» Poradna » Ostatní

DPH Aliexpress

Dobrý den, zakoupila jsem zboží z Aliexpresu v hodnotě přesahující 22 eur. Zásilka mi však dorazila. Mám nějak řešit zaplacení DPH? Nevím, jakou částku bych měla přesně zaplatit a ani komu. Nerada bych měla pak nějaké problémy.děkuji //Smazán troll "Korong" (=starý známý "Joachym"/"host", v poslední době třeba jako "Rouška" nebo "Olympie".//

Odpovědi na otázku

Neřešte to. Pokud by to bylo zásadní, DPH by vám celní správa vyměřila sama při proclení. Pokud už vám zboží dorazilo, je to v pořádku.

V poradku to samozrejme neni , je to okradani statu, coz je asi nejtezsi zlocin. A jeho verejne schvalovani (RomanL) je trestne.Ale ano, realne existuje urcita seda zona, kdy to nikdo neresi resp. nechava to na tvem svedomi.MP

Pletete si pojmy s dojmy. Raději toho nechte, už jste se ztrapnil dost.

Proboha, co to meleš za nesmysly? Nákupy z zemí mimo EU se k zákazníkovi nemohou dostat aniž by prošly celním řízením. A pokud Celní správa uznala, že se na zboží vztahuje výjimka, kdy drobné nákupy do 22€ nepodléhají výběru DPH ani cla, pak zboží propustila k doručení. Tím vše končí.

Obavam se, ze prehlednuti/pochybeni celni spravy nesprostuje od povinnosti zaplatit DPH.MP

Vážně? Tak to doufám, že pokud někde na silnici přehlédnete omezenou rychlost a překročíte ji, tak že hned druhý den jdete na služebnu VB (nebo podle zkratky na služebnu MP) zaplatit pokutu. Víte co, ty vaše smyšlené obavy si raději nechte sám pro sebe, a neobtěžujte s nimi ostatní.

Zásah do černého!

To se obáváš mylně. Platilo by to u firmy/podnikatele, ne soukromé osoby. Tam je za vybrání daně/cla zodpovědná celní správa.

Míte pravdu de jure a máte pravdu, že i z pohledu vlády jde o nejtěžší zločin, ale prakticky ( i relativně k morálním hodnotám) bylo krádeži zabráněno, tím že stát neokradl tazatele...

To je zase blábol... To je ale chyba celníků, že zboží s hodnotou přes 22€ pustili bez proclení. Příjemkyně jako soukromá osoba nemá žádnou povinnost podávat nějaké celní deklarace, oprávněně očekává, že pokud celníci propustili zboží do volného oběhu v EU, tak že je po formální stránce vše v pořádku.

Když pojedeš autem měřeným úsekem a překročíš rychlost, přičemž tě policie nezastaví a ani nedostaneš žádnou pokutu poštou... budeš se domáhat zaplacení?Zásilka prošla celním řízením. Celníci z nějakého důvodu vyhodnotili, že není potřeba DPH doplácet. Pokud by se jim zásilka nezdála, tak by tě vyzvali k součinosti (doložit platbu za zboží). Zásilka by ti pak přišla s dobírkou. Jelikož ti nic takového nepřišlo, tak je to vyřízené a nic sama dál řešit nemusíš.

Blbe prirovnani. Lepe: Kdyz vyskladas v obchode zbozi poctive na pas, ale prodavacka nenapipne nejakou polozku, a ty si toho vsimnes, co udelas? Upozornis ji na to a napravis JEJI chybu, nebo si v duchu zajasas, jak jsi usetril a odejdes s cistym svedomim dom? A prosim netahejem k tomu osobni (ne) sympatie k prodavackam, celnikum, obchodnim retezcum ci statnimu hospodareni. V obchode to bude chybet pri inventure. Ve state to bude chybe v rozpoctu.MPP.S. V historii je znam jeden clovek, ktery mel aspon trochu rad celniky. Nejaky Jezis mel rad nejakeho Matouse. Ale mozna je to jen mytus a neni znam ANI JEDEN TAKOVY CLOVEK :)

Věříte tomu, že to té prodavačce VŽDYCKY řeknu? Protože to jde z JEJÍCH peněz. A těch já si vážím. A hrozně se mi líbí, jaký máte přehled o tom, co bude chybět v rozpočtu. Dotace berete?

