» Poradna » Ostatní

Dotaz ohledně čistěni monitoru

Zdravím,Chtěl bych jsem se zeptat jak se čisti led monitory jestli se čisti stejnymi prostředky jak u lcd (sprej,gel...) ptám se protože mám nedavno koupeny led monitoru a už je upatlany a nechci si ho nějak poskrabat když je tem povrch jak bych řekl lehky že to jde snadno poskrabat nezkoušel sem to?předem děkuji za odpověd

Odpovědi na otázku

Jdi do elektra a normálně se zeptej. Neni zač.

Za LED monitor by ses nedpolatil. To, co prodejci uvádí jako "LED" je normální LCD monitor s LED podsvácením. Dnes už by se na to označení LED mohli vys*rat, jen to mate laiky. Dřív to mělo smysl aby se odlišilo LED podsvícení od CCFL podvícení (malé zářivky).

> Běžně pouze ofukovátkem (taková na kamery, foťáky, skenery).> Při více prachu mikrohadříkem - nezanechává chlupy.> Při větším mikrohadřík + isopropylalkohol.Netlačit - nikdy, pouze zlehka.

kup si něco jako tohle:http://www.czc.cz/clean-it-mokre-ubrousky-n... je to lepší než hadřík, protože setřeš prach a ubrousek vyhodíš. U hadříku, který použiješ častěji se ti může zamačkat do tkaniny prach a tím pak displej poškrábeš. Já tedy čistím těmi jednorázovými ubrousky. Jen si je dej nějak do chladna ať tak nevysychají.

Tak hele to si rovnou mohu vyndat ubrousky na brejle a je to.

tak čisticí ubrousky na brýle se určitě můžou použít taky - dneska má velká část brýlí plastové čočky s antireflexem, takže to taky nemůžeš jen tak "vopucovat vo kalhoty"

Mám svůj postup. Navlhčím papírový kapesník a dám na něj kapku Jaru na nádobí. Položím monitor a namydlím plochu obrazovky tak, aby se nedostala vlhkost až do krajů. Navlhčím další ubrousek a setřu Jar. Dalším navlhčeným ubrouskem jemně dočistím a dalším vytřu do sucha. LCD, ale i CRT monitor je pak čistý, jako kdyby byl nový. Všechny specielní srajdy a vlhčené ubrousky jsou vyhozené peníze. Výsledek mého postupu je dokonalý. Ale jen do té doby, než se objeví nějaké prasátko, které začne patlat rukama po obrazovce. ☺

Některé JARy bývají docela agresivní. Už jsem viděl doslova naleptanou obrazovku...Co se týká čištění, tak s tím mám také problém. Jakékoliv prodávané "čistící" prostředky mě monitor akorát zaplácají těmi "čistícími" sajrajty co v sobě obsahují. Bohužel, je to jediná cesta, jak si nepoškodit povrch displeje. Takže praktikuji následující.1.) Nesahat na obrazovku! Když má někdo "přísedící" ukazovat prstem, nebojím se jej zarazit s prosbou, že mi ji zašpiní a omluvou, že jsem v tomto ohledu mentálně postižen.2.) Prach jen stírat na sucho. Ideální jsou rukavice na prach nebo se mi také osvědčil lístek papíru (takové ty malé asi 8x8cm na poznámky). Lístek papíru položím na displej pod ostrým úhlem jako takový pluh a lehce bez přítlaku stáhnu pachová smítka ke kraji, kde je následně stáhnu shora dolů do rohu. Obava z poškrábání je lichá, za 12 let co to takto praktikuji jsem nezaznamenal jediné škrábnutí. 3.) Když už se stane, že někdo na obrazovku sáhne nebo ji poprská, použiji kupovaný "sajrajt" na LCD ve spreji/pumpička a následné zbytky sajrajtu očistím hadříkem namočeným v obyčejné čisté vodě. Pokud mě ruší nějaké jedno či dvě prsknutí, pak jej odstraňuji individuálně, kdy postačí na obrazovku dýchnout a prostřednictvím kapesníčku (mikovlákno nebo jemný látkový) a vzniklého orosení kapku "vymažu".V každém případě se snažím celé své okolí neustále ujišťovat, že na můj monitor se nesahá. V tomto ohledu musím upozornit na aktivní uklizečky, které jedním hadrem utřou dveře, kliku, stůl a už se s tím samým hadrem hrnou k monitoru.