» Poradna » Počítačové sítě

Drobné výpadky mostu Nanostation M5

Ahoj.Mám vytvořen most (bridge) na vzdálenost asi 200m stanicemi NanaStation M5 (to je AP) a NS Loco M5 (klient).Bohužel spojení není spolehlivé. Dochází u něj k drobným výpadkům které následně způsobují řadu problémů.Netuším co mám kde špatně nastaveno. Možná je to chyba HW, možná je něco špatně v konfiguraci.Výpadky jsou nahodilé, interval nepravidelný. Někdy se nic neděje půl dne, jindy to bývá horší.Mohl bych poprosit o radu co by se s tím mohlo dělat?Zde je mé nastavení stanic:http://kema1962.rajce.idnes.cz/Nanostation_M5_-_nastaveni/http://kema1962.rajce.idnes.cz/Nanostation_M5_loco_-_nas... Děkuji za každou rozumnou radu.

Odpovědi na otázku

Jestli vidím dobře, máš tam nastavený vysílací výkon na minimum? Dal bych max. A pak bych šířku pásma zkusil ze 40 na 20MHz (pokud to vůbec u 5 GHz lze).

A u klienta máš výkon na střed. Jinak tam snad žádná chyba není. Takže bych u obou částí nastavil maximální výkon a šířku pásma na 20MHz a sledovat, co to bude dělat.

To je rada!Na 200m je třeba maximální vysílací výkon, to je jasné, jinak to nebude fungovat vůbec.

Signály jsou OK, držte je mezi (-70) - (-50).Výkon rozhodně nezvyšujte, spíš najděte toho, kdo vám to ruší...

Ja by som povedal, ze ta nieco rusi. Vyskusaj preladit na iny kanal.Neviem ako to ma NS, ale 11n Atherosy maju NoiseFloor bez rusenia -111dBm. Pri beznej prevadzke v interieri byva NoiseFloor okolo hodnoty -104dBm, kvoli ruseniam zapricinenych odrazmi signalu od okolitych predmetov. Ty mas NoiseFloor na hodnote -89dBm co by napovedalo, ze na kanali este nieco vysiela a to nieco mozu byt najskor stanice vysielajuce podla normy 802.11, ktore AirMax vysielanie nerozpoznavaju, tudiz ani na neho nemozu reagovat spravne (vysielaju aj vtedy ked vysiela AirMax).

Nevíte kde se v tom AirOS zapíná System log?Možná by to pomohlo při hledání problému.

Napřed začni s tím co jsem napsal, nastav výkon u obou částí naplno a šířku pásma nastav napevno na 20MHz. Je velmi pravděpodobné, že to pak už bude OK. Jinak v logu to nejspíš nepoznáš, uvidíš tam maximálně ztrátu spojení, ale z toho nevyčteš, co ji způsobilo.

Tak jsem šířku kanálu nastavil na 20MHz, pak jsem zvýšil sílu signálu na 9 dBm a ještě jsem dal frekvenci na Automaticky.Uvidím co se bude dít.

Frevenci, to jako kanal? To nedelej, nastav na obou stejnou, na automat se zvysoka...

Automatická frekvence rozhodně ne. Proskenuj si pásmo a nastav napevno nejméně zarušený kanál. Jinak moc nechápu, proč vůbec snižovals ten výkon a ještě k tomu na každé straně na jinou úroveň? 200m vzdálenost není úplně málo a když se potýkáš s výpadky, tak asi první co každého napadne, je nedostatečný výkon. Tak dej potom

... vědět, co to udělalo. Skoro bych se ale vsadil, že to bude OK.

Ten vysílací výkon jsem nenastavoval já.Zvolil jsem jen region a vzdálenost. Ostatní se nastavuje automaticky.Zatím se to drží dobře .................Uvidím jak v průběhu dne až se zvýší aktivita okolních stanic.Je jich tu požehnaně.

To preco ma nastaveny rozny vykon moze suviset s tym, ze v smere uplink chodi vacsinou len ACK a ten je nastaveny vo firmware tak, ze to chodi na nizkej rychlosti 24Mbps, alebo dokonca na zakladnej rychlosti 6Mbps. Takato rychlost nepotrebuje vysoke SNR a tym padom staci aj mensi vykon.Moje dlhodobe meranie napriklad ukazuje, ze na 250m staci vykon stanice -7dBm pre uplink rychlost 11Mbps/CCK/2.4GHz a stredne silne rusenie.

Ahoj.Tak od té doby co jsem přenastavil stanici na šířku pásma 20 MHz je klid.Akorát nefunguje Automatické nastavovaní frekvence, protože se klidně přepne do nepovolených hodnot, takže jsem musel nastavit na pevnou godnotu.Ale je možné že toto řeší nabídka Frequency List.