Dotace možná nebere, ale hádat se bude do krve i když už nejspíš ví, jakou pitomost se tu snaží obhájit...

To je vážně snůška nesmyslů, včetně tvého přirovnání. Soukromá osoba nemá povinnost podávat nějaké celní prohlášení, dokonce snad ani nemá jak. Za vyměření daně je zodpovědná celní správa. Srovnání s krádeží v obchodě je nesmyslné, tam i soukromá osoba ví, že má povinnost veškeré zboží na pásu zaplatit.

Hele, beru to tak, že celním řízením to prošlo a DPH nevyměřili. Proč do toho ještě rýpat? Teda pokud nejsi firma a nemáš to do účetnictví.

Je to tak. Pokud to prošlo může být že usoudili že se tím prostě nebudou zabývat (zvlášť teď). Ono rozjíždět celou tu mašinérii pro pár euro na DPH u jedný zásilky jaksi nedává moc smysl (náklady na řizení jsou vyšší než vybraná částka - a to i na straně státu)Na jedný straně státu unikají daně za stovky milionů a na druhý straně by se měl vozit po někom kdo si objedná věc za 50EUR že nedoplatil DPH ?? Úlet.

Mne prozmenu okradl stat prostrednictvim Ceske posty statniho podniku, ktera mi prokazatelne zasantrocila zasilku z ciny v hodnote 10.99 dolaru a protoze to byla obycejna zasilka, tak se mi "vysmali".Proslo to celnici, ta duvod k doplaceni DPH nenasla, tak at si n*s*r*u!

jo me se tohle stalo u mensich zasilek uz nekolikrat (za 10-20USD). Prokazatelne se to pohybovalo uz v oblasti cesky posty, ale nikdy se to nenaslo (ani nevratilo odesilateli).Nekomu na tridirne se proste asi libil ten obsah, tak si to proste nechal (a tam nekde maji cernou diru kam obcas balicky padaji)

Nakupuji v Číně drobnosti (hlavně elektronické součástky) často a ztrácí se mi cca 10% zásilek. A téměř vždy cesta balíčku končí "výstup z vyměňovací pošty" v aplikaci Track&Trace České pošty... Oficiální odpověď na snahu doprátrat se čehokoli byla - cituji - "něco je asi špatně". A tím veškerá komunikace skončila.

jo něco špatně asi bude. Pokud tam není černá díra pod třídícím pásem, tak to prostě kradou špatně placení zaměstnanci. Jiná možnost reálně ani nemůže nastat.

Je potreba najit kompromisni cenu / dodavatele, aby to jeste bylo bez DPH, ale uz to nebyl non-trackable balicek, co narve CPost do schranky, ale sledovatelny balicek do zasilkovny.Ne ze bych se chtel zastavat CP, ale tech zasilek jsou kvanta a z Vladou a Stranou dotovane dopravy vidi posta asi tak jednu fenu.MP

Já nakupuji z Číny už snad víc jak 10 let, včetně drobností, bez sledování zásilky a nepamatuji snad ani jednou, že by něco nedorazilo. Už kolikrát jsem si říkal, že to už nepřijde, ale dorazilo to i sna po 3 měsících. Fakt nevím o jediné věci, která by nepřišla. Z toho by plynulo, že ta "chyba" nebude na centrální poště, kam zásilky z ciziny chodí, ale na poště místní, která vám přímo ty zásilky dodává. Máte tam nějakou straku, která si takhle dělá radost a ví, že ty zásilky nejsou evidované, takže smůla. Asi by nebylo od věci, kdyby Česká pošta stražila občas vějičku, na kterou by se ti zloději nachytali.

