» Poradna » Ostatní

Dotaz na fungování IP kamery

Zdravím, chtěl bych se ujistit, že správně chápu princip funkce IP kamer. Koupím IP kameru (viz. odkaz), zapojím do sítě, vložím do ni sd kartu, na počítač/mobil stáhnu nějakou aplikaci výrobce a přes ní budu moci odkudkoli sledovat živě obraz z kamery a prohlížet si záznamy? Tzn. kamera nepřetržitě ukládá záznam na kartu a zároveň někam na cloud výrobce, který je zdarma? Děkuji. https://www.czc.cz/hikvision-ds-2cd2123g0-is...

Odpovědi na otázku

Ano. Ovsem až na to ukládání na cloud. Na cloud se nic neukládá, ten pouze zprostředkovává spojení kamery s aplikací, ale ukládá se pouze na SD kartě.

některý "cloud" kamery události automaticky na cloud ukládají. V základu je nějaká omezená kapacita a dá se připlatit víc. Např. Xiaomi.Uvedená kamera je ale klasická IP kamera .. u té ani předpokoádám nejde spojit s aplikaci mimo LAN síť bez veřejné IP adresy.

Děkuji za odpověď. Přesně tohle mě zajímalo.

Hikvision je výrobce klasického kamerového systému, kde máš záznamové zařízení a k tomu kamery. Podle hrubého průzkumu Hikvision ani cloud funkce nenabízí. Jedná se o cloud uložiště třetích stran co jsou kompatibilní s těmi kamerami jako například toto:https://videoloft.com/hikvision-cloud-storage/Ale nečekal bych, že to bude zdarma. Alternativní řešení je koupě záznamového zařízení a mít záznamy v lokálním uložišti.Jinak při výběru je třeba zvážit pro a proti.Cloud:Pro- snadný přístup k záznamům odkudkoliv- není třeba řešit uložiště, koupě disku atd.Proti- nemáš záznamy pod kontrolou a někde na serveru třetí strany- je třeba mít dostatečný a stabilní upload jinak budeš mít v záznamech výpadkyZáznamové zařízeni:Pro- Neplatíš paušál za provoz (tedy až na elektřinu)- Záznamy máš u sebe domaProti- Pro přístup vzdáleně mimo domov je třeba veřejná IP (nebo VPN)- Sice jednorázové ale větší náklady na pořízení (záznamové zařízení a disk)

na 1 FHD kameru potrebujes tak 3Mbit stabilny upload, ma tazatel taky internet?

Hikvision cloud nabízí a dokonce zdarma, nicméně bez ukládání záznamu. Ale zprostředkuje spojení s kamerou (DVR/NVR) i bez veřejné IP.

Pro cloud (a to cloudové služby nemám rád) může hovořit i to, že nejde snadno odcizit záznamy, jako u NVR jednotky. Ale na druhou stranu zas otázka, jak spolehlivé to bude nahrávat záznam někam ven na net...

Já mám starou "čína" kameru bez možnosti sd paměti. U kamery jsem si nasměroval ukládání na USB disk připojený do routeru, což je v lepší, protože když by se s kamerou něco stalo (někdo kameru zcizil nebo by hořelo, aj.), záznamy jsou jinde... Dnešní kamery umí i cloud (možná by to zvládla i ta moje, zjišťovat to teď nebudu), takže pokud je možné uložení i jinam, tak podle použití/umístění kamery doporučím ukládání mimo, aby byl záznam i v případě "ztráty" kamery...

ukladat zaznam na usb kluc je p.covina jak voda v kosi, tak za rok ti ten kluc odide.

