozu dronu se zavedla v USA ale ze by u nas o tom tede nevim... A pokud tomu tak je tak je na provozování dtonu nutná licence stejně jako na chytani ryb ci drzeni zbraně a pokud tomu tak neni.. Tak to u soudu mozna bude pozvanka ale to je tak vše...

Ach bože, nepiš prosimtě o něčem, o čem víš úplně kulové... Jsi deset let pozadu, předpisy o dronech jsou po několika incidentech u nás možná i přísnější, než v USA, což platí obecně o všech leteckých předpisech. Tak tady nezkoušej někoho navádět, aby je porušoval, protože by ho to mohlo přijít hodně draho. Když jsi blbec ty sám, tak si klidně s tou "hračkou" blbni. Možná se budeš divit, jak rychle o ni a nejen o ni přijdeš...

Úřad pro civilní letectví - to Vám nic neříká že?

ty seš pako - dejme tomu, že si pořídíš "hračku" na vysílání pirátského rádia a chvíli to budeš provozovat. Můžu tě ujistit, že výsledné "tytyty" bude mít v tom lepším případě pokutu 20 000 Kč a víc a to budeš ještě rád.

I pro osobní použití platí část pravidel, co je obecně pro všechny - např. bezletové zóny kolem letišť apod., limit výšky létání, nutnost létat na dohledovou vzdálenost, zákaz autonomního provozu...Omezené je určitě i létání nad městy, silnicemi apod. A pokud někomu dronem způsobíš zranění tak si to pěkně vyžereš bez ohledu na to, zda to byla tvoje blbost nebo technická chyba na dronu.Nečekej, že třeba budeš "amatérsky" natáčet za peníze - to je komerční provoz a musíš mít licenci na létání a spoustu dalších věcí.

Okey tak díky za vysvětlení :) tak si to ještě promyslim, mám souseda bonzáka.. tak ho nechci moc prudit..

Nedávno se někdo ptal, možná dokonce tady, co má dělat, že ho někdo prudí dronem co lítá nad jeho zahradou. Tak jsem mu poradil, aby si na střechu dal ceduli s nápisem "Nelítej, sestřelím" a párkrát namířil nějakou střelnou zbraní, stačila by atrapa a vystřelil - třeba jen z poplašňáku.

případně může "odněkud" přiletět kamínek http://www.zbrane-vzduchovky.cz/praky/praky-barnett/prak-...

noo :D jako zajímavej prak.. tim to musí bolet :D