» Poradna » Počítačové sítě

Dotaz na experty (instalace WiFi karty kontra zákl. deska)

Mám dotaz, spíše by mne zajímal názor odborníků na daný problém.Před nedávnem mi skončila záruka na mém PC. Chladič procesoru byl už delší dobu hlučnější, odborníci z firmy se na něj podívali a řekli, že je nutno jej vyměnit. Objednali nový a přišel technik. Nový chladič měl ale regulátor rychlosti otáček, který technik potřeboval  vyvést dozadu. Jelikož k němu vedou dva kabely, musel kvůli jejich protažení a instalaci vytáhnout a znovu usadit WiFi kartu. Když toto udělal a zapnul PC, nestalo se nic. Systém nenajel. Reset - opět nic. Řekl jsem mu, jestli není špatně zasunutá WiFi karta (DWL-520+). Zatlačil ji pořádně, systém naběhl, ale kartu již nedetekoval. Snažil se ji tedy odinstalovat a opět nainstalovat, při každém pokusu o nastavení karty ale systém vytuhnul. Vymazal tedy i ovladače z registrů, ale karta stále nefungovala. Po několika odvozech do firmy a opětovných pokusech kartu zprovoznit (karta je OK, testovali jsme ji jinde a stejnou jsme zkoušeli tady s neúspěchem) se jim to konečně podařilo. PC mi dovezli, ale při první instalaci jiného software opět karta nefunkční. Technik mi tvrdí, že je to vadnou deskou, že prý se přehřívá (CPU má teplotu 60 stupňů) a že je nutno desku vyměnit. Podotýkám, že do té doby jsem neměl s tímto PC žádné problémy. Navrhoval jsem i reinstalaci systému, ale firma tvrdí, že to nepomůže, neboť je to v desce. Banální výměna chladiče (již je zaplacena) mě připravila o 14 dní práce na PC. V nouzovém režimu karta funguje vč. připojení k netu, v normálním režimu zase fungují všechny ostatní programy. Co o tom soudí odborníci? Systém WinXP-Proff., deska Asus. Díky. Pokud potřebujete vědět něco více, odpovím.

Odpovědi na otázku

Těžko říct. Můžu vám akorát říct, že 60˚C na procesoru bych určitě nenazýval přehříváním!

Tak já předně nejsem odborník (a kdo to o sobě tvrdí je většinou debil).Myslím si, ale že je šance to rozchodit. Jestliže to v nouzovém režimu funguje tak to bych typoval na sw závadu.Někdy se v XP stane, že když nainstaluje kartu a detekuje ji podruhé hádá se nastavení staré s novým.Jsem si vědom stupidity mého tvrzení, ale na tvém místě bych kompletně smazal Windows a kartu instalovaljen 1x.

Je ta karta teď strčená ve stejném PCI-slotu jako dříve? Znova vytáhnout a zastrčit kartu? (Není tam přivřená nějaká nit nebo vlas nebo jiné smetí?) Jinak přehřívání desky a přehřívání procesoru jsou dvě rozdílné věci. Jakou máš teplotu v bedně? Ale vzhledem k tomu, že počítač vůbec nestartoval po zapnutí, nebude to přehříváním...

sice se také nepovažuji za odborníka, ale podle mého je to co říkají v té firmě (a ten technik) blbost. Pokud funguje v nouzáku tak to neni přehříváním ani MB. Prostě zazálohuj data a nainstaluj znova widle. Popřípadě skus dát tu kartu do jiného PCI slotu. Každopádně napiš jak jsi dopadl

Karta byla zkoušena ve všech třech slotech, stále nefunkční. Firma tvrdí, že v nouzáku jede karta proto, že jsou zapnuty jen některé procesy a tak se deska nezahřívá. Včera při různých pokusech PC rozchodit jsem náhodou zjistil, že pokud odpojím skener a tiskárnu (tiskárna propojena přes skener do LPT1, obojí zařízení firmy HP), tak se WiFi karta korektně přihlásí, k internetu se připojím a teplota i při úplně ztlumených otáčkách chladiče je 46 na CPU a 40 na desce. Po připojení skeneru + tiskárna opět systém tuhne. Internet je ale oproti době před započetím problémů znatelně pomalejší. Nevím ale, co tam technik nastavil, když se několikanásobně snažil o rozchození karty. Při správné práci WiFi karty se spustí proces AIRPLUS.EXE, který v korektní činnosti téměř nezatěžuje procesor, ale ve chvíli, kdy karta stávkuje, tento proces zvedne využití CPU na 99-100% a to způsobí zahřátí CPU na 63 stupňů.Technik tvrdil, že do PC zkoušel připojit jiný disk s novými WinXP, tedy systém nezatížený několikanásobnými instalacemi - a problém přetrvával nezmizel.

Pane boze, uz k tomu "technikovi" radsej nikdy nechod, porad mu nech ide robit radsej technika pestovania psenice na polnophospodarske druzstvo Mlatia sa ti tam ovladace alebo to mas zavirene apod., teplota s tym nema nic spolocne, zober instalacku Win a nainstaluj Win + servicepacky + spravne (!) ovladace na vsetok HW (zacni ovladacmi na dosku), v BIOSe skontrolovat nastavenia prip. dat defaulty a nastavit len FSB spravne, ak si netrufas na cistu instalaciu Win tak to daj nejakemu kamaratovi ktory to zvladne (predtym si zalohuj svoje data na nejake CD), len prosimta uz nie tomu "technikovi" (pripojil disk s cistymi Win )

Možná jsem se nevyjádřil přesně s tím HDD. Když jsem jim navrhoval, aby přeinstalovali WinXP (zálohu dat mám), tak tvrdili, že to nepomůže, protože již tuto variantu vyzkoušeli na jiném disku, tedy připojit, nainstalovat WinXP a prověřit, zda komplet funguje... Zavirované to s největší pravděpodobností není. Testováno 3 antiviry Avast, AVG, MicroTrend. Taky Ad-Aware, SpyBot...

.. ak cista instalacia Win plus spravne ovladace a defaulty v BIOSe nepomozu tak ti nieco na tej sietovke odpalil (hlavne ak vytahoval PCI kartu ak bolo PC zapojene v 230V je to celkom mozne kvolu standby napatiu), v tom pripade si kup novu sietovku (snad to dnes stoji max. par stovak) a tu staru mu chod omlatit...

Ta WiFi karta je v pořádku, kolega, který má stejnou, ji u sebe vyzkoušel (fungovala bez problémů), naopak jeho u mne se chovala zcela stejně jako má.

OK, takze si dosiel k tomu ze to bude najskor problem niekde na tvojom motherboarde alebo nastaveniach BIOSu alebo vo Win (napr. v ovladacoch), alebo v tvojej HP tlaciarni Ak ten "technik" nainstaloval Win nanovo, tak to predsa muselo fungovat ked pises ze to funguje bez HP tlaciarne. Ja mam ale stale pocit ze sa tam mlati ovladac HP a ovladac toho Wifi, a problem je medzi stolickou a klavesnicou (v instalacii tych Win a ovladacov).

Já bych to také viděl na SW problém. Ono je docela možné, že se zasukoval ovladač od něčeho jiného a vyvolává to konflikt s wifi kartou. Přeformátuj disk aby se bezpečně všechno odstranilo a udělej čistou instalaci. Ovladače ke kartě instaluj jako první z těch zařízení, co máš připojené.