Trestní zákoníkČÁST DRUHÁHLAVA VIDíl 2§ 240 Zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby(1) Kdo ve větším rozsahu zkrátí daň, clo, pojistné na sociální zabezpečení, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, pojistné na úrazové pojištění, pojistné na zdravotní pojištění, poplatek nebo jinou podobnou povinnou platbu anebo vyláká výhodu na některé z těchto povinných plateb, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti.(2) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nejméně se dvěma osobami,b) poruší-li k usnadnění takového činu úřední uzávěru, neboc) spáchá-li takový čin ve značném rozsahu.(3) Odnětím svobody na pět až deset let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 ve velkém rozsahu.Ano, zde se rozhodne nejedna o vetsi rozsah, na druhou stranu zde v poradne je spousta "radcu", takze pozor na 2a ...MP

ta rouška v tom vedru dost leze na mozek co ?

Zklamal jsi mne. Od kolegy akademika bych cekal vecnou argumentaci, a ne argumenty ad hominem :(Myslel jsem, ze mas na vic, nez bagatelizaci / schvalovani trestneho cinu.MP

Dejte si studenou sprchu, třeba to pomůže.

Myslím že dotaz jste položil vy abyste na něj mohl odpovídat. Zjevně rád řešíte věci, které svým vyřešením stojí mnohem více peněz než se ve výsledku vybere. Asi tak jako když máte rok daňovou kontrolu a doměří vám 2 stovky.Nejste vy náhodou zaměstnán u nějaké státní organizace? Tipoval bych vás na nějakou debilni pozici, kde děláte lidem jenom problémy.

Jděte s tím za právníkem, a schválně, co vám na to řekne. Ale hlavně si řekne o peníze, tak si předem připravte šrajtofli. Pak nám sem můžete hodit jeho odborný názor, a ne nějaké vaše pofidérní domněnky a citace paragrafů z trestního zákona, se kterým to mimochodem nemá zhola nic společného.

Aplikování zákonů v praxi ti moc nejde. Hned v první větě odstavce 1 máš napsáno na koho se tento § vztahuje. Připadá ti neodvedené DPH z balíčku z Číny v hodnotě několika EUR jako krácení daně ve větším rozsahu?

Prosim cti pecliveji, idealne od konce. Pak si usetris opakovani toho, co jsem jiz napsal.MP

No ta poslední věta už je takové žonglování se zákonem, že ji radši nebudu komentovat, abych neurazil...

Ale neprecetl sis ji, ze ne, a ted hledas nejaky zastupny argument, abys to zamluvil :(Nejsem pravnik, nemam rad byrokracii, nektere zakony nechapu a netvrdim, ze je vzdy dodrzuji. Ale zakon hovori jasne a nabadat k jeho o*ebavani na verejnem diskusnim foru mi prijde jako ciry nerozum. MP

Hm, tak nejenže jste právní expert na trestní právo, vy jste navíc ještě věštec a telepat, když tak dobře víte, co si kdo přečetl, a co ne. Už té legrace prosím vás nechte už jste ze sebe fakt udělal dokonalého šaška. Už jste byl u toho právníka, jak jsem vám doporučoval?

