Dotaz ohledně RAM (Kingston vs. Crucial)

Dobrý večer/dobré ránoposlední dobou tu hodně vídám narážky na výměnu Kingston pamětí za Crucialky.Co si pamatuji, tak ještě tak před 5ti lety většina lidí nedala na Kingstony dopustit (mohu se plést, zase tolik lidí v IT odvětví neznám). Doma jsme ještě měli v prastarém PC Kingstonky DDR2 a nikdy žádný problém.Nedávno jsem si stavěl PC a zvolil jsem Kingstony DDR4 2x8GB HyperX Fury k desce MSI MORTAR a i5-6500, tak mě zajímá, jak moc jsem se přehmátl? Zatím problémy nebyly, ale mohu do budoucna něco očekávat? (Jo, beru, že dneska se v hardware může podělat kdykoliv cokoliv)Co se týká hardware, tak už jsem z přehledu trochu vypadl, mohl by mi tedy prosím někdo nastínit jádro problému s daným výrobcem, případné srovnání těchto dvou v dnešní době? Poprosil bych nějakou rozumnou debatu a ne hned hate, děkuji.

Odpovědi na otázku

Hlavní rozdíl je v tom, že Crucial je značka firmy Micron, což je přímo výrobce paměťových čipů. Na modulech tedy používá své čipy. Naproti tomu Kingston nakupuje paměťové čipy různých výrobců a tak není zaručeno, že když koupíš dva teoreticky stejné moduly, tak budou osazené stejnými čipy.

Nikdy nebyl s Kingstonem problém. Také jsem se nesetkal (a kolegové) s tím, že pokud kupuji víc modulů zároveň, aby měly úplně různé čipy nebo jiné série. To se však může stát při dodatečném dokupování.Ale Kingston ošetřuje kompatibilitu mezi moduly opatrnějším časováním čipů a proto nejdou tak ždímat jako Crucial a cenově do "neherních" PC byly zajímavější.Pro "herní" počítače je lepší koupit výrobcem vyměřenou spárovanou sadu RAM. Samozřejmě paměti od výrobce čipů jsou nejlepší, protože pro sebe si vyměří nejlepší čipy a dál prodává nadbytečnou produkci nebo horší série čipů. Kingston sice bere čipy od různých výrobců, ale ne zrovna úplný odpad. Takže pokud ti to jede, tak do budoucna bych nečekal problémy způsobené přímo RAM, pokud nekleknou přímo. Dřív kvůli kondenzátorům se po létech objevovaly problémy s RAM, ale to už dnes u polymerových nebude na pořadu dne.

Ty dva komentáře to vystihly dokonale.. ale stejně cokoliv lepší než Ram Evolveo z řady Zeppelin..

"Zatím problémy nebyly, ale mohu do budoucna něco očekávat?"Kdyz uz tam jsou, nechal bych to tak. Problemy by casem nastat nemely, mozna tak v kombinaci s dalsimi moduly."(Jo, beru, že dneska se v hardware může podělat kdykoliv cokoliv)"Zrovna pameti maji ze vsech aktivnich komponent v PC nejdelsi zivotnost, nasleduje CPU.

Naprosto zbytečné laborování. Kingston je dobrá firma, hlídá si co prodává roky s nimi nemám problémy. Když by ti cokoliv nejelo (vždy je dobré u výrobce desky zkontrolovat testované moduly, případně se dotázat na prodejně, kde tomu rozumí, s čím nejsou problémy, Mironet i Alza umí), není přece problém si dohodnout možnou výměnu, u modulů se toleruje ledacos, klidně si ho i měsíc můžeš nechat, pak řekneš, že zvyšuješ a oni ti původní opět vymění za nové, jen doplatíš rozdíl ceny.

Kritizují se pouze DDR4 Kinston - mají čipy Hynix s horší kompatibilitou. Proč mají horší kompatibilitu? Protože společnost Hynix má poslední dva tři roky finanční potíže - tedy ne, že by bankrotovala, ale jede z rezerv a má minimální zisky. Takže příliš se nezdržuje s laborováním a dolaďováním parametrů - něco, jako v minulosti Qimonda AG (u ní je opravdu zvláštní, že i s evropskými socialistickými platy a výhodami pro zaměstnance fungovala prakticky do konce roku 2008).Z hlediska kompatibility otestuj - probouzení ze spánku a hibernace a start a stop starého i nového typu Memtestu. DDR4 Kingstony v Asusech tuhly, opravil to nový firmware desky a ruční přihulení pár desítek milivoltů modulům a řadiči v procesoru.S čím jsem naopak nikdy neměl problém jsou libovolné DDR2 z Číny - jsou to opravdu kusy lepené z několika různých čipů od 533 po 1066 MT/s na modulech DDR2-800 CL6. Jedou ve všem, tišťáky mají všechny stejný, štítky mají padělané z originálních modulů včetně ošoupaného nápisu. Za poslední rok koupeno asi 50 modulů - jeden vadný, tři omlácené SMD součástky, všechno řešeno buď zasláním nových nebo slevou na budoucí nákup. Ty s omlácenými SMD kondíky jsem opravil a zákazníkům jedou dodnes.Největší problémy jsem naopak měl v minulosti s moduly DDR2 Adata v deskách Gigabyte (P33 až P45), drahých taktovacích Corsair v Asusech P35, X58. První DDR3, co jsem kupoval byly všechno Kingstony s čipy Micron D9 a jely ve všem.

RAMky od Kingstonu jsou dražší, než Curcialy. To je jedna věc. Druhá věc je pak, že Kingston používá čipy Hynix. Ne, že by byly hned špatné, ale mají jisté problémy při taktování, nebo dokonce vůbec nenaběhne systém. Pokud máš desku ASUS, neměl by být problém a k ASUS deskám dávám zásadně HyperX RAMky, protože spolu fungují perfektně. S ostatními výrobci desek nastávají problémy...Zkušenost z práce:Měli jsme řadu herních sestav s Core I5 6500; MSI Mortar deskou a 8GB RAM HyperX. Problém byl, že u 50% prodaných sestav nenaběhl operační systém a uživatel se nedostal ani do BIOSu. Nevím jakou to má souvislost s RAM paměťmi, každopádně jsme sestavu stáhli z prodeje, vyměnili desku za nějaký ASUS (nevím přesně jaký, ale byl to B150), zbytek nechali a jelo to v pohodě. Tento problém se pak projevil jen u 2% prodaných sestav a pomohla výměna pamětí za Corsair.

Nic není horšího než Zeppelin :D Tam máš téměř jistotu, že kamarádit s jinou ramkou nebudou.

Mno spravoval jsem PC a byla tam kombinace Zeppelinů Gold (800 Mhz) a jakých si GoodRam (667 Mhz).. 6GB Ram nebylo špatné na starého Athlona 64 X2 a pasivní 8600 GT :D. Ale zkoušel jsem byť jen patrně přetaktovat ty Ram v jiném PC.. 50Mhz navíc dál nic