Nesmysl. Na flash disk se zaznamenává jenom narušení hlídaného prostoru. Vzhledem k umístění kamery a pohybu ve hlídaném prostoru mám pár snímků/videí za měsíc. Rozlišení kamery je 1280x720, při datovém toku ~2Mb/s(0,25MiB/s) to udělá při 10 s. záznamu ~2,5MiB. Kameru mám nastavenou na záznam min. 1 minuty po skončení události, ale vzhledem ke sledovanému prostoru tam mám jen pár záznamů delších jak dvě minuty... Takže v průměru mám záznamy menší jak 2 minuty v objemu menším jak 30MiB. Flash disk mám 16GB, po naformátování zaokrouhleno dolů na 14GiB. 14GiB/30MiB je 466 dvouminutových záznamů. Já mám v průměru 1 záznamu za den, ale řekněme, že bych měl za ten rok přesně 466 a teprve pak by se začaly paměťové buňky přepisovat. Řekněme, že by můj flash disk byl hodně špatný a vydržel jen 500 přepsání (Dle technologie se uvádí od 3000(MLC) do 10000(SLC)). Nejvíc ze všeho by měl trpět zápis souborového systému (FAT tabulka nebo NTFS logy), ale protože se jedná v podstatě o kontinuální zápis a po zaplnění přepisy od nejstarších souborů, bude zápis data vs tabulka (tabulka, log se bude jen doplňovat) +- 1:1, ale dejme si ještě nějakou tu rezervu a řekněme, že disk vydrží jen 100 přepsání. To mám disk na 100 let... Za takovou dobu by buňky už dávno ztratili náboj, ale protože se technika neustále vyvíjí, tak kdo ví, co bude za 10 let a za 10 let už to budu mít zcela určitě jinak, takže při mém způsobu použití se výdrže flash paměti nebojím.

nesmysl to uplně není. Flashdisk prostě není spoelhlivé úložiště pro kamerové záznamy. Buď jsou pro tebe důležité a nebo ne.Můžeš 100x zdůvodňovat jak flashdisk nemůže odejít, ale jak vysvětlíš těch hodně usb flashdisků a SD karet který jsem za život musel vyhodit ? A nebyly tam kolikrát stovky ani tisíce přepisů.

Jak vysvětlíš těch hodně rotačních disků, které jsem musel za život vyhodit či reklamovat? Neznám přesnou statistiku spolehlivosti pevných disků vs flash paměti, ale konkrétní procento spolehlivosti je v tomto případě irelevantní. Dle toho co vím, tak neodchází ani tak paměťové buňky jako přidružené součástky (kondíky, diody,...) a to jak u HDD, SSD nebo Flash. Pokud budeme striktní, tak žádné úložiště není spolehlivé a data je nutné zálohovat. V našem konkrétním případě jde o kompromis mezi cenou média, spotřebou el. enegrie, rizikem selhání a třeba i možnostmi zapojení daného média (Místo abyste měl rotační USB disk se zbytečně velkou kapacitou pověšený ve vzduchu u routeru, tak máte v routeru jen malou USB Flash paměť.). Všechno záleží na konkrétní potřebě a dle mého názoru je UBS Flash paměť stejně vyhovující jako rotační USB disk. Dejme tomu, že by Flash paměti bylo dvojnásobně nespolehlivější jak rotační disky. Stejně se může stát, že jako na potvoru, když budete potřebovat data, tak právě v tom okamžiku disk odejde. Pro mě je výhodné mít malou, energeticky nenáročnou Flash paměť v routeru a jednou za čas si data stáhnout (z paměti je nemažu). Já zatím s nespolehlivostí Flash pamětí nemám větší problém jak s rotačními disky. Za dobu co používám Flash paměti mě "odešli" jen 2 kousky. To se mi víc ztrácí (Ve smyslu "Hele, potřebuji něco přenést, nemáš náhodou Flešku?"... No, mám ... a pak už ji nikdy nevidím. ) než rozbíjí (Ty co zůstaly. Některé mám i přes deset let.).

to vysvetlim tak ze ses k nim choval jak prase. Otresy, teplota, vypinani natrvdo.HDD slouzej 10 a vic let a bez duvodu odchazi opravdu sporadicky. Na druhou stranu flash disky a SSD odchazi bez duvodu docela casto.Rozhodne se neda rict ze magneticky disky jsou poruchovejsi nez flash pameti. To uz je zcela jasny i z tech par let co se pouzivaji SSD a pokud tvrdis opak, tak ses jednoduse troll nebo naivni a bez zkusenosti.