Nejenže žongluješ se zákony jako zdatný cirkusák, ale ještě k tomu ani nechápeš slovo argument... Zkusím to postupně...Zákon nelze aplikovat tak, že to co se mi nehodí do krámu prostě ignoruji. Proto ten "větší rozsah" (který zákonodárce do zákona vložil z nějakého důvodu, ale rozhodně ne omylem) nelze nijak pominout.trestného činu nebo alespoň přestupku podle §240 se dopustí ten, kdo aktivním způsobem, tzn. uvedením nepravdivých údajů nebo jejich zamlčením způsobí nesprávné vyměření daně. Je tedy nezbytné prokázat úmysl. Krácení daně se nedopouští ten, komu bez jeho přičinění nebyla chybně daň vyměřena.Celní předpisy navíc umožňují nevyměřit clo či DPH pokud by náklady s tím spojené převýšily tuto daň či celní poplatky.Zákon nikde nestanoví, že omyl (pokud by se vůbec v tomto případě o omyl jednalo) je občan povinen tento omyl nahlásit (v tom je zásadní rozdíl s trestnými činy). A dál komentovat zcela zjevné nesmysly mě nějak přstává bavit, těch pitomostí jsem uvedl dost.Jen ještě k té poslední větě - tu jsem si přečetl důkladně a několikrát, abych se ujistil jakou hloupost lze také vymyslet. Odstavec 2a hovoří jasně - na spáchání trestného činu se musejí podílet nejméně tři osoby, tedy nesmyslem je pokud považuješ nabádání k tretnému (i kdyby zde vůbec k něčemu takovému došlo) činu za účast na něm.Kdyby celá tvoje konstrukce nebyla od základu hloupá (a bylo by namístě užít daleko explicitnější výraz) docela by mě to pobavilo.Myslím, že je na čase toto vlákno zamknout nebo lépe vůbec smazat.

No a pak zkus argumantovat vyseuvedenym s celniky.Je to nejaky rok zpatky: prisel mi balicek s mezinarodnim ocenenim a malym darkem. Vse bylo uvedeno v proforme i dokumentech, ktere jsem podepisoval (celni formality vyrizovala firma DHL). No a asi tak za pul roku mi prisel dopis od celniku, ze zjistili ze jsem nezaplatil clo a DPH ve vysi XY kc + penale a zacal mazec. Pritom realna hodnota byla tak do 50 USD a opravdu se jednalo o malicky darek (myslim, ze bezdratova myska). Jeste ze to za me opet vyrizovala DHLka, i tak jsem musel dolozit stoh papiru, myslim ze vcetne vzorku krve, moci a stolice.Takze tak.MP

Buď si vymýšlíš nebo to bylo úplně jinak. Celní správa nikdy nepropustí zásilku, která podléhá platbě cla a DPH dokud povinný clo a DPH neuhradí. Do té doby je zásilka umístěna v celním skladu (mimochodem - za to se platí). Obdobně je zásilka umístěna v celním skladu pokud Celní správa zjistí, že údaje o ceně jsou podhodnocené nebo nepravdivé. V takovém případě je oprávněna i zásilku rozbalit a stanovit cenu obvyklou pro daný druh zboží. A zároveň je příjemce vyzván k doložení ceny (doporučeným dopisem ve kterém je zároveň uveden způsob doložení ceny - např. faktura, výpis z účtu apod.). DHL s tím již v ten okamžik nemá nic společného, jen předává zásilku k proclení a v ten okamžik jeho úloha končí (tedy krom dopravy, ale celníci obvykle propuštěné zásilky odesílají prostřednictvím České pošty), veškerá komunikace probíhá mezi Celní správou a adresátem zásilky. No a pokud by clo nebo DPH (clo určitě ne, to se platí až od 160€) bylo vyměřeno špatně vinou Celní správy, nemohlo by být uplatňováno penále. No a podle tvých předešlých příspěvků už bys měl dávno sedět v kriminále, protože podle tebe ses dopustil krácení daně . Nějak se nám do toho zamotáváš.

A proc bych si vymyslel? Na to jsem dost stary.Jinak to bylo z USA, ale opravdu si nepamatuju, zda to bylo jen DPH, nebo i clo - je to tak 5 let zpatky. Komunikace nemusi probihat mezi celni spravou a adresatem - adresat muze zplnomocnit kuryra, aby to vyridil za nej, je to jeden papir, u solidnich firem jako je DHL/UPS platival tusim rok, ale asi se to zmenilo.MP

A nakoniec, tak slubnu karieru v poradni na zive dovrsis BAN-om.

