» Poradna » Ostatní

Dotaz k viru Policie ČR

Ahoj, jak už z titulku vyplývá, podařilo se mi chytit tento profláklý virus. Rád bych se zeptal na dvě věci.1. Pomůže celkový reinstall systému?2. Můžu si ze stávajícího systému vypálit na CD záložky prohlížeče, různé dokumenty atd. a přenést je na nově instalovaný systém, aniž bych riskoval nějaký přenos viru?Dík všem za konstruktivní rady a připomínky.

Odpovědi na otázku

1. Ano2. Obecně určitě ne.Jinak velmi dobře se mi v několika případech (odstraňoval jsem zmíněnou "svinskou legrácku" na více počítačích) osvědčil Autorunns od Sysinternals. V jednom případě jsem ale základní "spouštěč" (bývá až třístupňový) nenalezl - tam nastoupila přeinstalace.

Mozna pokud by jsi ty zalozky apod prohnal pres linux. Teireticky by to slo, protoze slinuxem ta sranda nejak nepocita.

Děkuji. Já bych ještě upřesnil okolnosti celé věci. Nechtěně jsem klikl na jednu hanbatou stránku, která mi vylezla při sportovním streamu, místo abych ji zavřel, tak jsem ji otevřel . Načež se mi objevilo pop up okno, které když jsem křížkem zavřel, tak se objet objevilo. Čili jsem musel Firefox natvrdo vypnout ve správci úloh. Teďka jsem Firefox opět spustil a nic se neprojevuje. Pro jistotu jsem PC projel Avastem, jenže jsem skeptický, že by něco našel, když neudělal prvotní záchyt...ale jen tak pro klid duše. Něco jsem si načetl a zjistil, že se mi může neustále ukazovat ono známé okno, to se mi však dosud neukázalo. Že v případě restartu PC bude PC takto paralyzováno. V podstatě tedy nejsem na čem jsem, pracuji na záchraně dokumentů. Asi budu volit místo odstraňování rovnou reinstall. Četl jsem, že jsou možnosti jak daný virus odstranit, ale jsou docela náročné (zejména časově) a já jako laik to asi nedám. Takže pokud mě ten virus nebude obtěžovat na čisté instalaci, ani nenakazil uložené soubory, tak je to celkem OK. Beztak jsem chtěl systém, který mám na PC nahozený cca dva roky reinstalovat.

Stahni si u nekoho kubuntu a udelej si live usb. Z linuxu pak otevri ty vyzalohovane veci a dej si to zase ulozit. Kazdopadne je ten bordel win only.

A k čemu tohle bude? Existuje nějaký antivir v Linuxu co to projede?

V linuxu se ten virus nebude moct spustit, takže si můžeš zkontrolovat některé soubory, zda jsou ok. Antivir je k dispozici např. ClamAv + rozhraní ClamTK - stačí nainstalovat to druhé, to první to automaticky přibalí k tomu.

Děkuju. Jinak bych podotknul, že jsem zkoušel PC restartovat a běží bez závad, nic mi nevyskakuje. Takže nevím co si mám myslet, jestli to nebyl falešný poplach. Protože co jsem četl, tak ten virus reálně obtěžuje blokováním PC a prohlížeče.

ad 2)osobně bych použil nějaké linuxové live DVD/usb, zkopíroval si ty věci na nějaký prázdný disk a spustil na tom nějaký antivir - snad jde něco spustit i online z webu.

Ono záleží na tom, co je antivir. Udělal jsem kompletní test přes Avast a nenašlo to vůbec nic. Takže nevím, zda bych si nemusel za nějaký skutečně funkční antivir připlatit. Mimochodem PC nevykazuje jakoukoliv podezřelou aktivitu, že by mě třeba bombardovalo oním oknem PČR, to se otevřelo jen jednou, stačilo vypnout Firefox přes správce úloh a už se to neobjevilo. Takže jsem poněkud zmaten, zda to nebyl planý poplach. Zkusím po vypálení dokumentů každopádně restartovat PC a uvidím, zda se mi korektně spustí Windows. Pokud ano, znamená to něco, že je PC čisté?

Pri nejhorsim existuji i antiviry pro linux. Ne ze by je potreboval, ale jvuli sluzbam ktere na nich vyuzivaj win. Jen nepocitej ze to pujde z live usb, na tohle potreba ten linux nainstalovat a ten balik tam nainstalovat.

Díky všem. Zkusím nahodit nějaké distro typu Lubuntu nebo Xubuntu a uvidím.

Nic nedělej, to, co jsi otevřel, byl fake policajt, jen si z tebe ten web dělal řiť.

Mimochodem pravdu má Dr.No64, když psal, že je to fake.Ostatní jste lamičky.

Nic nedělej, to, co jsi otevřel, byl fake policajt, jen si z tebe ten web dělal řiť.

Nauč se zálohovat, vir jsem neviděl už opravdu nepamatuji. A taky si stáhni MBAM.

Příště nečum na zoofilní porno !

Zoofilní porno ještě nikdy nikoho nenakazilo.

zkušenost?

Ano, zkušenost i technická znalost problematiky.

Já nečumím na žádné porno, sám si režíruji BDSM hry a tím nemyslím ty slaboduché hlouposti z netu, ty už jsou za mnou.