"...to vysvetlim tak ze ses k nim choval jak prase."Velký respekt před panem vševědoucím. Zřejmě před Vámi nikdo nic neschová. Akorát by mě zajímalo, proč jste si nevšiml těch pevných 4TB disků, které mám v NAS už přes 10 let... Asi si tím NAS málo hraju fotbal... a nebo je to jinak. Máte nějaký tunelový vidění a vidíte jenom to, co se Vám do argumentace hodí."Rozhodne se neda rict ze magneticky disky jsou poruchovejsi nez flash pameti."Naprosto souhlasím. Jenom dodám, že ze své zkušenosti nemohu ani říci, že Flash paměti jsou poruchovější jak pevné disky. SSD disky nemohu zatím komentovat. Mám jenom 4 SDD od různých výrobců přičemž nejstarší z nich má zatím 5 let provozu. Je to Kingston HyperX 3K 240GB s více jak 25 TB zápisů, přes 20000 hodin provozu takže přibližně 11 hodin denně. Ostatní disky (Samsung, Maxtor) jsou mladší s podobným způsobem provozu a zatím jsou všechny OK. Nejstarší Flash disk, který mám je APACER Handy Drive 128MB. U Flash pamětí statistiky nevedu, ale mám tu například ADATA UV150/8GB z roku 2013, Pretec i-Disk BulletProof 8GB (2015), Patriot Vex 16GB (2015), Patriot Viper 64GB (2016) a spoustu dalších. Z těchto Flash pamětí mě odešla pouze jedna ADATA UV150/8GB (pořád ji mám ani nevím proč) a co byla ta druhá odešlá si už bohužel nepamatuji...Zbývá než jen zopakavoat, že nemohu objektivně tvrdit, které technologie jsou spolehlivější. Mohu pouze vycházet ze svých zkušeností a já mám takovou zkušenost, že není zásadní rozdíl ve spolehlivost mezi HDD, SSD a Flash USB.Zopakuji, že žádné zařízení není bezporuchové a důležitá data je třeba zálohovat.Pokud někdo tvrdí, že pevné disky odchází kvůli nešetrnému zacházení, pak má samozřejmě pravdu, ale u mě toto tvrzení není pravdivé. Já se ke svým zařízením chovám slušně, i smartphone jsem měl do nedávna 6 let starý (LG G3) a neodešla v něm paměť, ale nějaká součástka na základní desce Ukázat celý příspěvek

Víceméně souhlas, při běžném používání s občasným zápisem není až takový rozdíl mezi životností HDD, SSD, USB Flash, SD. Ovšem při určitých typech použití, typicky právě při častém přepisování, už to tak moc neplatí, od určité úrovně zápisů dokáže být harddisk nesrovnatelně spolehlivější, než jakékoliv flash úložiště. A zrovna na ty kamery je intenzivnější přepisování očekávatelné. Osobně často nastavuju kamerový systém zákazníkům tak, že sice zapnu detekci pohybu, nicméně současně nechám i trvalý záznam. A to z jednoduchého důvodu, pokud se použije kamera s širším záběrem, tak osoby ve větší vzdálenosti od kamery jsou už dost malé a nemusí spolehlivě aktivovat detekci pohybu a může se stát, že záznam důležité události se vůbec neuloží. Tak jak to nastavuji já, je jistota, že žádný záznam nebude chybět, i kdyby detekce náhodou nezareagovala. Přitom kamera i tak zapisuje značky, kdy nějaký pohyb detekovala, takže se dá podle pohybu vyhledávat. A při takovém nonstop záznamu má mechanický HDD jednoznačnou výhodu, kromě ještě nižší ceny za jednotku kapacity.

no.. ty mas 4 SSD disky a delas z toho zavery. Nam jich rukama za 10 let proslo stovky vcetne reseni reklamaci a reinstalaci s tim spojenejch a jak rikam - SSD nejsou ani zdaleka tak spolehlivy jako HDD. Ciste statisticky. Ale posledni dobou je to lepsi. Naprosto negativni zkusenost je s SSD od Intelu kdy byly prvni kdo dal na disky zaruku 5 let a proto jsme je zacali do pocitacu hromadne davat.. no do 3 let se jich podelalo min 40% (120 a 240 GB modely), pak bylo celkem dost reklamaci na Adata. Samsung jen asi 2 kusy za 8 let..Flashdisky pravda vic ztracim nez odepisuju na nefunkcnost, ale microsd karet mam vadnejch plnou krabicku a to jsou jen ty co mam z fotaku, kamer a telefonu. Zaruka je sice 10let ale kdo by se s tim drbal a hodinu nekde travil reklamaci prkotinu za 250 korun.

Jj, ty SD karty můžu potvtdit, taky jich mám slušnou hromádku KO a žádná z nich nebyla v nějakém extra provozu, většinou v zrcadlovce nebo telefonu. SD karty jsou určitě nejméně spolehlivé úložiště a to jsem vždycky kupoval jen solidní značky, jako SanDisk nebo Samsung, popř. levnější Kingston. Druhé v pořadí nespolehlivosti mám rozhodně USB flashky.