Nenapsal jsem to úplně jednoznačně - výhradně na příjemci je doložení ceny zboží, jenom on má přístup k účtu v bance a případně dalším dokumentům prokazujícím cenu zboží... Ostatní lze delegovat. Jen technická - muselo to být maximálně před 4 lety, do té doby byl limit pro DPH stejně jako u cla 150€, ale o to tu neběží.

Prosim opet si to precti poradne. Jednalo se o mezinarodni oceneni s malym hmotnym darkem. Nemel jsem a ani nemohl mit zadnou fakturu, natoz pohyb v bance. A z principu VESKERE naklady spojene s dorucenim se zavazal hradit odesilatel. No a ted to vysvetluj celnikum, resp. DHLce. Nebylo to prijemne, a to jsem delal jen posunovace papiru, s celniky jsem nejednal.MP

Tak jsem kecal, omlouvam se. Bylo to pred 3 lety a nebyla to DHL, ale FedEX.I kdyz je mozne, ze uz jsem to v r. 2017 resil dokonce podruhe a s vetsim nadhledem a ty predchozi dokumenty jsou v pryc, matne si pamatuju, ze jsem neco posilal faxem.Ber to prosim tak, ze uz nejsem uplne nejmladsi a obcas si veci nepamatuju presne. Na druhou stranu jen lhari rikaji veci, ktere si neodporuji :)A fakt ti nepreju ten pocit, kdyz jsi v pravu, dolozil jsi vsechny dokumenty, zastituji te 2 obrovske firmy a stejne jsi v pr... proroze si celnik umanul, ze chces stat pripravit o par stokorun.A uz vubec ti nepreju byt PRAVEM narcem, ze jsi chtel stat pripravit o 100 Kcs.MP

No však jsem psal, že o tu záležitost s myší nebo co to bylo tu neběží. Taky mi už dávno přešel důchodový věk a co to je být neprávem obviněn vím víc než dobře, ovšem nešlo o nějaký celní delikt, přepadli mě tehdy 3 cikáni, vyrazili mi 4 přední zuby a přesto jsem byl obviněn já z výtržnictví protože jsem se bránil a jednomu jsem stihl dát pěstí do zubů. A to prosím mi v té době bylo 64 let, oni byli tři ve věku 17 až 19 let a podle romského poradce jsem to byl já, kdo zaútočil... Rok a něco se táhl soudní proces, než se mému právníkovi podařilo vyrazit z městské policie kamerový záznam, který vše obrátil. Celou tu dobu byly ve hře dva roky na tvrdo... To ovšem sem nepatří a nic to nemění na tom o čem je půvdní dotaz a už vůbec to nic nemění na tom, že nemáš pravdu a že zákony se nedají vykládat takovým způsobem jakým se tu o to pokoušíš.

Ano, ze Liliane prijde domereni DPH + uroky je nepravdepodobne. Ale jeste pred par mesici byli financnici ministrem bure.. eh Babisem motivovani prave dohledavat jakekoliv pochybeni a dusit na tom danove poplatniky. Nastesti hned a ne tesne pred promlcenim, aby to natahli o uroky. A zase, prisla mi onehda obalka s cervernym pruhem od financniho uradu, ze jsem cosi nezaplatil vcas a ze jsem krok od exekuce,. Ja se branil tim, ze jsem si se zamestnanci FU overoval, kdy a kolik mam platit ... a ze me uvedli v omyl, No nezajem, ale precejen trosku uznali maslo na hlave, takze mi odpistili penale. Dnes uz by neodpustili.Takze si davam KURNA bacha, abych objednaval bud z Ciny pod limitem, nebo z EU. Natoz abych nekomu radil to bagatelizovat. Jo, uznavam, obcas trochu vzdycky hodne prehanim a ke vsem pridavam jeste omacku. Ale prijd nekdy na moje prednasky na CVUT, ona metoda Dr. Foxe vypada jako schizofrenni vylev ega, ale prinuti posluchace premyslet. A to to jde. Par studentu me vzdycky nenavidi, ale median je nadsen. Hezky vecerMP

No promiň, ale jít na přednášku toho kdo předvedl to co ty tady by pro mě bylo dost silné kafe...

Tím koncem příspěvku jste ale sám uznal, že se v tomto případě o trestný čin nejedná. V dřívějším jste tvrdil, že to trestný čin je.

Pokud někdo "zkrátil daň", tak to byl Celní úřad a pak by měl být potrestán jeho pracovník.

Rejpete se tu v h0vně, chtělo by to celé smazat.

Pokud hodnota balíčku mírně přesahuje těch 22EUR , tak to Celní správu skoro vždy pouští do bezcelního režimu. Co jsem tak registroval, skoro asni nikdy neprojde MT , či NTB . Spíš mne zajímá jiná věc v této souvislosti , psal jsem na ČP i Celní správu , ale sice odpověd byla, ale ještě nic nevědí. Jde o ten atribut , že od 1.1.2021 se bude DPH vyměřovat i u zásilek pod 22EUR. Nevím , zda někdo z Vás tuší, jak se to v praxi bude provádět . Já mám 90% balíčků v hodnotě do 4USD a pak platit DPH by nebylo tak zlé, ale platit ČP za vyřízení 200Kč už tak příjemné není. Jako jediné řešení vidím, že zde ALLI vybuduje obrovské sklady a odtud už to půjde snážeji.

Nejspíš to tak bude, přes sklad v EU i s daní.

Ano, od 1.1.2021 končí výjimka, to bylo schváleno Radou Evropy v roce 2017. Začátkem března již byl zákon předán k připomínkovému řízení. Aliexpress a další již v budování skladů v EU začaly, ovšem zcela logické je, že nabídka jednak bude o DPH vyšší a jednak oproti současnému stavu bude hodně omezená. Rozhodně ve skladech nebudou statisíce položek. Zábavné na to je to, že zakoupením třeba předplatného nějakého časopisu v cizině, ke kterému bývá přidán nějaký dárek, třeba tričko, bude toto tričko podléhat celnímu řízení (a tedy 200,-Kč České poště)....

Není důvod, aby si to Aliexpres a další prostě nenechali do těch skladů posílat, jako se posílají objednané položky nyní. Takže doba dodání bude stejná jako dnes, ale vám to přijde s daní z evropského skladu, takže opět bez starostí.

předpokládám že teď to mají zařízené tak že něco objednám jakoby z EU skladu - pokud to tam nemají, tak to v číně zabalí a s tisícema dalších zásilek to pošlou kontejnerem do toho EU skladu, kde tam přelepí samolepku a pak to jde dál po evropě.Dá se to poznat podle času kdy to dorazí (10+dní, což by z EU skladu nebylo) a i podle štítku.Takže v budoucnu se vlastně nic nezmění.

Mám obavy, že až takto jednoduché to nebude, nicméně souhlasím, že číňani nějakou cestu najdou. Byť to asi nebude tato nastíněná. Pro drobného kupce není vážný problém, pokud cena objednávaného zboží bude třeba dvojnásobná, ale problémem zcela jistě je poplatek za proclení (a zastupování v celním řízení Českou poštou).

Fakt by mě zajímalo, jestli ti bojovníci za dodržování zákonů za každou cenu jsou opravdu takoví bojovníci i sami u sebe. Jestli nikdy nepřekračují rychlost, nezastaví na zákazu stání, mimo domov se nikdy nevymočí jinde, než na veřejných WC atd.A pokud už něco poruší, ať chtěně nebo nechtěně, jdou se sami udat na Policii a domáhají se vyměření pokuty. Nebo to jsou jen internetoví žvanílci?